Aktuality

Jednoznačný cieľ: tri body

Po reprezentačnej prestávke pokračuje Fortuna liga 14. kolom. Náš tím v sobotu večer privíta predposledný Ružomberok.

V ostatnom domácom zápase sme zaknihoval pamätné víťazstvo proti lídrovi z Trenčína (3:2), ktorým sme tohtoročnú neporaziteľnosť na vlastnom štadióne natiahli na trinásť. Následne DAC podľahol v Trnave (1:3) a počas reprezentačnej prestávky odohral dve stretnutia: minulý piatok bezgólové prípravné proti Győru a v utorok víťazné pohárové u treťoligistu z Nových Zámkov (3:1).

Zajtrajší bude pre nás siedmy domáci zápas jesene a štrnásty v tomto kalendárnom roku. Na jeseň sme doma trikrát vyhrali a trikrát remizovali, celoročná bilancia je osem víťazstiev a päť remíz. Po 13. kole nám so ziskom 15 bodov patrí siedma priečka.

Ružomberok premiérovo postúpil do najvyššej súťaže v roku 1997, odvtedy nechýbal ani jednu sezónu. Klub bol založený v roku 1906 a na najväčší úspech si počkal rovných sto rokov: v sezóne 2005/06 získal majstrovský titul a pridal aj víťazstvo v Slovenskom pohári. Na tento vrchol už v ďalších rokoch nadviazať nedokázal, aj keď sa takmer nepretržite pohyboval v hornej polovici tabuľky. Vlani skončil štvrtý, ale po letnom omladení kádra mu aktuálna sezóna zatiaľ príliš nevychádza - v trinástich kolách zaknihoval iba dve víťazstvá a momentálne je jedenásty, len vďaka lepšiemu skóre pred poslednou Banskou Bystricou. Pravda, v posledných týždňoch mužstvo Ladislava Šimča získalo viaceré posily, na čele so skúseným gólmanom Matúšom Putnockým.

Čo sa týka nášho tímu, pre zranenie stále chýba Šnirc, kým Tóth je v treste za vylúčenie v Trnave. Zvyšok kádra je k dispozícii trénerom, otázny je len Peter Štepanovský, ktorý laboroval so zraneným ramenom. Pravdepodobná zostava: Penksa - Turňa, Kwin, Saláta, Szabó - Krišto, Straka - Ujlaky, Brašeň, Štepanovský - Jurčo.

Súboje proti Ružomberku sú špecifické pre nášho brankára Pavla Penksu, ktorý v MFK pôsobil a navyše na lavičke súpera sedí vo funkcii trénera brankárov jeho otec. „Stále je to pre mňa špecifické, k Ružomberku mám iný vzťah ako k iným mužstvám. Navyše, opäť je tam oco, nie ako na jar. Ale snažím sa to vnímať ako každý iný zápas.“ Naša jednotka už šesť zápasov neudržala čisté konto, je to pred zajtrajším zápasom ďalšia motivácia navyše? „Snažím sa to nevnímať, aby to nespôsobovalo na mňa ešte väčší tlak. Do každého zápasu nastupujem s motiváciou nedostať gól, bolo by fajn začať novú šnúru proti Ružomberku.“ Ako vníma nového ružomberského brankára Putnockého, ktorý posilnil MFK len pred posledným kolom? „Puťo má za sebou celkom dobrú kariéru, hoci teraz by už možno chcel byť inde ako v slovenskej lige. Je to super brankár, ktorý má pred sebou ešte peknú budúcnosť. Verím, že nejaký ten gól mu dáme a vyhráme. Ak strelíme tri vinkle, tak tam môže stáť aj Peťo Čech s Casillasom dokopy...“

Prvý vzájomný zápas v najvyššej súťaži s Ružomberkom sme odohrali v sezóne 1997/98, zajtrajší má poradové číslo 21. V tomto roku sa s Ružomberkom stretávame po štvrtý raz, na jar sme doma zvíťazili 2:0 a v poslednom kole minulej sezóny pod Čebraťom podľahli 2:1. Na jeseň sa u súpera zrodila remíza 1:1.

Celková bilancia (z nášho pohľadu): 20  4-7-9, skóre 16:23

Bilancia na našom štadióne: 9  4-3-2, 11:7

Program 14. kola Fortuna ligy:

Sobota, 18. októbra, 14.30: Podbrezová-Trenčín, 17.30: Zlaté Moravce-Košice, Žilina-Senica, 18.00: Myjava-Banská Bystrica, 19.00: DAC-Ružomberok

Derby Slovan-Trnava bolo odložené pre epidémiu v tíme hostí.

Stretnutie 14. kola Fortuna ligy FC DAC 1904 - MFK Ružomberok začína zajtra o 19.00 hod, rozhodujú Vlk - Mikulaj, Hrdlička.

Víkendové ligové kolo sa ponesie v znamení boja proti rasizmu a intolerancii, ako súčasť programu FARE venované projektu Šport spája. Viac info na sportspaja.ipmd.sk.

Na záver ešte informácia z klubovej kuchyne: začiatky záverečných dvoch domácich stretnutí jesennej časti, 1. novembra proti Senici a 22. novembra proti Banskej Bystrici, sa oproti pôvodnému rozpisu posúvajú zo siedmej hodiny večer na 16.30 hod. Možná je aj zmena hracieho času stretnutia 19. kola Žilina-DAC, ktorý stanica Digi Sport navrhla na nedeľňajší TV-prenos.

Súvisiace správy