Pred zápasom DAC 1904 - Liptovský Mikuláš: Dva kroky od Európy

|
Preview
| po 23.5.2022, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő

V semifinále play-off o postup do Európskej konferenčnej ligy privítame nováčika, ktorý ukončil sezónu na 8. priečke. Stretnutie DAC-Liptovský Mikuláš má výkop v utorok o 19.30 h.

O ôsmu účasť v Európe

V sobotu sa stretnutiami 10. kola nadstavby uzavrela ligová sezóna. DAC skončil štvrtý, pohár pre majstra si prevzali hráči Slovana, striebro získali Ružomberčania a bronz Trnavčania. Keďže Spartak vyhral aj Slovnaft Cup, o štvrtom účastníkovi európskych pohárov z Fortuna ligy rozhodne dodatočné play-off. Hráči štyroch klubov si teda ešte na dovolenky musia počkať.

Pôvodne sa ho mali zúčastniť tímy na 4. až 7. priečke ligovej tabuľky, lenže po tom, ako piata Sereď nedostala licenciu na novú sezónu, do play-off sa posunul aj ôsmy Liptovský Mikuláš. Práve Tatran bude naším súperom v zajtrajšom semifinále. Druhú dvojicu tvoria Žilina a Trenčín, dvaja víťazi sa následne stretnú v piatkovom finále. Výhodu domáceho prostredia má vždy mužstvo, ktoré skončilo vyššie v tabuľke. Do Európy je tak potrebné spraviť dva kroky.

Semifinále aj finále sa hrá na jeden zápas, v prípade nerozhodného výsledku nasleduje predĺženie 2x15 minút a pokiaľ ani v ňom nepadne rozhodnutie, postupujúceho určí rozstrel zo značky pokutového kopu. Na všetkých troch zápasoch bude prítomný aj VAR.

Tréner Joao Janeiro nemôže ani zajtra rátať s dlhodobými maródmi Kalmárom, Szendreim a Balićom. Na zoznam zranených pribudol aj Alex Pinto, ktorý v piatok doma v Portugalsku podstúpil operáciu ľavého členka a predpokladaná doba liečenia je šesť týždňov.

DAC si v 118-ročnej histórii klubu zahral v európskych pohároch sedemkrát, z toho štyri razy za posledné štyri roky. V play-off teda zabojujeme o celkovo ôsmu účasť, piatu v sérii.

Úspešný nováčik

Tatran Liptovský Mikuláš išiel do aktuálnej sezóny ako absolútny nováčik, pričom pre nevyhovujúci vlastný štadión hrával domáce zápasy v Poprade. Zverenci trénera Mareka Petruša, bývalého ligového hráča Prešova či Slovana, ktorý pôsobil aj v Izraeli, Turecku a Rusku, si napriek tomu počínali veľmi dobre a skončili na peknej ôsmej priečke.

O svoju pozíciu neprišli ani po sobotňajšej domácej prehre so Zlatými Moravcami a tak sa tréner Petruš, mieriaci domov do Prešova, môže lúčiť bojmi o pohárovú Európu. Verme, že to bude iba jeden zápas.

Doterajšie vzájomné stretnutia v najvyššej súťaži:
1.8.2021 - DAC-Tatran 3:1, góly Schäfer, Taiwo, Sharani - Andrić, 3446 divákov
30.10.2021 - Tatran-DAC 1:0, gól Voško, 550 divákov

História

Vzájomná prvoligová bilancia vykazuje dve stretnutia zo základnej časti tohto ročníka. V augustovom 2. kole sme v MOL Aréne vyhrali 3:1, hoci hostia vďaka Andrićovi viedli už od 1. minúty. Tesne pred polčasovou prestávkou strelil Schäfer Gól mesiaca, do streleckej listiny sa zapísali aj Taiwo a Sharani. V 13. kole nás nováčik šokoval gólom Voška z 29. minúty, na ktorý sme nenašli odpoveď.

S mužstvom z Horného Liptova sme sa stretli aj v druhej najvyššej súťaži, a to v sezóne 2012/13. Aj vtedy zakaždým vyhral domáci tím (DAC 3:0, Tatran 1:0 a 2:1). Na túto tradíciu chceme zajtra nadviazať.

Strelci DAC-u proti Liptovskému Mikulášu v najvyššej súťaži:
1 - Schäfer, Taiwo, Sharani
(hrubým hráči z aktuálneho kádra)

Kde sledovať zápas?

Priamy prenos zo stretnutia môžete sledovať na nasledovnom kanáli:

Živý textový prenos si môžete prečítať na našej webstránke.

Usmernenie pre fanúšikov a informácie o vstupenkách si môžete prečítať tu.

Utorok, 24. mája 2022, 18.00: Žilina-Trenčín, 19.30: DAC-Liptovský Mikuláš

Stretnutie semifinále play-off o postup do EKL DAC 1904 - MFK Tatran Liptovský Mikuláš začína zajtra o 19.30 h, rozhodujú Kráľovič - Weiss, Vorel.