DAC - Slovan 5:2 (2:1)

|
| ne 1.9.2019, Milan Vrábeľ

Rozprávková, nezabudnuteľná, magická a historická noc v MOL Aréne! Proti nám padol obhajca ligového titulu, doterajší líder, účastník skupinovej fázy Európskej ligy a najväčší rival v jednom. Naši žlto-modrí hrdinovia sa hlboko vryli do kroniky po neuveriteľnom víťazstve rozdielom triedy, keď sme Slovanu strelili vo vypredanej aréne druhýkrát v histórii päť gól. ĎAKUJEME!

Po veľmi dôležitom víťazstve proti Nitre spravil náš kouč Hyballa jedinú zmenu v základnej jedenástke, keď na lavičku náhradníkov posadil Taiwa, kým jeho miesto zaujal K. Vida. Naďalej chýbali zranení Kalmár s Ronanom. Od úvodného hvizdu sme boli svedkami boja o každý centimeter ihriska. V deviatej minúte bol prvý bližšie ku gólu M. Vida, ktorý zvnútra šestnástky poslal síce slabší pokus, ale ten len tesne minul ľavú žrď. V 18. minúte sa Moha prebíjal šestnástkou a po jeho strete s M. Vidom bola nariadená penalta, ktorá znamenala prvú príležitosť Slovana na skórovanie. Loptu si na biely bod postavil Šporar, ktorý zakončil do stredu brány, kde si však Jedlička nohy nenechal - 0:1. V 24. minúte dostal K. Vida center z pravého krídla, ktorý sa mu podaril aj umiestniť tesne pod brvno, Greif bol dostatočne pozorný. O štyri minúty sa Slovanisti po našich dvoch rohoch pustili do rýchlej kontry štyria na dvoch, kde našťastie súper zaváhal. V 32. minúte zahral Fábry priamy kop z nádejnej vzdialenosti, lopta asi o meter minula súperovu bránku. O tri minúty sme dostali späť požičané! K. Vidu stiahol v šestnástke De Kamps v čistej príležitosti a bola z toho okamžite nariadená penalta aj s vylúčením De Kampsa! Exekútorom jedenástky sa stal Davis, ktorý taktiež poslal loptu do stredu brány, kde Greif nedokázal zakončiť - 1:1. Po góle sme zostali aktívnejší a v 39. minúte sme mohli skórovať znovu, keď K. Vida našiel v šestnástke Ramireza, ktorý bol až v poslednej chvíli zablokovaný. Záver polčasu priniesol neskutočnú senzáciu, keď sa Blackman uvoľnil na pravej strane ihriska, odkiaľ našiel pred bránou nabiehajúceho K. Vidu, náš maďarský legionár sa uvoľnil popri brániacom Apauovi a sklzom prekvapil aj Greifa - 2:1. Gól do šatne nemohol znamenať nič iného, len jednogólové vedenie po nesmiernom celopolčasovom boji.

Druhé dejstvo začalo bez zmien na ihrisku. V päťdesiatej minúte sme sa mimoriadne báli o výsledok, kedy rýchly Moha ušiel našej obrane, a tak zakončoval z ostrého uhla riadne štipľavým pokusom, ktorý ale Jedlička vyrazil. V pokračujúcom útoku sa k strele z prvej za pokutovým územím dostal ešte Nono, zaujímavý pokus musel znovu hasiť náš gólman. O tri minúty sa v našej aréne strhla doslova davová psychóza, keď si náš center „belasí“ už niekoľkýkrát nepokryli, tentokrát Davis našiel krásnym pokusom unikajúceho Ramireza, ktorý hlavičkou tesne pred brankárom nedal šancu zabrániť gólu - 3:1. O dve minúty sme znovu boli trochu rozosmútení, keď rohový kop Slovana zahral Nono, kým v šestnástke najvyššie vyskočil Abena, ktorý po hlavičke k ľavej žrdi znížil na jednogólový rozdiel - 3:2. V 68. minúte sa začala písať história, kedy Ramirez, vyzeralo to tak, si zbytočne príliš pred seba posunul loptu, tá však prepadla k Fábrymu, a ten sa s ňou nemaznal, keď ju napálil k pravej žrdi - 4:2. Majstrovské dielo bolo dokonané v 76. minúte, kedy sa Ramirez po pase šialene uvoľnil popri brániacom Bozhikovovi, vystrelil z ostrého uhla a tento pokus neuveriteľne zapadol k vzdialenejšej žrdi - 5:2. V 82. minúte mohol súper znížiť, Daniel obišiel nášho Jedličku, no pri zakončení mu lopta nesadla dobre na kopačku, a tak ju sám Jedlička dokázal ešte zneškodniť. O päť minút ešte z nádejnej pozície hlavičkoval po rohovom kope Ljubičić, jeho pokus sa medzi tri žrde nezmestil. Záver, ktorý už bol jednoznačne rozhodnutý, sme dotiahli do čarovného konca s nekončiacimi, ale zaslúženými oslavami.

Štvrté víťazstvo DAC-u a zároveň prvá prehra Slovana v tejto sezóne! Naďalej zostávame tretí, no na dnešného súpera strácame už iba tri body, kým na prvú Žilinu šesť. Nezabudnuteľné derby strieda prvá reprezentačná prestávka v ročníku. Počas nej sa tešíme hneď na dva priateľské. V stredu 4. septembra privítame na akadémii MTK Budapešť, kým v utorok 10. septembra nás čaká exkluzívne prípravné stretnutie so Slovenskou 21-kou v MOL Aréne. Ligové pokračovanie je zase na programe v sobotu 14. septembra o 19:00, kedy zavítame na Záhorie do Senice.

Peter Hyballa, DAC: „V prvom rade by som chcel pogratulovať Slovanu k skupinovej fáze Európskej ligy. Nie som Slovák, ale som tu už štrnásť mesiacov a vo štvrtok som fandil Slovanu pre úspech. Je dôležité, aby Slovensko malo zastúpenie v pohárovej Európe. Z taktického hľadiska bolo našim cieľom ísť do pressu s dvomi až štyrmi hráčmi. Vedeli sme, že Greif má vysoké výkopy, teda pripravovali sme na získavanie odrazených lôpt, ale zároveň, keď rozohrá nakrátko, tak sme sa loptu čo najskôr snažili získať napádaním po zemi. My sme zase útočili najmä po krajoch cez Koštrnu, Blackmana a Davisa a to nám vychádzalo. Častokrát je náš „rock and roll“ futbal o tom, že si jednoducho musíme veriť, treba veriť v úspech. Pri tomto štýle však okrem útočenia treba prepínať do defenzívy, pretože Slovan má veľmi rýchlych aj kvalitných hráčov. Tak ako vždy vo futbale, aj dnes bolo veľa sporných situácii, aj penaltových, aj červená karta. Dnes sme videli veľmi dobrý futbal. Po menej úspešnom období, kde sme veľa hovorili o vývoji, o našom štýle, tak mužstvo si stále muselo veriť. Nie vždy sa nám darilo hrať náš štýl hry a zároveň sme nepremieňali šance, mali sme zlé výsledky, no mužstvo, aj tréneri, aj vedenie zostali naďalej pokojní. Vývoj mužstva je niekedy dôležitejší ako výsledky.“

Ján Kozák ml., Slovan: „Poviem to jemne. Dnes by tu mal sedieť niekto iný a niekto iný by mal hodnotiť tento zápas. Veľa gólov padlo a to je všetko, čo chcem povedať.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC - Slovan kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - ŠK SLOVAN BRATISLAVA 5:2 (2:1)
Fortuna liga, 7. kolo, 1.9.2019, 18.00 h

Góly: 18. Šporar (11m) 0:1, 36. Davis (11m) 1:1, 45+1 K. Vida 2:1, 53. Ramirez 3:1, 55. Abena 3:2, 66. Fábry 4:2, 75. Ramirez 5:2
Rozhodovali: Sedlák - Hancko, Benko, 11 679 divákov
ŽK: 56. Koštrna, 86. Oravec - 42. Suchockyy, 47. Abena, 83. Ljubičić
ČK: 35. De Kamps
DAC: Jedlička - Koštrna, Kružliak, Beskorovainyi, Davis - Oravec, M. Vida - Blackman (90+2 Taiwo), Fábry (88. Divković), K. Vida (90+2 Veselovský) - Ramirez
Slovan: Greif - Apau, Abena, Bozhikov, Suchotskyy - Ljubičić, De Kamps - Dražić (70. Daniel), Nono (73. Holman), Moha - Šporar (80. Strelec)