Aktuality

Predstavujeme súpera v Európskej lige: LASK Linz

Po historickom postupe do 3. predkola Európskej ligy odohráme z hľadiska fázy súťaže najvýznamnejší európsky zápas v dejinách klubu. Na pôde rakúskeho LASK Linz, ktorý je našim dvanástym súperom v európskych súťažiach, sa predstavíme vo štvrtok 24. septembra o 20.30 hod. O postupujúcom opäť rozhodne jediné zápolenie.

Kam cestujeme?

Linz, alebo po slovensky Linec, je tretie najväčšie Rakúske mesto vzdialené od Dunajskej Stredy len 320 km. Jeho azda najznámejším obyvateľom bol astronóm, fyzik a matematik Johannes Kepler, autor Keplerových zákonov, no zároveň tu prežil detstvo aj neslávne známy Adolf Hitler. S našim mestom ho spája rieka Dunaj, ktorá nás obklopuje zo všetkých strán. Linec bol v roku 2009 európskym hlavným mestom kultúry a preslávila ho aj svetoznáma Linzerova torta.

Základné údaje o súperovi:
Názov: LASK Linz
Rebríček UEFA: 106. pozícia
Rok založenia: 1908
Klubové farby: čierna a biela
Štadión: Linzer stadion - kapacita 21 005 divákov
Mesto: Linz (200 000 obyvateľov)
Najväčšie úspechy klubu: 1x víťaz v rakúskej najvyššej súťaži (1964/65); 1x 2. miesto v rakúskej najvyššej súťaži (1961/62, 2018/19); 1x víťaz Rakúskeho pohára (1964/65); 4x finalista Rakúskeho pohára; 1x osemfinále Európskej ligy (2019/20);

Najväčší úspech

LASK alebo Linzer Athletic-Sport-Club píše už vyše 100-ročnú históriu. Jeho najväčším úspechom a zároveň najúspešnejšou sezónou bol ročník 1964/65, kedy sa jediný raz stal majstrom Rakúska a do vitríny získal aj jediný národný pohár. Čo sa týka európskych súťaží, tak jeho najväčší úspech je mimoriadne čerstvý.

Európska paráda

Rakúsky klub pred rokom výborne zvládol skupinovú fázu v spoločnosti Eindhovenu, Rosenborgu a Sportingu Lisabon a nezastavil sa ani v šestnásťfinále, v ktorom si poradil s Alkmaarom. Ťažil najmä z výborných výsledkov na domácej pôde, čo môže byť pre nás varovaním, no tentokrát mu nepomôžu oddaní fanúšikova. Padol až v osemfinále po dvojzápase s Manchestrom United.

Nešťastná „koronakauza“

Sezóna 2019/20 však bola výnimočná a zároveň smutná aj z ďalšieho dôvodu. Ešte pred „koronapauzou“ kráčal za historicky druhým titulom so 6-bodovým náskokom pred Salzburgom. Tím aj s koučom Valérienom Ismaelom však ešte v neistom období zúriacej korony aj napriek zákazu trénoval. Hrozilo mu až preradenie do 2. ligy, no obišiel „len“ so stratou 4 bodov. Mužstvo to však položilo, reštart ligy nezachytilo, skončilo štvrté, čím mu ušla Liga majstrov a odniesol si to aj samotný tréner. Nahradil ho Dominik Thalhammer. Po bankrote v roku 2012, následnom pôsobení v 3. lige a postupnom výstupe na vrchol, keď v najvyššej súťaži po štvrtom a druhom mieste mohol dosiahnuť vrchol, spadol na 4. priečku.

Prechod do súčasnosti

Nový tréner už doprevadil mančaft k dôstojnej rozlúčke v Európskej lige po prehre s Man. United 1:2. Prišiel však o najlepšieho strelca mužstva, 12-gólového Klaussa a príprava na ďalšiu sezónu mu už nevyšla pri jednej remíze a štyroch prehrách. Prvú z nich utŕžil proti Senici 0:2. Nový ročník už začal obstojne. Výhrou nad Austriou 1:0 a remízou s WSG Tirol po dominantnom výkone. Psychická odolnosť mužstva sa však ukáže až teraz.

Káder s prekvapivým prepojením

Káder tvoria sympaticky z prevažnej väčšiny Rakúšania. Nachádzajú sa tu aj piati reprezentanti: Alexander Schlager, Reinhold Ranftl, Thomas Goiginger (Rakúsko), Yevgen Cheberko (Ukrajina) a kolega Davisa a Blackmana z panamskej reprezentácie, Andrés Andrade. Hodnota celého kádra je podľa transfermarktu 31,45 milióna eur, kým naša cena je odhadovaná na 8,80 miliónov eur.

Víťaza 3. predkola čaká v play-off lepší z dvojice Sporting Lisabon-Aberdeen.

Súvisiace správy

Zápas

LASK Linz - DAC 7:0 (2:0)

štvrtok 24.9.
Foto

Foto: Linz - DAC (7:0)

štvrtok 24.9.