Reportáž: DAC 1904 - Slovan 1:1 (1:0)

|
| ne 12.2.2023, Milan Vrábeľ

Derby ako remeň prinieslo remízu napriek vylúčeniu Risvanisa už v 40. minúte. Súboj proti nášmu úhlavnému rivalovi ponúkol množstvo emócii na ihrisku aj tribúnach, veľa tvrdých zákrokov aj nervozity, fantastickú atmosféru rekordnej, vyše 9-tisícovej návštevy a v neposlednom rade niekoľko zaujímavých akcií. Chceli sme vyhrať, no aj bod je po takomto priebehu cenný.

Po poslednom súťažnom zápase, ktorý sme odohrali pred 81 dňami, nastali v našej základnej jedenástke len dve zmeny. Kružliak aj Nebyla sa presunuli na lavičku a po zranení sa vrátili Káčer s Risvanisom. Počas príchodu na trávnik prichystali naši fantastickí fanúšikovia, najlepší na Slovensku, prekrásnu žlto-modrú choreografiu. Našich hráčov evidentne vyhecovala, skóre sme otvorili už v siedmej minúte. Po rohu sme si postrážili loptu, Andzouanov center do šestnástky nechcene predĺžil Lovat priamo na Blackmana a panamský hráč ju na dvakrát dotlačil za Chovanov chrbát – 1:0. Slovan sa po góle snažil prebrať opraty zápasu. Výsledkom bolo niekoľko získaných a nebezpečne zahraných štandardiek, no ani v jednom prípade sme súperovi nedovolili zakončiť. Nešťastný moment nastal v 27. minúte. Zranil sa Krstović, ktorého nútene musela vystriedať naša nová akvizícia Niarchos. Prvú polhodinu ukončila strela Čavrića po vysunutí Weissom, trafil bočnú sieť. V 37. minúte nastali nepríjemnosti na strane Slovana. V strede ihriska sa zrazili Brunetti s Medveděvom, hráč Slovana nebol schopný pokračovať v hre, a tak ho nahradil Pauschek. O tri minúty sa Abubakari dostal cez Risvanisa. Grécky stopér ho mohol zastaviť jedine faulom, za ktorý okamžite videl červenú kartu. Od 40. minúty sme sa tak museli brániť o jedného menej. Hostia v snahe čo najskôr vyrovnať ešte viac pritlačili na naše obranné múry, no najprv Weiss pri priamom kope z dobrej vzdialenosti obstrelil múr aj bránku, Čakvetadzeho pokus bol zablokovaný a postrážili sme si aj o ďalšie nebezpečné centre do šestnástky. Vo vybičovanom polčase s výbornou atmosférou sme si jednogólové vedenie dokázali postrážiť. Do kabíny sme šli za radostného vedenia.

Po prestávke už oba celky nastúpili bez zmeny. Pri našom oslabení sa očakávane súper opäť zahryzol do našej obrany, no s úvodnými centrami a útočnou snahou sme sa vysporiadali bez väčších ťažkostí. V 58. minúte vypálil Weiss bez prípravy pod brvno, no Petráš bol pozorný a pokus bez väčších ťažkostí zneškodnil. Poriadne horúco bolo pred našou bránkou tesne pred uplynutím hodiny hry. Čavrić si spracoval loptu tesne pred šestnástkou, šikovnou kľučkou si našiel streleckú pozíciu až nesmierne štipľavý pokus zneškodnil kvalitným zákrokom Petráš. V 68. minúte hostia vyrovnali v čase, keď už sme sa po dlhšom čase ako tak dokázali vymaniť spod tlaku. Čakvetadze nacentroval loptu na Kuckovu hlavu ako na podnose, prvé zakončenie slovenského reprezentanta ešte Petráš bravúrne vyrazil, no pri dorážke nemal nárok – 1:1. Hostia tlačili aj po vyrovnaní, Čavrić však z dobrej pozície nehlavičkoval presne. Iskričku nádeje na druhý gól nám v 72. minúte vystrúhal Gavrić, loptu dobre umiestnil k žrdi, no nakoniec bol tento pokus zablokovaný. O šesť minút strelil Slovan gól, keď „belasí“ ani rozhodca nezastavil akciu pri zranenom Gavrić, našťastie VAR odhalil ofsajd. V 84. minúte sme aj napriek oslabeniu mohli strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Na center z Ramadanovej štandardky si výborne nabehol Niarchos, ktorému asi polkrok chýbal k premiérovému a o to dôležitejšiemu gólu v žlto-modrých farbách. O štyri minúty sa na druhej strane mohol stať hrdinom Kucka, jeho hlavička však zapadla tesne za bránkou. To bolo pre tento zápas všetko, body sa po záverečnom hvizde delili.

Po šiestej remíze v ročníku naďalej zostávame na druhom mieste tri body za Slovanom. Ďakujeme skvelým 9 161 fanúšikom, ktorí návštevou utvorili ligový rekord sezóny a prišlo nás na tento štadión takmer štyrikrát viac ako na zvyšných fortunaligových štadiónoch dokopy! Veľkolepý štart jarnej časti sezóny 2022/23 s našim najväčším rivalom je teda za nami. Najbližšie sa vidíme budúcu sobotu 18. februára o 15:00, kedy vycestujeme do ďalekých Michaloviec.

Hodnotenie trénera
Adrian Guľa, DAC: „Odohrali sme emocionálny zápas pred výbornými fanúšikmi. V dueli bolo veľa energie. Vylúčenie išlo na úkor hernej stránky, ale veľké zápasy treba odpracovať v kompaktnosti. Keď hráme o jedného menej, tak mužstvo musí a aj ukázalo charakter, mentalitu a fyzickú pripravenosť. To je veľmi cenná správa. V tak sledovanom zápase sme sa museli vysporiadať so zraneným Krstovićom, vylúčeným Risvanisom a po taktickom striedaní sme prišli o Kalmára, čo nie je jednoduché. Ďakujem za nasadenie a pracovitosť, remíza je v poriadku. Čo sa týka herných činností, prvý gól nám skôr uškodil, hrali sme po ňom pomalšie. Musíme byť presnejší aj rýchlejší. Súper nám v tomto smere ukázal značné kvalitatívne rozdiely. Máme priestor na ďalšiu prácu. Remizovali sme proti veľkému rivalovi aj u neho. Máme teraz ďalšie dve možnosti na zlepšenie. Teraz sa však musíme sústrediť na najbližší zápas v Michalovciach.“
Vladimír Weiss st., Slovan: „Odohrali sme veľmi ťažký a napínavý zápas. Nezačali sme dobre a inkasovali sme aj lacný gól. Tak isto takticky sme nevstúpili do stretnutia dobre. Domáci mali v prvom polčase vylúčenie, po ktorom sa ešte viac bojovalo. Do plných sme však hrali pred červenou kartou aj po nej. Mali sme viacero výborných momentov, ktoré vychytal Petráš. Brankár je však na to, aby zabránil jednému dvom gólom. Rovnako zachytal Chovan. Remíza je zaslúžená z pohľadu, že sme nehrali ako sme plánovali. Niektorí kľúčoví hráči až príliš chceli. Dôležité je, že sme neprehrali. Vyťažila z toho Trnava, ktorá sa nás dotiahla na 5 bodov. Liga je však ťažká a zaujímavá a bodaj by bolo takých zápasov viac. Budeme hrať kvalitnejšie a lepšie. S bodom a remízou som spokojný, ale nie som spokojný z pohľadu, že máme väčšiu kvalitu ako sme ukázali. Dunajská Streda ukázala emócie, dobre bola takticky pripravená a z toho dôvodu je remíza spravodlivá.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC - Slovan kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - ŠK SLOVAN BRATISLAVA 1:1 (1:0)