Reportáž: DAC - L. Mikuláš 3:1 (1:1)

|
| ne 1.8.2021, Milan Vrábeľ

Boli sme jasne lepší, gólové príležitosti aj držanie lopty boli jednoznačne na našej strane, no aj napriek tomu bol zo zápasu proti húževnatému nováčikovi ťažký pôrod, v ktorom je najdôležitejšia informácia, že sme získali prvé tri body v sezóne 2021/22.

Oproti zápasu Európskej konferenčnej ligy nastali v našej základnej jedenástke dve zmeny. Sharani sa dostal na lavičku a Nebyla chýbal pre zranenie. Namiesto nich nastúpili Taiwo a Rymarenko. Už v prvej minúte nás nováčik pokropil studenou sprchou. Po dlhom nákope sa od Kružliakovho chrbta lopta odrazila priamo na Andrićove kopačky. Útočník hostí zakončil z prvej a keďže Jedlička bol vybehnutý, tak nemal šancu - 0:1. Reagovať na šokujúci gól sme mohli o päť minút, no po priamom kope hneď niekoľkým hráčom chýbal kúsok k dorážke. Nebezpeční sme boli aj pri ďalších štandardkách, no znovu nám kúsok chýbal k nebezpečnému zakončeniu. V pätnástej minúte dostal po centri z ľavého krídla loptu ako na podnose Vera, pár metrov od bránky však v tutovke prestrelil. Blízko gólu sme boli aj o tri minúty, Rymarenko dostal pas do šestnástky, odkiaľ tesne minul vzdialenejšiu žrď. Aj v ďalšom priebehu sme sa snažili čo najrýchlejšie vyrovnať, no súper nás už k nádejným akciám púšťal podstatne ťažšie. Obrovská hrúbka sa po pol hodine podarila Beskorovainyimu, z ničoho nič nahral loptu súperovi, dostala sa až pred našu šestnástku na kopačky Staša, ktorý nás vystrašil strelou tesne vedľa pravej žrde. V štyridsiatej minúte sme si vybojovali štandardku z nádejnej vzdialenosti, asi z dvadsiatich metrov však Divković nastrelil len súperov múr. Aj v 43. minúte sme mali štandardku z nádejnej pozície, no Rymarenko sa z ostrého uhla pri trochu odvážnejšom pokuse medzi tri žrde netrafil. V nadstavenom čase sme sa dočkali gólu, a to nie hocijakého, ktorý nás vykúpil, Schäfer spoza šestnástky famózne vypálil a vymietol Lukschove pavučiny, na azda gól roka nemal brankár absolútne žiadny nárok - 1:1. Gól do šatne bola presne tá ingrediencia, ktorú sme potrebovali na naštartovanie sezóny.

Druhé dejstvo sme začali slabšie, ale do desiatich minút sme opäť nabrali správny smer. V 54. minúte sme získali priamy kop, poškuľovali sme dokonca aj po penalte. Nebola nám dopriata, a tak sme si vybojovali aj kop rohový. Ani z neho nezapršalo, no pokračovali sme v tlaku, ktorý vyústil v 57. minúte do Divkovićovej parádnej strely, ktorou nastrelil brvno, loptu sme si podržali, a tak náš útočník ju dostal späť, posunul ju Taiwovi, ktorý po otočke nedal šancu Lukschovi v bránke - 2:1. Ani po druhom góle sme súpera v pozícii jasného favorita nedrvili, no na druhej strane sme ho hlavne držali v bezpečnej vzdialenosti od našej bránky. V 74. minúte Moumou šikovne vysunul Taiwa, ten si však až príliš nadkopol loptu, brankár mu tak výrazne zmenšil uhol a výsledkom bol len strelecký pokus priamo do neho. O tri minúty sme mali ďalšiu gólovú príležitosť, konkrétne Njie po rohovom kope Balića zakončil len tesne vedľa. Pri tejto akcii sa však udiala dôležitejšia vec. Po tvrdej zrážke Janeca s Kružliakom zostal hosťujúci obranca dlhšie ležať na trávniku. Ako ho zvážali dole z ihriska so zakrvaveným nosom, tak svoju veľkosť ukázali naši fanúšikovia, ktorí ho vyprevadili potleskom, zároveň on sa im poďakoval, dojemné momenty. Hráčovi hostí prajeme skoré uzdravenie. V 84. minúte predviedol Sharani svoje „nitro“, prešprintoval takmer polovicu ihriska, no vo finálke už úspešný nebol. O tri minúty sme mohli takmer ľutovať všetky naše nevyužité šance. Staš totiž z rohového kopu naservíroval loptu priamo na Hranáčovu hlavu, on ju skvelo umiestnil, a tak sa na rad dostal famóznym zákrokom Jedlička. V 89. minúte Schäfer ukázal priam ukážkovú nesebeckosť, po zaseknutí lopty v šestnástke mohol sám vystreliť, no miesto toho loptu posunul lepšie stojacemu Divkovićovi, náš chorvátsky útočník však tesne minul pravú žrď. Naša bodka na i presa len prišla v nadstavenom čase. Moumou sa najprv ukázal pri obrannom zákroku, aby zavelil k rýchlej kontre a skvelej nahrávke Sharanimu do samostatného nájazdu, a ten sa tentokrát zoči-voči brankárovi nemohol mýliť. Stanovil na konečných 3:1.

Dočkali sme sa, proti Liptovskému Mikulášu sme zaknihovali vytúženú premiérovú výhru v sezóne 2021/22. Ďakujeme aj fanúšikom, že nám k nej dopomohli svojou účasťou a hlasivkami. O to viac sa tešíme na ďalšie kolo, ktoré nás čaká o týždeň v nedeľu 8. augusta o 20:00, kedy vycestujem do Trnavy na zápas proti domácej Seredi.

Antal Németh, DAC: „Očakávali sme ťažký zápas a taký aj máme za sebou. Bol to pre nás náročný duel hlavne potom, čo sme trikrát v rade prehrali, či už v dvojzápase s Partizanom alebo v Michalovciach. Chceli sme mať viac bodov a rovnako aj proti Partizanu sme minimálne remízu chceli uhrať. Štvrtkový duel bol pre nás ťažký, čo sa týka námahy, minuli sme veľa energie. Dnes to však nebolo len o taktike, či fyzičke, ale skôr o mentálnej stránke. Potrebovali sme vyhrať sami nad sebou, potrebovali sme zároveň zdolať aj Liptovský Mikuláš, a to sa podarilo. Bol to veľmi dôležitý moment pre mentálnu stránku, aby sme sa premohli. Verím, že víťazstvom vrátime sebavedomie tam, kde bolo pred troma zápasmi.“
Marek Petruš, L. Mikuláš: „V prvom rade chcem domácim zagratulovať k zaslúženému víťazstvu. Nezrodilo sa však ľahko. Mali sme totiž slušný úvod, gól sme strelili z našej prvej akcie. V prvom polčase sme navyše dobre prehusťovali stred ihriska, no domáci mali viacero príležitostí, pri ktorých sme mali šťastie. Nejaké príležitosti sme si vypracovali aj my. Škoda však gólu do šatne a hlavne zo štandardky po odrazenej lopte. V druhom polčase sa pokračovalo v tom, v čom sa skončil prvý. Súper pokračoval v tlaku, so strelami a podaril sa mu aj druhý gól. Po ňom sme hrali živšie a mali sme aj akciu, ktorá zaváňala gólom. Tak ako so Slovanom, aj teraz sme inkasovali po našich chybách. V záverečných minútach sme sa snažili tlačiť na súpera, vďaka tomu sa dostal do brejku a skóroval aj tretíkrát. Domáci vyhrali zaslúžene, no od zápasu k zápasu sa zlepšujeme. Aj najbližšie očakávam, že to bude z našej strany lepšie.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC - L. Mikuláš kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - MFK TATRAN LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 3:1 (1:1)