Reportáž: DAC 1904 - Slovan 5:3 (3:0)

|
| ne 28.4.2024, Milan Vrábeľ

Gólový, dramatický, maximálne šialený a hlavné víťazný zápas videlo takmer 9 000 našich fantastických fanúšikov v MOL Aréne proti už istému majstrovi. Po nekončiacej dráme a exportných góloch sme od pohárovej Európy naďalej vzdialený na dva body. Hrdinom dnešného stretnutia sa stal Matej Trusa, ktorý zaznamenal hetrik ako ôsmy hráč DAC-u v najvyššej súťaži a prvý proti Slovanu.

Tréner Xisco Muñoz nespravil v našej základnej zostave ani jednu zmenu štvrtýkrát v rade. Pri nástupe hráčov sme mohli vidieť veľmi zaujímavú a trochu štipľavú choreografiu posielajúcu nášho rivala do pekla. Peklo to nemuselo byť, ale verili sme hlavne v jeho prehru. Slušný, no ešte mimo tri žrde letiaci pokus vyslal Vitális už v druhej minúte. O tri minúty sa ukázal súper. Najprv Weiss dostal priveľa priestoru, no hlavne odrazenú loptu poslal do našej pravej žrde Barseghjan! V desiatej minúte sme spečatili výborný vstup do stretnutia. Andzouana z pravej strany nacentroval loptu Konému, ktorý ju pripravil Trusovi a náš útočník aj pomocou brvna otvoril skóre – 1:0. V devätnástej minúte sme sa dostali už do dvojgólového vedenia. Koné vybojoval priamy kop z ideálnej vzdialenosti a Vitális prenádherným spôsobom vymietol pavučinu Trnovského bránky – 2:0. Absolútne šialenstvo sa strhlo v 27. minúte, kedy si Trusa po Hercovej prihrávke potiahol loptu do šestnástky, kde na jeho poriadne štipľavý pokus z uhla si Trnovský siahol, ale nemal dostatok sily, aby loptu vytesnil – 3:0. Aj po treťom góle sme dominovali, futbal nám chutil a naďalej sme sa tlačili za ďalšími presnými zásahmi. Vďaka tomu zahral Vitális v 37. minúte opäť priamy kop z výbornej pozície. Tentokrát sa pre zmenu rozhodol pre prudkú strelu, ktorá skončila len tesne vedľa pravej žrde. Do obranných radov súpera sme intenzívne tlačili až do konca polčasu, ale ďalšieho gólu sme sa nedočkali. Prvý polčas sme nad naším najväčším rivalom vyhrali rozdielom triedy a dôležité konštatovanie je, že zaslúžene!

Hostia pochopiteľne neboli spokojní s priebehom stretnutia, a preto tréner Weiss cez prestávku nariadil rovno trojnásobné striedanie. Aj napriek tomu Herc vystrelil už v 47. minúte, no Trnovský si pravú žrď pokryl. Okolo päťdesiatej minúty nás mierne postrašil Popović, ktorý po jednom zo súbojov zostal otrasený. Našťastie to pre neho - zatiaľ - neznamenalo koniec v zápase. Už v 55. minúte sme opäť pohrozili, keď Andzouana pálil z hranice pokutového územia, ale loptu si Trnovský postrážil. Úplne inak to skončilo o minútu, kedy Brunetti dostal dlhý pas na ľavé krídlo. Na ňom mal toľko času, že si mohol senzačne premyslieť prízemnú prihrávku na Trusu, ktorý nechytateľnou pätičkou zaskočil gólmana hostí a zároveň zavŕšil hetrik – 4:0. Po hodine Csinger nacentroval loptu priamo na Trusovu hlavu, ale jeho štvrtý gól z toho nebol. Tri body však naďalej neboli isté. V 74. minúte nastal zlomový moment, pri ktorom musel Popović pre zranenie definitívne striedať a zároveň premiéru v žlto-modrom drese zaznamenal 21-ročný Brazílčan Filipe. Bol to azda najextrémnejší možný krst ohňom. Už tri minúty po nástupe čelil priamemu kopu z výbornej pozície. V 78. minúte inkasoval, a to sa ešte ani nedotkol lopty. Strelec dostal priestor na hranici šestnástky a ten využil na prudkú strelu k vzdialenejšej žrdi, na ktorú bol debutant prikrátky – 4:1. Priháralo, pretože o štyri minúty rozhodca nariadil penaltu po strete Redzica so Savvidisom. Loptu si na biely bod postavil Barseghjan, ktorého smer strely náš gólman neodhadol – 4:2. Už v 84. minúte sa Slovan dostal na rozdiel jedného gólu. Po centri sa v malom vápne oprel do lopty hlavou Tolić a Filipe nedokázal zabrániť gólu – 4:3. Napätie by sa dalo krájať, no minútu pred koncom základného hracieho času sme si predsa len mohli vydýchnuť. Parádnu akciu rozbehol Redzic, ktorý loptu nahral Ramadanovi, ďalej pokračovala k Dolčekovi, ten ju z prvej vrátil do samostatného nájazdu Redzicovi a jeho prvý gól za DAC definitívne rozhodol – 5:3. Hostia sa naďalej nevzdali, ale po poslednom góle sme dostali potrebný vietor do plachiet a už sme sa mu v závere ubránili.

Trináste víťazstvo v sezóne po 8-gólovom uragáne v MOL Aréne znamená, že pohárová Európa je od nás tri kolá pred koncom vzdialená na dva body. Po derby proti Slovanu cestujeme do Podbrezovej, kde nastúpime budúcu nedeľu 5. mája o 17:30.

Xisco Muñoz, DAC: „Tak to bol teda zápas! Z oboch strán sa hral výborný futbal. Prvých 60 až 65 minút z našej strany bolo veľmi dobrých. Myslím si, že takto potrebujeme, aby sme hrali celých 90 minút. Dobrá správa zároveň je, že máme podporu od fanúšikom a cítime ju. To je veľké plus a vďaka, že dnes prišli a podporili nás. Vďaka patrí aj hráčom, ktorí si neužili len atmosféru, ale celý zápas. O tom je futbal. Osem mesiacov naháňame súperov, a preto v záverečných troch kolách verím, že zavŕšime úspešne náš veľký cieľ.“
Vladimír Weiss, Slovan: „Z našej strany to bol do 60. minúty zlý výkon, ale nebudem z toho robiť nejaké veľké závery. Liga sa končí, sme majstri, čo sa tiež podpísalo. Domáci si idú za svojim cieľom a z našej strany to bol odovzdaný výkon. Mali sme špeciálny tréning na centre na Trusu, ale bohužiaľ nám prvý gól aj tak strelil. V prvom polčase sme prehrali takmer každý osobný súboj. Domáci nás dostupovali a my sme prehrávali všetko. Vlado (Weiss) mal prvú šancu, keby ju využil, mohlo byť všetko inak. Namiesto premenenia sme inkasovali. Dunajská Streda hrala dobre do stavu 4:0, no napriek tomu sme dokázali znížiť na 4:3. V tom čase sme mali hrať 6-7 minút rozumnejšie, no opäť sme mali jednu stratu a inkasovali sme. Gratulujem Dunajskej Strede a želám jej všetko dobré, aby skončila tak, ako si želá.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC - Slovan kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA – ŠK SLOVAN BRATISLAVA 5:3 (3:0)
Niké liga, 7. kolo, skupiny o titul 28.4.2024, 17.30 h
Góly: 10. Trusa 1:0, 19. Vitális 2:0, 27. Trusa 3:0, 56. Trusa 4:0, 78. Strelec 4:1, 83. Barseghjan 4:2, 84. Tolić 4:3, 89. Redzic 5:3
ŽK: 63. Vitális, 90. Redzic - 41. Wimmer, 65. Tolić
Rozhodovali: Marhefka - Poláček, Jekkel, 8834 divákov
DAC: Popović (74. Felipe) – Andzouana (K), Csinger, Kacharaba, Brunetti, Mendez – Herc (62. Ramadan), Dimun, Vitális (69. Káčer) – Trusa (74. Dolček), Koné (62. Redzic)
Slovan: Trnovský - Bajrić, Risvanis (46. Marcelli), Wimmer (46. Kašia) - Blackman, Savvidis, Lichý (46. Tolič), Vojtko (87. Sharani) - Barseghjan, Strelec, Weiss ml. (K) (79. Zmrhal)

Držanie lopty: 40% - 60%
Strely: na bránu 7:6, mimo 9:9
Priame kopy: 15:13