Reportáž: FCSB - DAC 1904 1:0 (1:0)

|
| št 11.8.2022, Milan Vrábeľ

Smútok a zároveň hrdosť prevládajú po dvojzápase s rumunským FCSB. Doma aj vonku sme favorita dokázali herne dorovnať, v odvete sme ho v ofenzíve dokonca predčili, no rumunský vicemajster vyťažil prakticky z minima maximum a aj v Bukurešti vyhral 1:0. Dnešným zápasom končíme v Konferenčnej lige, nebolo nám dopriate prepísať klubovú históriu, ale vypadávame so cťou.

V porovnaní s posledným ligovým stretnutím, ktoré sme odohrali v Podbrezovej, zostali v našej základnej jedenástke štyria totožní hráči, a to Brunetti, Muhamedbegovic, Káčer a Ramadan. Oproti úvodnému meraniu síl s FCSB sa zmenili traja žlto-modrí. Nastúpiť nemohol vylúčený Kružliak a na lavičke skončili Veselovský s Ciganiksom. Trénerovu dôveru dostali Muhamedbegovic, Brunetti a Ramadan.

V porovnaní s 1. zápasom 3. predkola sme si na vysoké tempo, v ktorom hrá FCSB, zvykli do piatich minút, dokedy sme hru dorovnali. Naša bola aj prvá veľká gólová príležitosť, keď Blackman šikovnou prihrávkou pred pokutové územie našiel Balogha. Náš vysoký útočník si loptu pripravil na strelu a po tvrdom zakončení takmer zlomil brvno. Lopta však, žiaľ, v bránke neskončila. Domáci FCSB reagoval rovno troma rohmi, ale ani pri jednom z nich sme sa výraznejšie nezapotili. V 20. minúte bol v akcii opäť Balogh, ktorý tentokrát parádnou kolmicou vysunul do útoku Szánthóa a ten z dobrej pozície asi o meter minul ľavú žrď. Prevahu v držaní lopty mali domáci, ale podstatne nebezpečnejší sme boli my. V 26. minúte Blackman z pravého krídla našiel v šestnástke Krstovića, náš ostrostrelec si vytvoril palebnú pozíciu, ale po nedostatočnom mierení lopta skončila v Tarnovanovom náručí. Nebezpečnejší sme boli my, no vedenia sa v 28. minúte z prvej väčšej šance na gól ujali Rumuni. Kapitán Popescu kolmicou vysunul Rusuho, ten nastrelil ľavú žrď, odkiaľ sa lopta odrazila priamo na Cordeu, útočník FCSB už bez vyšachovaného Veszelinova nemal problém rozvlniť sieť nekompromisným zakončením – 1:0. Po góle sa už hra v prvom polčase presunula najmä medzi šestnástky. Väčšiu šancu na vyrovnanie sme si už nestihli vypracovať, ale 1. polčas nám jasne ukázal, že máme na to, aby sme súpera zdolali. V úvodnom dejstve sme boli nebezpečnejší, kdežto domáci skórovali z jedinej väčšej príležitosti.

Priebežný stav nám po prvej polovici stretnutia nevyhovoval, a preto sme do 2. polčasu nastúpili so zmenou. Szánthó v stretnutí skončil a namiesto neho nastúpil Nicolaescu. Domáci zostali v 2. polčase viac stiahnutí. Snažili sme sa, ale dlho sme sa nevedeli poriadne presadiť. V 57. minúte dokonca po Blackmanovom centri započali hráči FCSB rýchlu kontru, na konci ktorej sa do nájazdu takmer cez polovicu ihriska pustil Olaru a stíhaný Brunettim už nemal dostatok energie na presné zakončenie. O dve minúty zahral kvalitnú štandardku Ramadan a takmer si ju do vlastnej bránky poslal Cretu. V 66. minúte Balogh svojou aktivitou vybojoval priamy kop asi z dvadsiatich metrov. Zahral ho Krstović, ktorý sa rozhodol rovno ohroziť súperovu bránku, obstrelil aj múr, no lopta skončila priamo v Tarnovanuovom náručí. Pokračovali sme v tlaku za vysneným gólom. O minútu dostal Nicolaescu fantastický pas do šestnástky, no zbytočne sa miesto zakončenia z nebezpečnej pozície až príliš zasekol. V 68. minúte už zakončoval Balogh, ktorý z hranice pokutového územia minul pravú žrď o vlások. Pokračovali sme v nátlaku na domácich a vďaka tomu Ramadan v 75. minúte zahral zaujímavý rohový kop do šestnástky. Loptu sme si tam podržali a tiesnený Krstović ju aj dokázal umiestniť smerom na bránku, no za čiaru sa nedostala. O štyri minúty si domáci vytvorili prvú vážnejšiu príležitosť v 2. polčase. Hráči FCSB si vybojovali priamy kop, pri ktorom sme zaspali. Loptu rýchlo zahral Olaru na Rusuho a jeho zakončenie z prvej vychytal až vďaka fantastickému zákroku Veszelinov. V 81. minúte poslal z ničoho nič parádnu strelu smerom na bránku Olaru, ale lopta nakoniec skončila len v bočnej sieti. Domáci si už postrážili záverečné minúty. Najtesnejšiu prehru 0:1 sme tak ani v odvete napriek obrovskej snahe a viacerým nebezpečným šanciam nezvrátili.

Európska konferenčná liga, žiaľ, napísala pre náš klub definitívnu bodku v tejto sezóne. Ďakujeme našim fanúšikom, že ste nás prišli podporiť aj do Bukurešti. Ste naši hrdinovia! Vraciame sa na domácu scénu, kde v nedeľu 14. augusta o 20:30 v našej krásnej MOL Aréne privítame vo fortunaligovom stretnutí Banskú Bystricu.

Hodnotenie trénerov:

Adrian Guľa, DAC: „Môžem povedať, že sme videli výborný dvojzápas, ale teraz hodnotím odvetu. Hneď v úvode sme mali tri super šance, ktoré sa nám ale nepodarilo premeniť. V druhej časti sme zmenili rozostavenie, potrebovali sme sa aj ukľudniť. Chceli sme zápas ešte zdramatizovať, chlapci šliapali až do konca. Výkonnostne sme ukázali vysoký potenciál napriek tomu, že sme nestrelili gól. Celé mužstvo však ukázalo kvalitu. Vypadli sme, sme sklamaní, ale je dôležitý moment, že sme vypadli so silným mužstvom. Herne však, keď už to má takto dopadnúť, sme nesklamali a to musí byť hnacím motorom do ďalších dní.“

Nicolae Dica, FCSB: „Odohrali sme náročný, tvrdý zápas a na to sme aj boli pripravení. DAC mal šance hneď na začiatku, ale našťastie ich nevyužil. Som si istý, že ak by padol gól alebo ak by gól padol z inej šance, tak by sme videli úplne iný zápas. Bol to náročný duel, ale nakoniec sme vyhrali a to je najdôležitejšie. Po šanciach DAC-u sa nám našťastie podarilo streliť gól a vyhrať prvý polčas. Aj v druhom polčase sme museli zostať v strehu. Našim cieľom bolo, aby sme hostí nepustili do šance a myslím si, že naša obrana si zastala svoje miesto. Napriek tomu sme sa do poslednej chvíli museli strachovať o výsledok. Vedeli sme, že DAC je kvalitný smerom dopredu. V 2. polčase sme aj my mali šance, ale tiež nám nevyšli. Výsledok 1:0 nám však stačil na postup. Ďakujem svojmu tímu za výkon.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia FCSB - DAC kliknite SEM!!!

FCSB - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 1:0 (1:0)