DAC - Jablonec 5:3 (3:3, 1:1) po predĺžení

|
| št 17.9.2020, Milan Vrábeľ

Historický postup do 3. predkola Európske ligy. Presne to dosiahli naši futbalisti v nekončiacej sa dráme proti českému Jabloncu. Súboj ponúkol nesmiernu kvalitu vo vysokom tempe, s ôsmimi gólmi a heroickými výkonmi na oboch stranách. O týždeň sa tak predstavíme v rakúskom Linzy. Nesmierne ďakujeme aj našim fanúšikom, že aj za tribúnami nám boli neskutočnou oporou.

Oproti úspešnému ligovému stretnutiu sme nastúpili s jedinou zmenou v základnej jedenástke. Pre žalúdočné problémy z nej vypadol Friede a nahradil ho Fábry. Hostia začali aktívnejšie, hneď z úvodu nás vysoko napádali. V 6. minúte však Davis kolmicou výborne vysunul Divkovića, ktorý využil zaváhanie Hanuša v podobe príliš vysokého vybehnutia, Markovho voleja sa síce dotkol, no lopta predsa len zapadla k ľavej žrdi - 1:0. O štyri minúty bol Divković opäť parádne vysunutý za obranu, lenže tentokrát gólman hostí dobre zareagoval vybehnutím. Po góle Jablonec naďalej ukazoval kvalitu každým dotykom, lenže proti nemu stálo naše mimoriadne bojovné mužstvo. V 17. minúte dostal Schranz výbornú loptu do šestnástky, nebezpečne aj vystrelil, no Jedlička opäť predviedol svoje majestátne reflexy. V 23. minúte zahral Kalmár výborný priamy kop pod brvno, kde neistý Hanuš len tak-tak vyboxoval loptu na brvno a roh. O tri minúty hostia aj s dávkou šťastia vyrovnali, spoza pokutového územia vystrelil Ladra, jeho pokus smolne tečoval Kružliak, ešte aj Zelený a náš gólman nemal šancu zareagovať - 1:1. Po vyrovnaní stavu stretnutia sa aj hra dosť vyrovnala a presunula sa medzi šestnástky. V 42. minúte Kalmár na bližšej žrdi neodvrátil roh, a tak nebezpečne vedľa ľavej žrde zakončil Martinec. Proti kvalitnému českému súperovi sme podali najlepší výkon počas trojročnej série európskych pohárov, a tak bola remíza po polčase určite spravodlivá.

Druhé dejstvo začalo bez zmien na oboch stranách. V podstate hneď prvá gólová akcia druhého polčasu sa skončila nešťastným gólom. Považanec v 57. minúte naservíroval loptu na pravú stranu ihriska Ladrovi, ten preloboval vybiehajúceho Jedličku a loptu do prázdnej bránky pri brániacom Müllerovi dorazil Schranz - 1:2. V 66. minúte Ramirez nahral Divkovićovi do nádejnej pozície na kraji šestnástky a autor nášho prvého gólu sa výborne trafil aj po druhýkrát – 2:2. O štyri minúty lopta zasiahla Kružliakovu ruku, a tak hostia získali penaltu. Na biely bod si „balón“ postavil Schranz a aj keď Jedlička odhadol smer strely, tak predsa len prepadla za jeho chrbát - 2:3. V 81. minúte našiel Davis výborne stojaceho Kružliaka v malom vápne, náš stopér sa dostal aj ku gólovému zakončeniu, no priestor troch žrdí netrafil. Čo sa však dialo v závere základného hracieho času, je šialené. V 82. minúte totiž Divković strelil tretí gól, no rozhodca videl ruku. Tlačili sme sa naďalej dopredu až Divković o dve minúty nastrelil pravú žrď. Jedno-druhé zakončenie sa neujalo, no dočkali sme sa absolútne zaslúženého gólu, keď v 86. minúte Kalmár vystrelil a brankár vyrazil pred Nicolaescuho, debutant v našom drese už s dorážkou nemal problém - 3:3. Aj po vyrovnaní sme už v eufórii hrali výborne dopredu, no ďalší tlak nám vytúžený gól nepriniesol. Zápas tak dospel až do nadstaveného času.

Aj v ňom sme pokračovali v trende, v ktorom sme skončili druhý polčas, a teda s našou aktivitou. V 94. minúte našiel Kalmár z rohového kopu Kružliakovu hlavu, no on v náročnej pozícii loptu neskrotil. O dve minúty však už bolo všetkému inak. Pri rýchlom prechode do útoku potiahol loptu Ramirez, posunul ju Kalmárovi a ten ju výborne prenechal Nicolaescovi. Nová posila sa na hranici pokutového územia výborne uvoľnila a opäť tak predviedla vraždiaci inštinkt, ktorým nedala Hanušovi opäť šancu - 4:3. Ani po góle sme nevypustili jediný súboj, a preto sme súpera do prvej polovice predĺženia nepustili k slovu.
Druhý polčas nadstaveného času sme začali striedaním Balića za Bednára. V 106. minúte dostal Divković dlhý pas a dostal sa aj k strele, ktorou tesne minul pravú žrď. O tri minúty Kalmár šikovne potiahol loptu do šestnástky, no tam miesto prehrávky Nicolaescuovi zbytočne „zasebčil“. V 115. minúte sme pridali definitívnu bodku k historickému postupu, Davis po dohode s Nicolaescuom potiahol loptu do šestnástky, výborne sa tam uvoľnil a priam excelentne poslal presne umiestnený pokus k ľavej žrdi (pravačkou!), kde Hanuš nemohol zakročiť – 5:3. V 117. minúte nás ešte Schranz vystrašil umiestnenou hlavičkou, ale keďže Jedlička stál na správnom mieste, tak už nebolo o čom a pomaly, ale isto sme mohli začať oslavovať jeden veľký výsledok.

Po ďalšom veľkom európskom dni s historickým postupom po predĺžení sa vraciame späť na domácu scénu, v ktorej v nedeľu 20. septembra o 19:00 odohráme 7. kolo Fortuna ligy na pôde Senice. Keďže sme pri ďalšom pamätnom večeri spečatili postup do 3. predkola Európskej ligy, tak sa vidíme opäť o týždeň vo štvrtok, kedy vycestujeme na pôdu rakúskeho LASK Linz.

Bernd Storck, DAC: „Gratulujem hráčom za dnešnú fantastickú hru, výkon, víťazstvo. Odohrali sme fyzicky veľmi náročný duel, v ktorom sme sa snažili hrať náš typický futbal, no Jablonec nás prekvapil. Hral tvrdo, ale fér. Pre mladých hráčov to bol trochu nepríjemný zápas. Od začiatku sme bojovali, išli sme za gólom a dokázali sme ho aj streliť. Odviedli sme dobrú prácu, no súper potom vyrovnal po smolnom „ping-pong góle“. Neskôr hostia strelili aj druhý gól po nedorozumení v našej obrane. Musím dať ešte jeden kompliment, pretože znovu sme sa vrátili do hry. Snažili sme sa vyrovnať, podarilo sa nám to. Znovu prišla smolná penalta a či mala byť alebo nie, zistím až po vzhliadnutí videa. Bojovali sme ďalej, vyrovnali sme, Ramirez dokonca pri brvne mohol rozhodnúť, no aj keď sme išli do predĺženia, tak som vedel, že to zvládneme. Videl som, že si veríme, že chceme vyhrať, a že sme na tom lepšie aj fyzicky. Po výkone v nadstavenom čase sme už vyhrali zaslúžene. Tešíme sa, že sme prepísali históriu klubu prvým postupom do 3. predkola, kde nás už čaká veľmi ťažký rakúsky súper. Najprv si musíme vychutnať víťazstvo, potom nás čaká Senica a až potom sa začneme sústreďovať na LASK Linz.“
Petr Rada, Jablonec: „Máme za sebou veľmi krutú prehru. Keď strelíme tri góly a nevyhráme, lebo inkasujeme päť, tak je to zlé. Prvý polčas bol z našej strany slušný. Aj druhé dejstvo sme začali dobre, po výbornej spolupráci sme sa dostali do vedenia. Zase sme však zlyhali. Znovu sme sa dostali do vedenia, no prestali sme hrať. Šesť minút sme boli blízko k postupu, no aj napriek našim skúsenostiam sme potom dostali gól, v nadstavení ďalšie dva, a to je príliš veľa. V týchto rozhodujúcich situáciách by sme si mali poradiť lepšie, no DAC bol ten, čo bol efektívny po našich individuálnych chybách, ktoré rozhodli. Som nesmierne sklamaný.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC - Jablonec kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - FK JABLONEC 5:3 (3:3, 1:1) po predĺžení
Európska liga, 2. predkolo, 17.9.2020, 20.45 h
Góly: 6. Davis 1:0, 26. Ladra 1:1, 57. Schranz 1:2, 65. Divković 2:2, 71. Schanz (pen.) 2:3, 86. Nicolaescu 3:3, 96. Nicolaescu 4:3, 114. Davis 5:3
Rozhodovali: Di Bello - Tegoni, Longo (všetci TAL), 0 divákov
ŽK: 62. Fábry, 70. Kružliak, 87. Ramirez - 67. Podaný, 75. Zelený, 105. Jovović
DAC: Jedlička - Blackman, Müller, Kružliak, Davis - Fábry (77. Nicolaescu), Schäfer, Balić (106. Bednár) - Kalmár (K) (120. Njie) - Divković (113. Beskorovainyi), Ramirez
Jablonec: Hanuš - Holík, Martinec, Kubista, Podaný - Ladra (86. Jovović), Hübschman (K), Považanec (98. Pilař), Zelený (110. Pleštil) - Schranz - Čvančara (79. Doležal)

Držanie lopty: 57% - 43%
Strely: na bránu 10:7, mimo 6:5