Aktuality

Pätnásťkrát na čele

DAC doteraz odohral 796 stretnutí v najvyššej súťaži a na čele ligového poradia stál len v 15 prípadoch. Z toho 11 bolo v aktuálnej sezóne!

Od roku 1985, keď DAC prvýkrát postúpil do najvyššej súťaže, je aktuálna sezón pre nás 26. v nej. Celkovo sme odohrali 796 stretnutí a keď sa pozrieme na naše postavenie v tabuľke po každom z nich, zistíme, že aktuálny súťažný ročník je ďaleko najúspešnejší.

Na prvé miesto sa žlto-modrí prepracovali len v troch sezónach: vôbec prvýkrát to bolo na jar 1991, kedy sme viedli československú ligu po 25., 26. aj 27. kole, teda ešte tri kolá pred koncom súťaže. Vo veľkej tlačenici na čele poradia bolo z toho napokon až 4. miesto.

Na ďalší posun na pozíciu lídra sme čakali dlhých 28 rokov, keď DAC viedol Fortuna ligu po 2. kole minulej sezóny 2019/20.

V aktuálnom ročníku 2020/21 sme boli na čele po každom z úvodných 12 kôl okrem druhého, celkovo teda v 11 prípadoch.

Zrátané a podčiarknuté, DAC bol v najvyššej súťaži prvý spolu po 15 kolách, z toho až 11-krát počas uplynulej jesene!

Pre porovnanie, na 2. priečku sme sa dostali 83-krát a na bronzovú po 90 kolách. Naopak, na úplné dno tabuľky sme spadli po 69 kolách.

Ako vidno v tabuľke na spodku tohto textu, najviac sa DAC-u darilo v troch obdobiach: v druhej polovici 80-tych, na začiatku 90-tych rokov minulého storočia a v posledných štyroch sezónach.

Mimochodom, ak zo všetkých našich postavení v tabuľke počas doterajších 26 sezón vypočítame priemer, vyjde nám, že priemerné postavenie DAC-u v prvoligovej histórii klubu je 7,6.


Legenda: za ročníkom v zátvorke počet účastníkov najvyššej súťaže a umiestnenie DAC-u po jednotlivých kolách. Farebne rozlíšené sú umiestnenia na 1., 2., 3. a poslednom mieste.

Pozn.: Myjava sa v priebehu ročníka 2016/17 odhlásila z najvyššej súťaže, jej výsledky sa anulovali, ale celkový počet 33 kôl zostal zachovaný. Naše dve vzájomné stretnutia boli takisto anulované, tretie sa už ani neodohralo. Toto spôsobuje rozdiel medzi celkovým počtom zápasov (796) a ligových kôl (799). 

Súvisiace správy

Aktuality
Aktuality