Reprezentanti v akcii: júnový program žlto-modrých

|
| st 14.6.2023, Nagy Krisztián

Päť hráčov nášho A-mužstva je v týchto dňoch súčasťou svojich reprezentačných výberov.

Posledný asociačný termín v sezóne 2022/23 poznačil úvod prípravy nášho mužstva na novú sezónu. Ako je známe, žlto-modrí začali trénovať minulý piatok, tréner Adrian Guľa sa však musí ešte niekoľko dní zaobísť bez viacerých hráčov, ktorí dostali pozvánku do svojich reprezentačných výberov.

V Európe pokračuje kvalifikácia o postup na ME 2024 v Nemecku. Fanúšikov DAC-u čaká lahôdka v sobotu podvečer, kedy v Podgorici narazia na seba Čierna Hora a Maďarsko. V útoku domácich by nemal chýbať Nikola Krstović, na opačnej strane sa bude snažiť pomôcť svojmu tímu k cenným trom bodom Zsolt Kalmár.

Mužstvo Marca Rossiho bude o tri dni pokračovať v bojoch o miestenku na šampionáte domácim zápasom proti Litve. Čiernohorci v ten istý deň odohrajú prípravný duel proti Česku.

Dôležitý súboj v rámci kvalifikácie o postup na Africký pohár národov čaká Kongo s Yhoanom Andzouanom, ktoré v nedeľu v súboji prvých dvoch tímov skupiny privíta Mali. Dve kolá pred koncom má Mali 9, Kongo a Gambia po 6 a Južný Sudán 3 body. Na turnaj, ktorý sa uskutoční na prelome januára a februára 2024 v Pobreží Slonoviny, postupujú prvé dva tímy. Kongo v septembri uzavrie kvalifikáciu v Gambii.

Sýrsky výber do 23 rokov je v týchto dňoch v Iraku, kde sa konajú Majstrovstvá západnej Ázie. Cestou na turnaj odohrali Ammar Ramadan a spol. dva prípravné dueli v Libanone. V tom prvom absolvoval náš krídelník úvodných 45 minút, po ktorých jeho tím viedol 2:1, napokon však domáci skóre otočili. V druhom zápase Ramadan pre zranenie nenastúpil, v utorok však nechýbal v základnej zostave Sýrie pri prvom vystúpení na Majstrovstvách západnej Ázie, na rukáve mal dokonca kapitánsku pásku. Vstup do turnaja vyšiel lepšie Palestíne, Sýrčania zabojujú o postup dnes podvečer proti Iránu. Do vyraďovacej fázy postupujú víťazi troch skupín a najlepší v tabuľke druhých.

Dominik Veselovský dostal pozvánku od trénera slovenskej dvadsaťjednotky Jaroslava Kentoša. Sokolíci sa pripravujú na domáce ME 2025, v aktuálnom asociačnom termíne absolvujú dve stretnutia. V tom prvom zajtra privítajú rovesníkov z Maďarska, v druhom budúci utorok nastúpia proti Rakúšanom.

Reprezentačný zraz už má za sebou Ioannis Niarchos, ktorý sa zúčastnil kempu Grécka U21. Okrem tréningov zohralo mužstvo aj jeden prípravný duel, porazilo v ňom béčko AEK Atény 2:1. Útočník DAC-u odohral prvý polčas.

V úvode júna sa konal aj kemp slovenského výberu do 18 rokov, v ktorom zastupoval náš klub Zoran Záhradník. Mladý útočník zasiahol do oboch prípravných zápasov družstva trénera Branislava Fodreka, ktoré sa uskutočnili v DAC Akadémii proti Česku. V prvom sa zrodila remíza 1:1, v druhom hostia z Čiech vyhrali 3:2. Záhradník strelil všetky tri góly Slovenska.

nedeľa 4.6.2023, 16.00 h, Bhamdoun: Libanon-Sýria 3:2 (1:2) Ramadan 45 minút
utorok 6.6.2023, 16.00 h, Bhamdoun: Libanon-Sýria 1:3 (0:2) Ramadan mimo zostavu
pondelok 12.6.2023, 18.45 h, Karbala, Irak: Sýria-Palestína 0:1 (0:1) Ramadan 45 minút
streda 14.6.2023, 18.45 h, Karbala, Irak: Irán-Sýria

Dominik Veselovský (Slovensko U21) - príprava
štvrtok 15.6.2023, 17.30 h, Trnava: Slovensko-Maďarsko
utorok 20.6.2023, 17.30 h, Senec: Slovensko-Rakúsko

Ioannis Niarcos (Grécko U21) - príprava
streda 31.5.2023, 10.00 h, Atény: Grécko-AEK Atény B 2:1 (2:0) Niarchos 45 minút

Zoran Záhradník (Slovensko U18) - príprava
utorok 6.6.2023, 17.00 h, Dunajská Streda: Slovensko-Česko 1:1 (1:0) Záhradník 54 minút, 1 gól
piatok 9.6.2023, 11.00 h, Dunajská Streda: Slovensko-Česko 2:3 (0:2) Záhradník 45 minút, 2 góly