Preview

Pred zápasom Partizan-DAC: proti favoritovi s odhodlaním

Pred zápasom Partizan-DAC: proti favoritovi s odhodlaním

A-TÍM
|
Preview
| št 22.7.2021, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő

Naše siedme európske dobrodružstvo začíname dnes večer na ihrisku strieborného tímu srbskej najvyššej súťaže. Úvodné stretnutie 2. predkola Európskej konferenčnej ligy Partizan-DAC začína vo štvrtok o 21.00 hod.

Siedmykrát v histórii klubu a štvrtý rok v rade sa DAC predstaví na európskej pohárovej scéne. Po vystúpeniach v dnes už neexistujúcich súťažiach Pohár víťazov pohárov (1987/88) a Pohár UEFA (1988/89 a 1993/94) sme predošlé tri sezóny účinkovali v Európskej lige. Po najnovšej reforme sa od nového ročníka 2021/22 hrajú na starom kontinente tri klubové súťaže: Liga majstrov, Európska liga a nová Európska konferenčná liga (EKL).

Postavenie Slovenska v klubovom renkingu UEFA, ktorý zohľadňuje výsledky z predchádzajúcich piatich rokov, spôsobilo, že žlto-modrí spolu s Trnavou a Žilinou účinkujú v EKL. Na rozdiel od spomenutých rivalov, DAC ako vicemajster začína až v 2. predkole. Na prípadný postup do skupinovej fázy potrebujeme prejsť cez troch súperov (2. a 3. predkolo, play-off).

Žreb 2. predkola zo 16. júla nám z možných súperov pridelil najvyššie hodnotený tím. Narazíme na srbský veľkoklub FK Partizan Belehrad, 27-násobného majstra svojej krajiny. Na rozdiel od minulej sezóny sa hrá opäť na dva zápasy, odveta je na rade o týždeň vo štvrtok v MOL Aréne.

Dnešný zápas na 32-tisícovom štadióne Partizana, kam môže podľa miestnych opatrení prísť zhruba 13 000 fanúšikov, bude pre DAC 22. v európskych súťažiach. Bielo-čierni sú náš trinásty „európsky“ súper z dvanástej krajiny.

Doterajšia bilancia v európskych súťažiach (Liga majstrov, Európska liga, resp. jej predchodcovia - PVP/Pohár UEFA):

DAC: 21 7-3-11, skóre 34:43
Partizan: 272 106-61-105, skóre 404:372

Aj z uvedenej bilancie vidno, že Partizan má bohaté skúsenosti na medzinárodnej scéne. V minulej ligovej sezóne skončil druhý, do tej novej vstúpil cez uplynulý víkend hladkým víťazstvom 4:0 na ihrisku Proletara Novi Sad. Ďalšie informácie o klube z hlavného mesta Srbska si môžete prečítať tu.

Poznatky o zverencoch 47-ročného trénera Aleksandara Stanojevića zbieral náš kouč Antal Németh z rôznych zdrojov. „Partizan má veľmi kvalitné mužstvo, videli sme viacero jeho zápasov z prípravy a tiež v úvodnom ligovom kole. Majú technicky, takticky aj fyzicky výborne pripravených hráčov. Naším cieľom je ale postup. Máme mladý a veľmi talentovaný tím, pokúsime sa odohrať čo najlepšie stretnutie a eliminovať silné stránky súpera. Verím, že po dvojzápase sa budeme usmievať my,“ vyhlásilna včerajšej oficiálnej predzápasovej tlačovej konferencii kormidelník DAC-u.

Rozhodcovia z Dánska

UEFA na zápas delegovala arbitrov z Dánska. Pískať bude 39-ročný Jens Maae, pre ktorého to bude 13. zápas v európskych pohárových súťažiach. Na čiarach mu budú asistovať krajania Daniel R. Nørgaard a Jakob Lodal Lynge Mastrup, štvrtým rozhodcom je Mikkel Redder. Delegátom UEFA je Kuanyš Kanapjanov z Kazachstanu.

Prvé stretnutie 2. predkola Európskej konferenčnej ligy FK Partizan Belehrad - DAC 1904 začína dnes o 21.00 hod. Priamy prenos zápasu môžete sledovať na druhom kanáli RTVS.