Preview

Pred zápasom Hafnarfjördur-DAC: bez opravného termínu

Pred zápasom Hafnarfjördur-DAC: bez opravného termínu

Preview
| st 26.8.2020, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő

Štartuje ďalšie európske dobrodružstvo! DAC sa zajtra podvečer v stretnutí 1. predkola Európskej ligy predstaví na pôde 3. tímu predošlého ročníka islandskej ligy. Stretnutie Hafnarfjördur-DAC začína vo štvrtok o 19.15 hod.

Keď sme vlani či predvlani pred zápasmi Európskej ligy snívali o tom, že budeme v hre aj koncom augusta, znamenalo to sny o účasti v play-off. Teraz bude hrať DAC európsku súťaž aj v tomto období roka, ale okolnosti, ktoré to zapríčinili, nás vôbec netešia.

Za všetko môže pandémia koronavírusu, ktorá poriadne prehovorila do kalendára domácich aj medzinárodných súťaží. Nová sezóna Európskej ligy sa začína nielen neskôr, ale aj v pozmenenom formáte oproti predošlým rokom. Všetky predkolá sa hrajú na jeden zápas, niet teda možnosti na opravný termín. Navyše, o výhode domáceho prostredia rozhoduje žreb.

V ročníku 2019/20 DAC skončil na tretej priečke Fortuna ligy, čo náš klub šiestykrát posunul do pohárovej Európy. Žreb 1. predkola Európskej ligy z pondelka 10. augusta určil, že sa predstavíme na pôde osemnásobného islandského majstra HF Hafnarfjördur. Bude to náš desiaty „európsky“ súper z desiatej krajiny.

Doterajšia bilancia v európskych súťažiach (Liga majstrov, Európska liga, resp. jej predchodcovia - PVP/Pohár UEFA):

DAC: 18 5-3-10, skóre 27:33
Hafnarfjördur: 64 18-18-28, skóre 70:94

Aj z uvedenej bilancie vidno, že aktuálne 3. tím islandskej najvyššej súťaže má bohaté skúsenosti na medzinárodnej scéne. Pritom najväčšie úspechy začal zbierať až v novom tisícročí. Ďalšie informácie o klube z tretieho najväčšieho islandského mesta si môžete prečítať tu.

Najviac poznatkov o zverencoch trénerskej dvojice Eidur Gudjohnsen, Logi Ólafsson nazbieral asistent trénera Storcka Antal Németh, ktorý minulý pondelok priamo na mieste sledoval ich domáci súboj proti Stjarnanu (1:2). „Ide o dobre organizované mužstvo, ktoré nehrá typický ostrovný futbal. Naopak, snažia sa o kombinačnú hru, po zisku lopty ju nenakopávajú, ale uprednostňujú postupnú výstavbu útoku. V kádri majú viacero kvalitných hráčov, čaká nás náročná previerka. Musíme byť celý čas koncentrovaní a hrať na plné obrátky,“ povedal 46-ročný maďarský odborník.

Hafnarfjördur naposledy vyhral na svojom trávnatom ihrisku v derby proti Kópavogur 4:0 a po jedenástich kolách má bilanciu 6-2-3.

Rozhodcovia z Gibraltáru

UEFA na zajtrajší duel delegovala rozhodcov z Gibraltáru. Hlavným je 40-ročný Jason Barcelo, pre ktorého to bude štvrtý zápas v európskych pohároch. Na čiarach mu budú asistovať Andrew Mario Parody a Daniel Gomez Gordillo, štvrtým rozhodcom je ich krajan Patrick Canepa. Delegátom UEFA je Claude Kremer z Luxemburska.

Stretnutie 1. predkola Európskej ligy HF Hafnarfjördur- DAC 1904 začína zajtra o 19.15 hod SELČ (17.15 islandského času). Verme, že žreb 2. predkola, ktorý je na programe v pondelok 31. augusta, sa bude týkať nášho mužstva! Priamy prenos zápasu môžete sledovať na druhom kanáli RTVS.