Aktuality

DAC v Konferenčnej lige aj v jej štvrtom ročníku

DAC v Konferenčnej lige aj v jej štvrtom ročníku

A-TÍM
|
Aktuality
| ne 9.6.2024, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő

Ako sa zmeny v európskych pohárových súťažiach dotknú nášho mužstva?

Počnúc sezónou 2024/25 začne platiť reforma UEFA týkajúca sa všetkých troch európskych pohárových súťaží. Mení sa formát Ligy majstrov (LM), Európskej ligy (EL) aj Konferenčnej ligy (KL).

V prípade tretej zo spomenutých súťaží nastáva zároveň zmena názvu, Európska konferenčná liga sa od nového ročníka 2024/25 bude volať Konferenčná liga UEFA.

Slovensko ako 28. krajina v renkingu UEFA má po jednej miestenke do LM (majster) a EL (víťaz pohára) a dve do KL (2. a 3. tím ligového poradia).

Slovan ako majster odštartuje svoju púť v LM už v 1. predkole, čo platí aj pre víťaza Slovnaft Cupu Ružomberok v EL. Naopak, DAC a Trnava začnú v 2. predkole KL. O tom, ktorý klub kedy začína v súťaži, rozhoduje aktuálny rozpis vstupu jednotlivých tímov do súťaží UEFA.

Nakoľko nový ročník Niké ligy štartuje až počas posledného júlového víkendu, prvý súťažný zápas v sezóne 2024/25 odohráme vo štvrtok 25. júla 2024 v rámci 2. predkola Konferenčnej ligy UEFA.

KL začne od júla písať svoju štvrtú kapitolu a DAC bude štvrtýkrát jej súčasťou. V sezóne 2021/22 sme začínali v 2. predkole, kde bol nad naše sily Partizan Belehrad, ktorému sme dvakrát podľahli. O rok neskôr DAC vyhral všetky štyri zápasy v rámci 1. a 2. predkola, najskôr proti severoírskemu Cliftonville FC a následne aj faerskému Víkinguru. V 3. predkole nás rumunské FCSB porazilo dvakrát 0:1. Vlani sme opäť vypadli na prvej prekážke, gruzínskom Dila Gori, keď nám domáce víťazstvo 2:1 nestačilo, v odvete vonku sme totiž podľahli 0:2.

Na postup do skupiny KL je aj tentoraz potrebné zvládnuť štyri predkolá (1., 2., 3., play-off; všetky na dva zápasy). Vypadnutie v predkolách/play-off KL znamená koniec v Európe pre danú sezónu.

V skupinovej fáze KL sa zvyšuje počet účastníkov z doterajších 32 na 36. Pri žrebe budú tímy rozdelené do šiestich klobúkov po šesť tímov na základe koeficientu a z každého klobúka dostanú po jednom súperovi. Mužstvá tak odohrajú šesť zápasov, po tri doma aj vonku. V novom formáte budú všetky kluby zaradené do jednej spoločnej tabuľky, každý bod aj gól bude mať preto veľký význam.

Istý postup do osemfinále bude mať prvých osem tímov tejto spoločnej tabuľky. Tímy na 9. až 24. mieste si zahrajú play-off o postup medzi 16 najlepších, kým od 25. miesta dole končia v Európe. To isté sa vzťahuje aj na LM a EL, čo znamená, že doteraz známy princíp „prepadu“ o súťaž nižšie (z LM do EL, z EL do KL) už v tejto fáze neplatí. Vyraďovacia časť od osemfinále sa hrá rovnako ako v minulosti, t.j. na dva zápasy. Finále Konferenčnej ligy v roku 2025 bude hostiť 45-tisícový Wroclaw Stadium v Poľsku.

Stretnutia Konferenčnej ligy sa budú hrať naďalej vo štvrtok, čo platí od 1. predkola až po semifinále.

DAC si do novej pohárovej sezóny prináša UEFA koeficient 8.000 (pred rokom bol 8.500), vďaka čomu bude pri žrebe 2. predkola medzi nasadenými mužstvami. V 3. predkole by sme boli pravdepodobne nenasadení.

Žreb dvojíc 2. predkola sa uskutoční v stredu 19. júna 2024. Zoznam možných súperov nájdete tu - viď časť: CO-Q2: 2nd Qualifying Round; nenasadené kluby (Unseeded clubs) v pravom stĺpci.

Termíny EKL - jeseň 2024:
18. júna: žreb dvojíc 1. predkola
19. júna: žreb dvojíc 2. predkola
11. a 18. júla: prvé a odvetné stretnutia 1. predkola
22. júla: žreb dvojíc 3. predkola
25. júla a 1. augusta: prvé a odvetné stretnutia 2. predkola
5. augusta: žreb dvojíc 4. predkola (play-off)
8. a 15. augusta: prvé a odvetné stretnutia 3. predkola
22. a 29. augusta: prvé a odvetné stretnutia 4. predkola (play-off)
30. augusta: žreb skupinovej fázy
3. a 24. októbra, 7. a 28. novembra, 12. a 19. decembra: stretnutia skupinovej fázy
20. decembra: žreb play-off vyraďovacej časti