Pred zápasom DAC 1904 - Trenčín: Spravme Európu!

|
Preview
| št 26.5.2022, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő

Posledný a zároveň najdôležitejší zápas sezóny - pred nami je finále play-off o postup do Európskej konferenčnej ligy. Stretnutie DAC-Trenčín má výkop v piatok o 20.00 h.

Finále

V utorok si DAC semifinálovým víťazstvom 4:2 nad Liptovským Mikulášom zabezpečil miesto v rozhodujúcom zápase play-off o postup do Európskej konferenčnej ligy. V druhom súboji vyhral Trenčín v Žiline 2:0. O štvrtom zástupcovi Fortuna ligy na európskej pohárovej scéne teda rozhodne zajtrajšie finále medzi štvrtým a siedmym tímom konečnej tabuľky Fortuna ligy.

Súboj s nováčikom z Liptova rozhodli žlto-modrí za niečo vyše hodinu hry, keď v 64. minúte vyhrávali už 4:0. Tréner Joao Janeiro mohol následne šetriť niektorých hráčov na piatok. Patril medzi nich aj kapitán Dominik Kružliak, ktorý po zápase rozprával:Mám už štyri žlté karty, ak by som dostal piatu, proti Trenčínu by som nemohol nastúpiť. Tréner ma preto radšej vystriedal. Teší ma, že sme k semifinále dobre pristúpili, dali sme pekné góly, pričom sme mali šance aj na výraznejšie víťazstvo. Zajtra očakávam ešte náročnejší súboj. Trenčín má mužstvo, ktoré svojou kvalitou patrí do prvej šestky. Na jar sa mu darilo, vyhral veľa zápasov, takže príde nabudený. My musíme dobre zregenerovať a pripraviť sa takticky aj fyzicky. Očakávam dobrý zápas a verím, že Európu napokon spravíme,“ vyhlásil 25-ročný stopér DAC-u a rodák z Liptovského Mikuláša.

Ešte kratšie, iba prvý polčas strávil v utorok na trávniku Regő Szánthó. „Sám so sa vypýtal dole, pretože sa mi ťažko dýchalo. Ešte stále cítim dôsledky koronavírusu, boleli má pľúca. Kašlem a chodím po lekárskych vyšetreniach. V sobotu v Trnave som sa na ihrisku cítil dobre, v utorok už nie. Verím, že do zajtra budem v poriadku,“ povedal 21-ročný kmeňový hráč Ferencvárosu, ktorý mal pozitívny test na Covid krátko po zápase Sereď-DAC.

111. zápas v MOL Aréne

Zajtrajší duel bude pre DAC stojedenásty v MOL Aréne. Doterajších 110 zápasov zahŕňa 90 vo Fortuna lige, 6 v európskych pohároch, 5 v Slovnaft Cupe a 9 prípravných. Vôbec prvýkrát sme v našom novom domove nastúpili 19. novembra 2016 práve proti Trenčínu. Pred 6088 divákmi sme vtedy nad úradujúcim majstrom vyhrali gólmi Živkovića a Ľuptáka 2:0. Podobný výsledok by sme brali aj zajtra.

Tak ako semifinále, aj finále sa hrá na jeden zápas, v prípade nerozhodného výsledku nasleduje predĺženie 2x15 minút a pokiaľ ani v ňom nepadne rozhodnutie, postupujúceho určí rozstrel zo značky pokutového kopu. Na zápase bude prítomný aj VAR.

Doterajšie zápasy play-off a baráže

Aktuálny model Fortuna ligy platí od ročníka 2017/18 a jej súčasťou je okrem 22-kolovej základnej časti a 10-kolovej nadstavby aj play-off o postup do európskych pohárov (v prípade, ak sa víťazom Slovnaft Cupu stane mužstvo, ktoré skončí na jednom z prvých troch priečok tabuľky) a tiež baráž o záchranu medzi 11. tímom najvyššej súťaže a 2. mužstvom II. ligy

Po predošlých štyroch sezónach sa zakaždým hrala baráž, tú však v tomto roku ÚLK zrušila. Sereď totiž po neudelení licencie vypadla a priamo ju nahradila Banská Bystrica, ktorá skončila druhá v II. lige. Zároveň si prvoligovú príslušnosť zachovali aj jedenáste Zlaté Moravce.

Čo sa týka play-off o Európu, tá sa nekonala iba na jar 2019, keď slovenský pohár ovládla v lige siedma Trnava. Tu je prehľad všetkých doterajších zápasov play-off aj baráže:

Finále: DAC-Trenčín

Ako vidno, Trenčín si v každom roku od zavedenia tohto modelu ligy predĺžil sezónu. Raz to bolo v rámci baráže o záchranu a štvrtýkrát bojujú v play-off. Mužstvo trénera Juraja Ančica o hlavu prevýšilo svojich súperov v skupine o záchranu. Na jar odohrali spolu 18 súťažných stretnutí, 14 v lige a 4 v Slovnaft Cupe, s bilanciou 11-5-2. V ligovom zápase prehrali naposledy v 1. kole nadstavby v Michalovciach 0:1, v pohári podľahli v odvete semifinále na Slovane 1:2.

Semifinále play-off v Žiline zvládli vďaka gólom Kozlovského a Kupusovića. AS má svojom strede najlepšieho strelca Fortuna ligy, 13-gólového Jakuba Kadáka. Ten bol počas nedeľňajšieho vyhlásenia Jedenástky sezóny najdekorovanejším hráčom, stal sa totiž aj Objavom sezóny, bol súčasťou jedenástky talentov a so spoluhráčom Philipom Azangom sa ocitli tiež v ideálnej zostave sezóny.

Posledných 5 vzájomných stretnutí v najvyššej súťaži:
14.02.2021, Trenčín-DAC 3:3, góly Kadák, Demitra, Čataković - Nicolaescu, Kalmár (11 m), Ramirez (11 m), 0 divákov
17.04.2021, DAC-Trenčín 2:0, góly Ramirez, Divković, 0 divákov
15.05.2021, Trenčín-DAC 1:1, góly Corryn - Beskorovainyi, 0 divákov
22.08.2021, DAC-Trenčín 1:1, góly Beskorovainyi - Kadák, 4542 divákov
27.11.2021, Trenčín-DAC 0:1, gól Balić, 0 divákov

História

AS Trenčín píše svoju históriu od roku 1992. V najvyššej súťaži pôsobí od sezóny 1997/98, s výnimkou troch ročníkov 2008/09 až 2010/11 bez prestávky. Na jar 2015 aj 2016 oslavoval zisk double za víťazstvo v lige aj pohári.

Vzájomná prvoligová bilancia zahŕňa 33 súbojov a vykazuje výborný gólový priemer 2,91. V aktuálnej sezóne sme na seba narazili dvakrát, v oboch prípadoch ešte na jeseň. V auguste videla MOL Aréna remízu 1:1, keď na Kadákov vedúci zásah z 25. minúty o 8 minút odpovedal hlavou Beskorovainyi. Koncom novembra rozhodol pod hradom Matúša Čáka už v 4. minúte Andrija Balić.

Strelci DAC-u proti Trenčínu v najvyššej súťaži:
5 - K. Vida
3 - Szarka, Pačinda, Kalmár, Divković
2 - Čorić, Szabó, Bayo, Ramirez, Beskorovainyi
1 - Greguška, Balla, Huber, Kwin, Brašeň, Saláta, Živković, Ľupták, Davis, Huk, Herc, M. Vida, Nicolaescu, Balić
(hrubým hráči z aktuálneho kádra)

Kde sledovať zápas?

Priamy prenos zo stretnutia môžete sledovať na nasledovných kanáloch:
- televízia Nova Sport 1

Živý textový prenos si môžete prečítať na našej webstránke.

Usmernenie pre fanúšikov a informácie o vstupenkách si môžete prečítať tu.

Na našom štadióne: 16 8-3-5, 23:20

Stretnutie finále play-off o postup do EKL DAC 1904 - AS Trenčín začína zajtra o 20.00 h, rozhodujú Kružliak - Hancko, Pozor.