Hafnarfjördur - DAC 0:2 (0:1)

|
| št 27.8.2020, Milan Vrábeľ

Tretia účasť v rade v Európskej lige premenená na tretí postup do 2. predkola. Úlohu favorita sme na pôde islandského súpera zvládli. Po jednoznačnom prvom polčase sme sa v druhom dejstve trochu hľadali, no každopádne sme počas celých deväťdesiatych minútach držali zápas pod kontrolou. Zaslúžene sa tak tešíme na pokračovanie európskeho dobrodružstva.

Náš kouč nanominoval na prvé štyri kolá Fortuna ligy absolútne totožnú zostavu. Výnimku nespravil ani pred 1. predkolom Európskej ligy. Zápas síce rohom začali domáci, no prvú vážnejšiu príležitosť sme si vypracovali my, keď Ramirez dostal v šiestej minúte pas na hranici pokutového územia, no z nebezpečnej pozície loptu namieril len do gólmanovho náručia. V dvanástej minúte sa Ramirez dostal k nebezpečnej hlavičke po centri od Balića, no postranný rozhodca, žiaľ, chybne odmával ofsajd. V 14. minúte sa v šestnástke odrazila lopta k Hafsteinssonovi, ktorý bez prípravy pálil z nádejnej pozície slepými. V 22. minúte sme sa dočkali úvodného gólu, Blackmanov prízemný pas z pravej strany ihriska výborne prenechal Divković na Balića, ktorý loptu rovno namieril na bránku z hranice pokutového územia a tá aj s prispením teču od Thórisona prepadla za Nielsenov chrbát - 0:1. Aj po góle väčšou aktivitou hýrilo naše mužstvo. Proti naďalej stiahnutému súperovi sa však ku gólovým šanciam dostávalo ťažšie. Až do konca polčasu sme si vypracovali maximálne pološance, no hlavne sme zápas mali pod kontrolou, súpera sme nepustili k ohrozeniu našej svätyne. Po prvom dejstve sme tak viedli o jeden gól absolútne zaslúžene, keďže sme počas celého polčasu boli aktívnejší, futbalovejší a hlavne nebezpečnejší.

Do druhej polovice stretnutia sa domáci pustili so snahou prekvapiť nás s vyššou aktivitou. Naše obranné rady však nátlaku odolávali, a tak hra znovu prebiehala najmä medzi šestnástkami, podobne ako tomu bolo v prvej polovici stretnutia. Ku zakončeniam sa v prvej časti druhého dejstva dostali domáci Jónsson a Hafsteinson, no ani v jednom prípade sa Jedlička nezapotil. Vo veľmi náročnej časti stretnutia sa na naše kopačky prikradla nervozita, ktorá nám síce zväzovala nohy, no napriek tomu sme súpera k nebezpečnej príležitosti nepustili. Zaúradovali sme až v záverečnej štvrťhodine. Prišla  75. minúta, kedy Ramirez vyslal slabý strelecký pokus, ktorý by sa dal nazvať aj výstrahou. O minútu na to totiž Kalmár predviedol výbornú aktivitu na ľavej strane šestnástky s veľmi tvrdým pokusom, ktorý Nielsen vyrazil presne na Ramirezove kopačky, pri poloodkrytej bránke nebolo o čom - 0:2. Po góle sme sa ešte viac osmelili. V 81. minúte sme si vypracovali štandardku zo zaujímavej vzdialenosti, zahral ju náš kapitán Kalmár, ktorý aj rozvlnil súperovu sieť, no bohužiaľ z nesprávnej strany. Blízko tretieho gólu sme boli v 84. minúte, kedy Blackman výborným pasom vysunul do samostatného nájazdu Ramireza, no náš dlhý útočník zoči-voči brankárovi bránku prestrelil! O päť minút si ľavačku vyskúšal striedajúci Fábry, no slušne letiaci pokus skončil tesne vedľa ľavej žrdi. Ďalšiu tutovku sme prepálili v poslednej nadstavenej minúte, kedy Kalmár našiel pred šestnástkou Fábryho, aj on sa mohol spýtať Nielsena, kam chce loptu dostať, no opäť ju výborným zákrokom aj zneškodnil. Aj napriek tomu sme sa zaslúžene mohli tešiť z dvojgólového víťazstva.

Tretíkrát za sebou oslavujeme postup do 2. predkola Európskej ligy, aj keď je pravda, že premiérovo postupujeme len po jednom odohranom stretnutí. Najbližšie kolo je na programe 17. septembra a dôležitý je aj dátum 31. august, kedy sa dozvieme meno nášho protivníka. Zatiaľ sa ale vraciame späť na slovenské trávniky. V rámci 5. kola vycestujeme na pôdu Zlatých Moraviec, kde sa s miestnym ViOnom stretneme v nedeľu 30. augusta o 19:00.

Hodnotenie trénera
Bernd Storck, DAC: „Sme veľmi šťastní, že sme sa dostali do 2. predkola. Od prvých minút sme kontrolovali hru. Odohrali sme perfektný zápas. Boli sme lepší, snažili sme sa hrať náš futbal. Dominovali sme aj napriek tomu, že sme hrali proti silnému mužstvu, ktoré je tretie v islandskej lige. Aj napriek tomu sme boli lepším celkom od prvej minúty, hrali sme sebavedome, mali sme šance, vytvárali sme tlak na súpera a zaslúžene sme sa aj ujali vedenia. Druhý polčas sme už nezačali tak dobre. Vedeli sme, že súper zvýšil obrátky v snahe vyrovnať, no my sme opäť veľmi dobre zareagovali. Snažili sme sa ísť za druhým gólom, čo sa nám podarilo a mali sme aj ďalšie šance. Sme veľmi šťastní z postupu do 2. predkola. Aj hráčom som prízvukoval, že práve pre toto dreli celý rok a je výborné, že teraz prišla odmena. Postup je výborný pre nás, ale aj pre fanúšikov a celý klub.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia Hafnarfjördur - DAC kliknite SEM!!!

FH HAFNARFJÖRDUR - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 0:2 (0:1)