Aktuality

Anketa pred ME 2024: V očakávaní skvelého turnaja

Anketa pred ME 2024: V očakávaní skvelého turnaja

A-TÍM
|
Aktuality
| pi 14.6.2024, uefa.com (foto), Krisztián Nagy (text)

Už dnes sa súbojom domáceho Nemecka proti Škótsku začne jeden zo športových vrcholov roka, 17. majstrovstvá Európy vo futbale. Pred turnajom, ktorý vyvrcholí finálovým duelom 14. júla, sme položili po tri otázky zástupcom nášho klubu.

1. Na čo sa v súvislosti s ME 2024 najviac tešíte?
2. Ako na turnaji skončí reprezentácia vašej rodnej krajiny?
3. Kto bude podľa vás majstrom Európy?

Belgicko: Jan Van Daele, výkonný riaditeľ

1. Predpokladám, že z hľadiska organizácie a pohostinnosti bude turnaj bezproblémový. Všetky usporiadateľské mesta a štadióny majú bohaté skúsenosti so zápasmi pred početným publikom. Myslím si, že bezpečnosť bude najväčšou výzvou a určite postaví do pozoru zodpovedné orgány. Čo sa týka futbalu, menšie krajiny sa budú snažiť spoliehať na pevnú obranu a rýchly prechod do ofenzívy. Aj preto ma trochu mrzí, že sa Matej Trusa nedostal na šampionát, pretože jeho profil v slovenskej reprezentácii chýba.
2. Sme v prechodnej fáze po tom, ako viacero hráčov zlatej generácie po majstrovstvách sveta v Katare ukončilo reprezentačnú kariéru. Po neúspešnom svetovom šampionáte prišiel nový tréner Domenico Tedesco, ktorý dostal za úlohu omladiť mužstvo. Je v ňom teraz mladosť, rýchlosť, dynamika. Máme hráčov svetovej úrovne ako Lukaku a De Bruyne, kým Jeremy Doku a Johan Bakayoko sa postupne dostávajú na ich level. Len veľmi málo krajín sa môže rovnať ofenzívnemu talentu belgického tímu, ktorým dokáže narobiť problémy každému súperovi. Táto kvalita však chýba v obrane. Keď k tomu prirátame, že Thibaut Courtois nedostal pozvánku, v neskorších fázach turnaja sa nám to vypomstí. Verím v postup do semifinále, ale kvôli problémom v defenzíve si myslím, že vypadneme vo štvrťfinále.
3. Kandidátov je niekoľko. Tradičné krajiny ako Francúzsko, Španielsko a Anglicko. Nemecký tím síce nebol v najlepšej forme, no na domácej pôde ho nemožno podceniť a po návrate Toniho Kroosa išiel hore. Stavil by som na Francúzsko.

Česko: Filip Kaša

1. Od turnaja očakávam výbornú atmosféru, pretože sa hrá v Nemecku a tamojší fanúšikovia sú skvelí. Navyše sa bude hrať na krásnych štadiónoch, kde budú mať tímy skvelý servis na futbal.
2. Český tím ide na ME s trošku omladeným kádrom, ale stále je v ňom aj nejaká tá skúsená os. Verím, že chlapci budú dobre naladení na turnaj a dosiahnu dobré výsledky.
3. Môj favorit je Anglicko, ako na každom veľkom turnaji.

Francúzsko: Romaric Yapi

1. Ja verím, že všetci fanúšikovia, ktorí prídu na EURO 2024 užiť si francúzsku atmosféru a tiež nemecké prostredie, stretnú množstvo skvelých ľudí. Pre ľudí je veľmi dôležitá bezpečnosť, verím, že z tohto pohľadu všetko dopadne dobre a bude to úžasný turnaj.
2. Francúzsko má niekoľko výborných futbalistov, preto si myslím, že môžeme skončiť prví.
3. Samozrejme, môj favorit je Francúzsko a dúfam, že získa zlato.

Chorvátsko: Bartol Barišić

1. Teším sa na zaujímavý futbal, množstvo gólov a skvelú atmosféru na špičkových nemeckých štadiónoch.
2. Vzhľadom na naše úspechy v predchádzajúcich rokoch očakávam medailu.
3. Chorvátsko.

Maďarsko: Milán Vitális

1. Myslím, že od tohto šampionátu môžeme mať pomerne veľké očakávania, už len kvôli účasti Maďarska. S atmosférou na podobných turnajoch nikdy nebol problém a nebude ani teraz. Zároveň mám pocit, že mužstvá budú hrať opatrnejšie, favoriti budú dominovať a turnaj neprinesie nejaké výraznejšie prekvapenia. Čo sa týka pocitu bezpečia, ten je dôležitý pre divákov aj hráčov, bez nej sa futbal hrať nedá. Pokiaľ panuje poriadok na ihrisku, ten musí byť aj mimo neho. V tomto smere nemôže nastať žiaden problém.
2. ⁠Maďarská reprezentácia sa ocitla v náročnej skupine, ale na základe nedávnej série bez prehry si môže robiť nádeje na druhé miesto za favoritom a domácim tímom, Nemeckom. Očakávam, že postúpime zo skupiny a potom sa už môže stať čokoľvek.
3. Osobne považujem za najväčšieho favorita Francúzsko. Ďaleko sa môžu dostať aj Španieli či Nemci.

Poľsko: Konrad Gruszkowski

1. Teším sa na krásne góly, fair play a rešpekt medzi jednotlivými mužstvami.
2. Očakávam, že naša reprezentácia postúpi zo skupiny.
3. Anglicko.

Slovensko: Christián Herc

1. Od EURA očakávam, asi ako každý fanúšik, skvelú atmosféru a výborný turnaj. Ide predsa o najväčšiu futbalovú udalosť v roku 2024, tomu bude určite zodpovedať skvelá organizácia a z toho plynúci neskutočný zážitok pre všetkých zúčastnených.
2. Myslím si, že Slovensko ma veľmi kvalitný tím, veľmi dobre poskladaný a má veľkú šancu ísť ďaleko na tomto turnaji. Očakávam postup zo skupiny a potom bude záležať, koho dostaneme vo vyraďovacích bojoch.
3. Slovensko.

Srbsko: Aleksandar Popović

1. Očakávam veľa dobrého futbalu a kvalitných zápasov. Atmosféra bude určite výborná, s množstvom fanúšikov z každej krajiny. Čo sa týka samotného futbalu, každé mužstvo veľmi dobre pozná svojich súperov, preto si nemyslím, že skupinová fáza prinesie nejaké prekvapenia. Aj z dôvodu, že postupujú aj štyri najlepšie tímy z tretích miest. V ďalšej fáze, kde sa už hrá na jeden zápas, bude všetko možné.
2. Od Srbska očakávam postup zo skupiny. Máme veľa dobrých hráčov, v kádri sa zišla veľká kvalita. Pokiaľ nám vyjde vstup proti Anglicku, budeme mať veľkú šancu postúpiť do ďalšej fázy.
3. Môj prvý favorit je Anglicko, hneď po ňom Francúzsko a Španielsko.

Španielsko: Xisco Muňoz, tréner

1. V hre je trofej pre majstra Európy, čo je veľmi prestížny titul. Všetci milovníci futbalu sa vždy najviac tešia na kontinentálne turnaje a majstrovstvá sveta. Tešíme sa na špeciálne dni a týždne, rovnako ako fanúšikovia, ktorí môžu okrem svojho klubového podporovať aj národný tím. Je to iný druh fandenia, momentálne sa však vyrovná tomu z klubových súťaží. Bojujete za svoju krajinu a spoločne si užívate úspech - a práve o to ide v prvom rade. Čaká nás mimoriadne dôležitý turnaj pre najlepších futbalistov, na ktorom budú v akcii takmer všetky hviezdy svetového futbalu a na to si musíte vždy poriadne dlho počkať. EURO je tiež miestom stretnutia mnohých fanúšikov z rôznych krajín, čo je veľmi pekné.
2. Španielska reprezentácia je plná talentovaných hráčov, ktorí aj pod najväčším tlakom dokážu zo seba vydať maximum. Atmosféra v mužstve je dobrá, no vyhrať takýto turnaj je náročné. Určite však predvedú dobrý výkon a ukážu svoje schopnosti. Pre hráčov z novej generácie bude ME skvelá príležitosť ukázať sa a získať skúsenosti. Naša ofenzívna hra je rôznorodá, máme viacero kreatívnych krídelníkov. Španielsko patrí medzi najväčších favoritov.
3. Pre mňa je kandidátom číslo jedna Francúzsko. Ich hráči už nazbierali množstvo skúseností a dokážu hrať konštantne dobre. Uvidíme, čo turnaj prinesie, pretože v nedávnej minulosti dokázali viaceré krajiny prekvapiť.

Ukrajina: Taras Kačaraba

1. Je to veľký futbalový sviatok, na ktorý sa teší mnoho fanúšikov. Atmosféra na každom zápase bude nezabudnuteľná, ako pre futbalistov, tak pre fanúšikov. Je to skutočne veľký turnaj a myslím si, že Nemeci urobia všetko pre to, aby to bolo pohodlné a bezpečné pre hráčov aj fanúšikov.
2. Naša reprezentácia má veľký potenciál, pretože všetci hráči sú teraz v dobrej forme, takže Ukrajina očakáva od hráčov aj trénera dobrý výsledok. Osobne by som si prial, aby sme splnili základnú úlohu postúpiť zo skupiny. Samozrejme, veľa bude záležať na tom, z ktorého miesta postúpime, na koho narazíme, ale myslím si, že všetci chlapci sú veľmi motivovaní a budú chcieť predviesť svoj najlepší futbal. Budú totiž bojovať nielen za seba, ale aj za celú Ukrajinu a týmto spôsobom pripomenúť celému svetu, aká sme silná krajina nielen vo vojne za slobodu a nezávislosť, ale aj na futbalovom ihrisku. Rád by som videl našu reprezentáciu v semifinále, čo bude, samozrejme, nesmierne náročné, ale verím mužstvu. Mohol by to byť fantastický príbeh pre nás všetkých.
3. Je veľmi ťažké pomenovať favorita, pretože na tomto turnaji môže vyskočiť veľa prekvapení, ktoré je ťažko dopredu odhadnúť. Myslím si však, že najväčšími favoritmi sú Nemecko, Francúzsko, Anglicko a Portugalsko.