Beszámoló: Víkingur Gøta - DAC 1904 0:2 (0:1)

|
| sze 20.7.2022, Kiss Balázs
'

A Feröer-szigeteken fontos lépést tettünk a továbbjutás felé. Krstović és Ciganiks élményszámba menő találataival saját pályáján győztük le a Víkingur Gøta együttesét. A kétgólos győzelem kiváló ajánlólevél a jövő csütörtöki visszavágóra.

Míg a Csallóközben tombol a kánikula, addig fiaink a sokkal hűvösebb éghajlatú Feröer-szigetekre utaztak, hogy az Európa Konferencia Liga második előselejtezőjében a helyi vikingekkel vívjanak csatát. Az ellenfelet vizionálva nem kell tülkös sisakban harcoló, rőtszakállú, tagbaszakadt férfiak seregére gondolni, hanem a Víkingur Gøta labdarúgócsapatára, amelyet az északír Cliftonville együttese után sodort elénk a hűvös északi szél.

Csapatunk már két nappal a mérkőzés előtt megérkezett a mérkőzés helyszínére, Tórshavnba, hogy legyen idő akklimatizálódni a zord időjárási körülményekhez. Adrian Guľa vezetőedző a szerda esti mérkőzésre így a legjobb kondícióban lévő játékosokat küldhette pályára. A mérkőzés első percei óvatosan teltek, azonnal megszereztük a labdát, és igyekeztünk minél közelebb kerülni a „vikingek” kapujához. A 7. percben közelebb már nem is kerülhettünk volna, mivel érkezett is a gól, méghozzá szépségdíjas kivitelezésben. Blackman vezette be a labdát a tizenhatosba, középre adott, ott pedig Krstović ollózva vágta azt a kapu közepébe – 0:1. Krstović a 2022/23-as szezon eddigi összes találkozóján betalált, sőt, a tavasz végét is ide számítva már sorozatban hét tétmeccsen volt eredményes.

Koncentráltan játszottunk, szinte labdához sem engedtük jutni a 4-4-2-es hadrendben felállt ellenfelet, aztán mégis két perc alatt begyűjtöttünk két sárga lapot. Előbb Kružliak akasztott meg egy hazai kontrát, majd Moumou csúszott el, és már nem tudta visszahúzni a lábát. A szerencsétlen lapjárás után összeszedtük magunkat, és ismét kombinatív játékkal próbálkoztunk, míg Jóhan Pulsen csapata hosszú labdákkal igyekezett zavart kelteni a védelmünkben.

Az első helyzetük mégis egy bal oldalról érkezett beadás után alakult ki: Olsen fejére érkezett a labda, de kapu mellé küldte. Mindez a mérkőzés 25. percében történt, ám kicsivel utána már Moumou alakított ki magának lövőhelyzetet, melyből végül csak sarokrúgásig jutottunk. Ezt követte a Víkingur hatalmas ziccere, amely egy védelmi rövidzárlat miatt jött össze. Szinte tiszta helyzetből lőhetett Johansen, de Kružliak remekül vetődött a 12 méterről leadott lövésbe.

A 33. percben Káčer távoli bombája vesztette el erejét a kapusban. Öt perccel később pedig Veszelinov bravúrja mentett meg bennünket az egyenlítő találattól. Szöglet után S. Vatnhamar fejelt tisztán, de a gól elmaradt. Közben a nap is kisütött az egyébként ködfedte Torshavnban, s ez bizakodásra adott okot a második félidőre.

A szünetben nem történt csere egyik oldalon sem. Krstović pedig kis híján góllal indította a második játékrészt is. Sistergős bombája centikkel szállt el Reynatrod kapuja felett. Utána megbátorodtak a hazaiak, Olsen kiszorított helyzetből próbálkozott egy lövéssel, de szerencsénkre nem az elképzelései szerint alakultak a dolgok. Válaszként az egy nappal korábban mindössze huszadik születésnapját ünneplő Veselovský célzott 25 méterről a vikingek kapuja fölé.

Leült a mérkőzés, elmaradtak a gólhelyzetek, de nem volt könnyű egy olyan csapat ellen, amely, ha kellett, tíz emberrel védekezett. Adrian Guľa is tudta, hogy változatni kell, s a két edző közül elsőként ő cserélt. Lement Moumou és Szánthó, Andzouna és Nicolaescu pedig érkezett. Épp a moldáv csatárunk volt az, aki a 67. percben egy szép kombináció végén megpróbált kapura fordulni, de annyian álltak előtte, hogy lehetetlen volt eljuttatni a labdát a kívánt helyre. A lepattanóból gyors kontrát vezetett az ellenfél, de visszaértek a védőink.

A következő gólhelyzet Blackman előtt adódott, de 4-5 méterről nem sikerült meglepnie a kapust, pedig a labda a hálóba tartott. A Víkingur a pontrúgásokban bízott, s bizony oda kellet figyelnünk hátul, hogy ne legyen veszély. A 78. percben a gyér számú hazai közönség hangja is felerősödött, de érzelmi kitörésük nem tartott ki a mérkőzés végéig, mivel egy újabb parádés góllal elhallgattattuk őket. A 81. percben lett válogatottunk kapott ajándéklabdát, miután két feröeri védő is luftot rúgott Nicolaescu jobbról érkező beadása után. Ciganiks kapásból tüzelt, amelyből óriási gól lett – 0:2.

Innentől kezdve nem volt kérdés, ki hagyja el győztesen a pályát. Már csak arra kellett válasz, hogy születik-e újabb gól. Reynatrod kapus tett azért, hogy ez ne így legyen. Előbb Veselovský bombáját hatástalanította, majd Nicolaescu közeli lövésének állta útját. A háló azonban a másik oldalon is rezdülhetett volna, Justinussen lövését Veszelinov azonban kapufára ütötte. Ez volt a találkozó utolsó veszélyes momentuma.

Azzal a céllal utazott a csapat a távoli Feröer-szigetekre, hogy megnyugtató előnyt szerezzen az EKL második körének első mérkőzésén a visszavágóra. Az eredmény önmagáért beszél, a "vikingeknek" nem lesz könnyű dolguk jövő héten a MOL Arénában, hiszen legalább három gólt kell rúgniuk a továbbjutáshoz. Ne hagyjuk, hogy ez sikerüljön nekik! Július 28-án töltsük meg a stadiont, és meneteljünk együtt tovább a harmadik fordulóba!

Adrian Guľa (DAC): „Nagyon örülünk a győzelemnek. Beigazolódott, hogy Európában nincs könnyű mérkőzés. Jól kezdtünk, az első tizenöt percben kellően gyorsan és pontosan játszottunk. Volt egy helyzetünk, majd jött Krstović fantasztikus gólja, és paradox módon ezután mintha elveszítettük volna a koncentrációnkat. Volt néhány olyan hibánk, amely elkerülhető lett volna, s így játékba hoztuk az ellenfelet. Éreztük, hogy fel kell vállalnunk a rizikót, és adnunk kell még egy gólt, ezért behoztuk Nicolaescut. Úgy gondolom, hogy nagyon értékes eredményt értünk el. Voltak olyan részei a mérkőzésnek, amikor kimondottan jól játszottunk, de voltak olyan szakaszok is, melyek nem tetszettek annyira. Az európai kupaporondon az ellenfél számít a hibáinkra. Nagyon fontos volt Veszelinov védése 0:1-nél, és Kružliaknak is volt egy fontos blokkolása. Ezek a momentumok a csapatszellemről tanúskodnak. Jó eredménnyel utazunk haza, és gratulálok a csapatnak.”

VÍKINGUR GØTA - DAC 1904 0:2 (0:1)
Európa Konferencia Liga, 2. selejtezőkör, 1. mérkőzés, Tórsvøllur, Torshavn, 2022.07.20., 20:00 (helyi idő szerint)
Játékvezetők: Nejc Kajzatović - Grega Kordež, Aleksandar Kasapovič