Preview

Pred zápasom FCSB - DAC 1904: odhodlaní do druhého polčasu

Pred zápasom FCSB - DAC 1904: odhodlaní do druhého polčasu

A-TÍM
|
Preview
| st 10.8.2022, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő

Veľká výzva proti favoritovi v jeho domove. Odveta 3. predkola Konferenčnej ligy FCSB-DAC začína vo štvrtok o 19.30 h.

Pred týždňom v stredu sa v MOL Aréne hral prvý zápas 3. predkola Európskej konferenčnej ligy medzi DAC-om a rumunským vicemajstrom FCSB. Bojovný súboj priniesol len dve priame strely na bránku, po jednej na obidvoch stranách. Žiaľ, hostia z toho vyťažili maximum a do odvety si odniesli jednogólový náskok. Ani šťastie nestálo na našej strane, keď priamy kop Szánthóa skončil na žrdi.

V nedeľu sa žlto-modrí preladili na ligu, z Podbrezovej si odniesli bod po bezgólovej remíze. Do rumunskej metropoly sa mužstvo presunulo v stredu, výprava vyrazila z akadémie o deviatej a na letisku Aurel Vlaicu v Bukurešti pristálo o pol jednej nášho času (v Rumunsku je o hodinu viac).

Večer o 18.30 h nasledoval v dejisku zajtrajšieho súboja, 56-tisícovom národnom štadióne Arena Nationala, oficiálny predzápasový tréning. Pred ním si tréner Adrian Guľa a Norbert Balogh splnili mediálne povinnosti. „Pred nami je veľká výzva, vieme, čo je v hre. Máme za sebou len prvý polčas dvojzápasu. Cítim z hráčov odhodlanie, energiu a verím, že spravíme maximum pre úspech. Tešíme sa na zajtrajší večer, na súpera, na prostredie. FCSB má individuálne kvalitných hráčov, ale cítim, že máme šancu uspieť. Súper je favorit, má náskok, hrá doma, ale vysoké očakávanie a tlak na jeho mužstvo by sa mohli otočiť a byť výhodou pre nás,“ vyhlásil na predzápasovej tlačovej konferencii kouč DAC-u.

„Môžem aj v mene spoluhráčov hovoriť, že každý sa veľmi teší. Toto sú zápasy, na ktoré futbalistov netreba zvlášť motivovať. Verím v charakter mužstva a že so stopercentným prístupom a koncentráciou zabojujeme o postup,“ dodal Norbert Balogh.

FCSB po výhre u nás nastúpil na ligový duel v sobotu, na ihrisku posledného Mioveni remizoval 1:1 a po štyroch kolách naďalej čaká na prvé víťazstvo. So ziskom troch bodov sa krčí na 13. mieste tabuľky.

Rumunský rekordný majster dostal od UEFA pokutu 50 000 EUR za rasistické prejavy počas domácej odvety 2. predkola s gruzínskym Saburtalom. Zároveň majú na zajtra uzavretý sektor pre ultras a na súboj proti DAC-u očakávajú zhruba 40-tisícovú návštevu.

Doterajšia bilancia v európskych súťažiach (Liga majstrov, EKL, Európska liga, resp. jej predchodcovia - PVP/Pohár UEFA):
DAC: 28 11-3-14, skóre 43:48
FCSB: 334 129-90-115, skóre 456:427

Rozhodcovia z Azerbajdžanu

V našom 29. „európskom“ zápase budeme mať prvýkrát do činenia s rozhodcami z Azerbajdžanu. UEFA totiž na odvetu proti FCSB delegovala arbitrov práve z tejto krajiny na pobreží Kaspického mora. Pískať bude 34-ročný Aliyar Aghayev, rodák z Baku so skúsenosťami zo skupinovej fázy EL aj EKL, ktorý pôsobí na medzinárodnej scéne už od roku 2013. Vlani v septembri viedol v Bratislave stretnutie kvalifikácie MS 2022 Slovensko-Cyprus (2:0). Má aj dvojnásobnú priamu skúsenosť s FCSB, ktorému pískal v sezóne 2017/18 v 3. predkole LM doma proti Plzni (2:2; vonku vyhral rumunský tím 4:1) a potom aj na jeseň 2020 v 3. predkole EL domáci duel s Jabloncom. Český tím vtedy vyhral v Bukurešti 2:0 a postúpil (hralo sa na jeden zápas).

Na čiarach mu budú pomáhať krajania Zeynal Zeynalov a Akif Amirali, štvrtým rozhodcom je Elchin Masiyev. Delegátom UEFA je Milovan Djukanović z Čiernej Hory a pozorovateľom rozhodcov Rusmir Mrković z Bosny a Hercegoviny.

Odvetné stretnutie 3. predkola Európskej konferenčnej ligy FCSB - DAC 1904 začína vo štvrtok o 19.30 h. Priamy prenos zápasu môžete sledovať na kanáli RTVS Trojka.

Postupujúci z nášho súboja narazí v play-off na lepšieho z nórsko-írskej dvojice Viking FK-Sligo Rovers (prvý zápas vyhral doma Viking 5:1, odveta sa hrá vo štvrtok o 20.00 h).