Preview

Náš sobotňajší súper: OGC Nice

Náš sobotňajší súper: OGC Nice

Preview
| pi 31.7.2020, Milan Vrábeľ, Krisztián Nagy (text), TASR (foto)

Po úvodnej paráde s Marseille nás v rýchlom slede čaká generálka na sezónu 2020/21 s ďalším úspešným francúzskym klubom OGC Nice, ktorý sa z 5. miesta kvalifikoval do Európskej ligy! Ďalší veľký zápas sa uskutoční v rámci rakúskeho sústredenia 1. augusta o 17:00 v Grödigu.

article_bannerarticle_banner

Základné údaje o súperovi:
Názov: OGC Nice
Prezývka: Orly
Rok založenia: 1904
Klubové farby: červená a čierna
Štadión: Allianz Riviera - kapacita (36 178 divákov)
Mesto: Nice (340 000 obyvateľov)
Najväčšie úspechy klubu: 4x víťaz francúzskej Ligue1 (1950/51, 1951/52, 1955/56, 1958/59); 3x víťaz národného pohára (1951/52, 1953/54, 1996/97); 1x finále národného pohára (1977/78) 2x štvrťfinále Ligy majstrov (1956/57, 1959/60).

Expresná letná príprava je pomaly na konci. Náš tím ju odštartoval len 19. júla a 1. august bude proti Nice našou generálkou, ktorou sa zároveň končí aj deväťdňové rakúske sústredenie. Po ňom sa už budeme výlučne sústreďovať na domáci štart ročníka proti Seredi.

DAC zaznamenal po góloch Ramireza a Kalmára v prvom a zatiaľ jedinom dueli letnej prípravy parádne víťazstvo nad Marseille 2:1. Do povedomia sme sa tak dostali nielen u mníchovského Bayernu, ktorý je ďalším marseillským protivníkom, ale minimálne širokej francúzskej futbalovej verejnosti, keďže nás čaká ďalší zápas s francúzskym celkom. OGC Nice nič nebude chcieť podceniť.

Klub z 2. najväčšieho mesta (po Marseille) z francúzskeho pobrežia stredozemného mora bol založený v rovnakom magickom roku 1904 ako náš DAC. Zhodne sme aj zaodetí do dresov talianskej značky Macron. Nice svoje najväčšie úspechy dosiahol v 50. rokoch, kedy získal doposiaľ jediné 4 tituly vo francúzskej najvyššej súťaži. V najprestížnejšej európskej súťaži, v Lige majstrov (presnejšie v jeho predchodcovi, Pohári európskych majstrov) sa zase dvakrát dostal do štvrťfinále.

Od augusta 2019 je v rukách miliardára Jima Ratcliffa, ktorý vlastní aj švajčiarske Lausaunne, či svetový cyklistický tím Ineos. Hneď v prvej sezóne jeho pôsobenia sa Nice vrátil po troch rokoch do pohárovej Európy vďaka 5. miestu v nedokončenej súťaži a to v novembri okupoval iba 15. priečku. Jeho ofenzíva bola dokonca tretia najlepšia v lige. Vo svojom poslednom súťažnom zápase zo 7. marca zdolal AS Monaco 2:1.

Koučom ambiciózneho klubu je futbalová legenda Patrick Vieira, ktorý nahradil súčasného trénera Dortmundu Luciena Favreho. Pre zaujímavosť, medzi TOP10 strelcov tímu patrí Mário Balotelli a pôsobil tu aj Patrice Evra. Súčasným kapitánom je ďalšia legenda, Brazílčan Dante. Jednou z najnovších posíl je zase Morgan Schneiderlin, ktorý sa s našim Dominikom Kružliakom stretol v predkole Európskej ligy, v roku 2017 v dvojzápase Everton-Ružomberok.

Počas letnej prípravy OGC odohral už päť zápasov. Prehral s Lyonom 0:1, so Saint Etienne 1:4, s Rangers 0:2, remizoval so Celticom 1:1 a naposledy vyhral so Standard Liege 2:1. Pred ligovým štartom s Lens ho vrátane súboja s nami čakajú ďalšie tri priateľské stretnutia.

Dres piateho francúzskeho klubu si obliekajú traja reprezentanti. Celková hodnota kádra je podľa transfermarktu 144,70 milióna eur, ktorá je niekoľkonásobne vyššia v porovnaní s našou trhovou cenou 8,23 milióna eur. Ako sme sa však presvedčili v predošlom dueli s Marseille, zdolať môžeme aj nášho teoretického protivníka v Európskej lige.

Zajtrajší duel sa uskutoční neďaleko Salzburgu, na štadióne SV Grödig (Das.Goldberg-Stadion - Untersberg-Arena). Podobne ako proti Marseille, hrať sa bude za zatvorenými bránami. Sledovať ho však môžete prostredníctvom živého video prenosu, ktorého link vám prinesieme na našom webe.