Aktuality

Predstavujeme súpera v EKL: Cliftonville FC

Predstavujeme súpera v EKL: Cliftonville FC

A-TÍM
|
Aktuality
| pi 17.6.2022, Milan Vrábeľ, Krisztián Nagy (text), cliftonvillefc.net (foto)

Štrnástym súperom DAC-u v európskych súťažiach bude severoírsky vicemajster Cliftonville FC. Úvodný duel odohráme v našej krásnej MOL Aréne, kde britský tím privítame 7. júla o 20:30. Zápas 1. predkola Európskej konferenčnej ligy bude zároveň súťažnou premiérou nášho nového trénera Adriána Guľu.

Kam cestujeme?

Odvetu odohráme v Belfaste, v hlavnom meste Severného Írska a presnejšie na jeho predmestí. Severné Írsko je časťou Veľkej Británie, a tak je po Brexite pri vstupe potrebné preukázať sa platným cestovným pasom. Krajinu preslávili svetoznáme whisky a pivo, v Belfaste bol napríklad zostrojený Titanic, no zároveň bol epicentrum občianskej vojny.

Základné údaje o súperovi:

Názov: Cliftonville FC
Prezývka: The Reds (Červení)
Rok založenia: 1879
Klubové farby: červená
Štadión: Solitude - kapacita 3200 divákov
Mesto: Belfast (342 000 obyvateľov)
Najväčšie úspechy klubu: 4x majster Severného Írska, 8x víťaz Severoírskeho pohára, 6x víťaz Írskeho ligového pohára
Posledná účasť v Európe: Európska liga 2019/20 (1. predkolo: Cliftonville FC-Haugesund 0:1 a 1:5)
Klubový koeficient UEFA: 2.000

Vyše 140-ročná história

Cliftonville FC vznikol v roku 1879. Hovoríme o najstaršom futbalovom klube v krajine. Za dlhé obdobie ovládol domácu ligu len päťkrát, naposledy v roku 2014. Viackrát sa predstavil v pohárovej Európe, ale veľkú dieru do futbalovej mapy v nej nespravil. Naposledy (na jeseň 2019) skončil už po 1. predkole Európskej ligy, keď nestačil na nórsky Haugesund.

Titul nevyhral, ale Ligový pohár áno

Miestenku do Konferenčnej ligy si vybojoval 2. miestom v nadstavbovej skupine o titul, keď mu na majstra z Lienfeldu chýbal len jeden bod. Ligovú sezónu však uzavrel s úctyhodnou 16-zápasovou neporaziteľnosťou. Do vitríny zároveň pridal svoj šiesty Ligový pohár.

Úvod prípravy s prehrou 1:2

Pred sezónou 2022/23 sa oslabil o troch členov základnej zostavy. Proti nám už nenastúpi brankár McNicholas, obranca Turner ani záložník Kearns. Počas letnej prípravy ho čaká 5 priateľských zápasov. Úvodný proti Derry City už odohral a podľahol v ňom 1:2.

Sily si zmeral s Košicami

Severoírsky vicemajster sa s mužstvom z našej najvyššej súťaže nestretne prvýkrát. V sezóne 1998/99 narazil v 1. predkole Ligy majstrov na 1. FC Košice a túto konfrontáciu by najradšej vymazal z histórie. Východoslovenský klub ho totiž v dvojzápase vyprášil pomerom 1:13.

Hráčsky káder

Mužstvo, ktoré vedie 42-ročný Paddy McLaughlin, je tvorené výlučne z hráčov Severného Írska a Írska. Trhová hodnota je podľa Transfermarkt na úrovni 1,65 milióna eur, kdežto náš káder je aktuálne ocenený sumou 11,68 milióna eur.