Aktuality

Náš sobotňajší súper: NK Maribor

Srbského majstra strieda majster Slovinska! DAC si v náročnom programe zimnej prípravy odkrúti generálku na jarnú časť Fortuna ligy proti najúspešnejšiemu mužstvu slovinského futbalu - NK Maribor. Stretnutie sa začína v sobotu 8. februára o 16:00 nášho času a opäť si ho môžete pozrieť aj na našom Youtube kanáli.

Základné údaje o súperovi:
Názov: Nogometni Klub Maribor
Prezývky: Vijoličasti (Fialoví), Vijolice (Fialky), Štajerski ponos (Pýcha Štajerska)
Rok založenia: 1960
Klubová farba: fialová
Štadión: Štadión Ljudski vrt - kapacita (12 702 divákov)
Mesto: Maribor (takmer 100 000 obyvateľov)

Najväčšie úspechy klubu: 15x víťaz Slovinskej najvyššej súťaže; 9x víťaz Slovinského pohára; 4x víťaz Slovinského superpohára; víťaz druhej Juhoslovanskej ligy (1966/67); semifinále Juhoslovanského pohára (1967/68); 13x víťaz Pohára Slovinskej republiky (národný pohár počas Juhoslávie); 3x skupinová fáza Ligy Majstrov (1999/00 2014/15, 2017/18); 3x skupinová fáza Európskej ligy (2011/12, 2012/13, 2013/14)

Pred generálkou na jarnú časť Fortuna ligy so Senicou má náš DAC aktuálne bilanciu pri transformácii mužstva 1 víťazstvo, 1 víťazstvo po predĺžení a 4 prehry. Veríme však, že nazbieral dostatok skúseností, ktoré predvedie už proti slovinskému majstrovi NK Maribor.

Klub sídliaci v druhom najväčšom meste Slovinska vznikol až v roku 1960, no aj napriek tomu je najúspešnejším v krajine. Do juhoslovanskej ligy sa prebojovalo ako jedno z troch slovinských celkov. Na výraznejšie presadenie si však muselo počkať až do vzniku samostatnej slovinskej súťaže, v ktorej sa pýši najvyšším počtom ligových aj pohárových titulov. Fialoví sa zároveň ako jediní zo Slovinska prebojovali do skupinovej fázy Ligy Majstrov aj Európskej ligy. Na šestnásťfinále však naďalej čakajú.

Mužstvo od rakúskych hraníc hrávasvoje domáce zápasy na bývalom národnom štadióne so zaujímavým názvom Ljudski vrt, ktorý však v preklade znamená Ľudská záhrada. Jeho najväčším rivalom je Olimpija Ľubľana z hlavného mesta a zaujímavosťou je, že aj toto derby má rovnaký názov ako to medzi Crvenou zvezdou s Partizanom Belehrad - „Večné derby“.

V súčasnosti si však Pýcha Štajerska nepočína „najlepšie“. V domácej súťaži zimovala na tretej priečke so stratou 4 bodov na prvú Ľubľanu (vyzve ju v úvodnom zápase jarnej časti) a nelichotivo pochodila aj v národnom pohári, keďže sa porúčala už v osemfinále.

Počas zimnej prípravy odohral NK Maribor šesť priateľských zápasov, kde postupne zdolal druholigový Dravograd 18:0, deviate Bravo 1:0, remizoval s druholigovým Beltinci 0:0, prehral s poľským prvoligistom Lech Poznaň 0:3, vyhral nad srbským prvoligistom Vojvodina Novi Sad 3:2 a naposledy prehral s rakúskym Rapidom Viedeň 0:2.

Káder Fialiek, vedených trénerom Darkom Milaničom, tvoria okrem ďalších aj reprezentanti Slovinska Martin Milec, Nemanja Mitrović a Luka Zahović, reprezentant Bosny a Hercegoviny Kenan Pirić, reprezentant Bosny a Hercegoviny do 21 rokov Nardin Mulahusejnović, kým ďalší reprezentant Bosny a Hercegoviny Dino Hotić sa upísal Cercle Bruggy. Hodnota mužstva slovinského majstra je podľa transfermarktu 12,58 milióna eur, kým hodnota DAC-u je 8,18 milióna eur.

Súvisiace správy

Foto