DAC - Pohronie 5:1 (2:0)

|
| ne 28.7.2019, Milan Vrábeľ
'

Päťgólová paráda v MOL Aréne nás dostala do čela tabuľky! V pokračujúcich anglických týždňoch k nám zavítal nováčik z Pohronia, ktorého sme zdolali absolútne dominantným výsledkom 5:1 aj napriek tomu, že sme kvantum šancí premárnili. Každopádne sme sa však ideálne naladili na náročné odvetné stretnutie Európskej ligy proti Atromitosu.

Po prvej prehre v sezóne s Atromitosom nastali v našej základnej jedenástke dve zmeny. Ramirez sa dostal na lavičku, kým Divković si v predošlom stretnutí privodil menšie zranenie. Na ich pozíciach nastúpili Taiwo a K. Vida. Od úvodu stretnutia sa hralo vo výbornej atmosfére, keď tlieskal a povzbudzoval komplet celý štadión. Naši hráči zareagovali najlepšie ako sa len dalo, gólom. Vo štvrtej minúte vyslal Ronan nebezpečný pokus, ktorý Vantruba dokázal len vyraziť, loptu poslal na výborne pripraveného a stíhajúceho K. Vidu, ktorý ju tým pádom len doviedol do opustenej svätyne - 1:0. Aj po góle sme boli stále aktívni, v jedenástej minúte sme zaútočili rovno traja, dostali sme sa do prečíslenia, kde loptu ťahal a z gólovej pozície aj zakončil Čmelík, Vantruba svoje mužstvo podržal. Gólman hostí musel čarovať aj o minútu neskôr, kedy Taiwo nádejne vystrelil spoza obrancu, Vantruba loptu dokázal len vyraziť pred seba, kde opäť číhal K. Vida, brankár Pohronia zázračne zakročil ešte raz. V 20. minúte sa Koštrna z pravého krídla priblížil k súperovej bráne, menším centrom našiel Taiwovu hlavu, ktorého výborné umiestnenie Vantruba opäť zázračne pokryl. V 28. minúte si prvý strelecký pokus pripísali aj hostia, lopta po vhadzovaní prepadla až na Abraháma, ktorý zakončil mimoriadne nepresne. O dve minúty však znovu jasali naše tribúny, rýchly Čmelík po pravej strane ihriska ušiel súperovi, dostal sa až do šestnástky, kde našiel nikým nekrytého Kalmára, Vantruba sa mohol len prizerať - 2:0. V 39. minúte sa hostia dostali k ich najvážnejšej príležitosti na skórovanie v prvom polčase, kedy Mészáros pálil zvnútra šestnástky, no nedôrazný pokus Jedlička bez problémov skrotil. Keďže sa neujala ani strela od K. Vidu v závere polčasu, tak sme po absolútne dominantnom výkone vyhrávali „len“ o dva góly.

Tréner hostí Nemec po zlom prvom polčase nič nevzdal a dvojitým striedaním po prestávke ukázal, že Pohronie s výsledkom spokojné nie je. V 51. minúte nás decentne postrašili aj hostia, keď sa k dobrej streleckej príležitosti dostal Tesák, pálil však asi o meter vedľa. Aj o dve minúty hrozili hostia, Hrnčár po pravej strane ušiel Davisovi, po pase pred bránu chýbal Zacharovi krok k doklepnutiu lopty. V 54. minúte sa zase činil Taiwo, ktorý si obhodil súperovho obrancu a následne poslal prízemnou strelou umiestnil loptu k pravej žrdi, Vantruba nedokázal zakročiť - 3:0. V ďalšej minúte po centri z pravej strany zastavil Oravec v šestnástke Zacharu faulom. Loptu si na biely bod postavil Mazan a aj keď smer strely k pravej žrdi Jedlička odhadol, tak na výborný pokus nemal nárok - 3:1. Po hodine hry sa Kalmár ocitol osamotený v pokutovom území, dobre aj vystrelil, no istý gól opäť zneškodnil Vantruba. V 64. minúte Hrnčár ušiel Davisovi a podarilo sa mu aj nebezpečne vystreliť, lopta tesne minula pravú žrď. O štyri minúty sa situácia opakovala a Hrnčár tentoraz nastrelil ľavú žrď! V 72. minúte mohol zase skórovať Nosko po rohovom kope, výborná práca s nohami v podaní Jedličku gólu zabránila. O minútu Čmelík ušiel súperovi, pri streleckej príležitosti sa neulakomil, keď nahral K. Vidovi, no aj jemu ešte niečo chýbalo k doklepnutiu lopty. V 75. minúte sa MOL Aréna opäť radovala, Blackman bojoval v šestnástke ako lev, až sa mu podarilo loptu prepasírovať ku K. Vidovi, a ten nikým nekrytý strelil aj svoj druhý gól v stretnutí - 4:1. Futbal bez obrany pokračoval, o tri minúty sa k streleckému pokusu tesne za šestnástkou dostal Mazan, pálil tesne nad. V 88. minúte sme pribili záverečný klinec do pohronskej rakvy, Ronan rozohral štandardku z ostrého uhla, loptu rovno naservíroval na najvyššie skáčuceho Ramireza, ktorý absolútne nerušený bez problémov umiestnil loptu za Vantrubov chrbát - 5:1. Keďže Kružliak svojho spoluhráča nenapodobnil o dve minúty, tak sme mohli začať s oslavami výrazného víťazstva.

Druhé kolo a druhé víťazstvo znamená vedúcu priečku vo fortunaligovej tabuľke so zhodným skóre so Žilinou. Po stretnutí s nováčikom teda rozhodne máme dôvod na úsmev a veríme, že úsmev budeme mať aj po najbližšom štvrtku, kedy nás čaká odvetný súboj 2. predkola Európskej ligy proti Atromitosu, ktorý sa bude hrať 1. augusta o 19:00. Ligové pokračovanie je zase na programe v nedeľu, kedy zavítame do Myjavy na súboj so Sereďou.

Peter Hyballa, DAC: „Hráči majú za sebou veľmi náročné obdobie. Hráme zápasy v rytme štvrtok, nedeľa, štvrtok, nedeľa.Paradoxom tohto stretnutia je, že v čase, keď sme hrali v prvom polčase výborný futbal, tak sme dali dva góly, no v druhom polčase, kde boli aj hluchšie pasáže, sme dali góly tri. Po dvoch kolách Fortuna ligy som, samozrejme, spokojný, keďže sme mali výborný vstup do tejto sezóny.“

Milan Nemec, Pohronie: „Ako zápas začal, tak aj skončil. Dostali sme školenie od súpera, čo sa týka rýchlosti, presnosti či futbalovosti. Domáci nám ukázali, že futbalom sa dá baviť. Začali sme veľmi zle, už v tretej minúte mohlo byť 3:0 pre domácich, no vďačíme Vantrubovi, že tomu tak nebolo. Strácali sme ľahké lopty, valil sa jeden útok za druhým a my sme toto všetko len ťažko vedeli ustáť. Čakali sme do druhého polčasu, aby sme spravili nejaké zmeny. Zmeny aj prišli a aj my sme zlepšili hru, mali sme niekoľko sľubných akcii, no aj napriek tomu sme inkasovali tretí gól. To sa nám síce podarilo znížiť a mali sme ďalšie akcie, no súper udrel štvrtý a potom aj piatykrát. Domácim chcem pogratulovať k víťazstvu, kým my musíme veľa pracovať na sebe, aby naše zápasy nevyzerali tak ako dnes.“

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - FK POHRONIE ŽIAR NAD HRONOM DOLNÁ ŽDAŇA 5:1 (2:0)

Fortuna liga, 2. kolo, 28.7.2019, 19.00 h
Góly: 4. K Vida 1:0, 30. Kalmár 2:0, 54. Taiwo 3:0, 56. Mazan (11m) 3:1, 75. K. Vida 4:1, 88. Ramirez 5:1
Rozhodovali: Kráľovič - Štrbo, Weiss, 7396 divákov
ŽK: 88. Hatok
DAC: Jedlička - Koštrna, Oravec, Kružliak, Davis (71. Blackman) - M. Vida - Ronan, Kalmár - Čmelík (85. Veselovský), Taiwo (71. Ramirez), K. Vida
Pohronie: Vantruba - Hatok, Nosko, Jacko, Tesák - Klec, Pellegrini - Mészáros (46. Hrnčár), Sedláček (46. Mazan), Abrahám - Zachara (80. Blahút)

Držanie lopty: 64% - 38%
Strely: na bránu 13:3, mimo 2:7