Reportáž: DAC 1904 - Ružomberok 1:0 (1:0)

|
Zápas
| št 24.11.2022, Milan Vrábeľ

Zimujeme s len trojbodovou stratou na prvý Slovan! Dnešný zápas žlto-modrí napriek nesmierne náročnému záveru doviedli do víťazného konca, čo znamená, že v lige sme si pripísali piatu výhru za sebou a jedenásty duel bez prehry. S rokom 2022 sa tak lúčime s fantastickou bilanciou a s obrovským ĎAKUJEM našim fanúšikom, že ste po celý čas boli s nami. Opäť ste boli najlepší!

Oproti poslednému ligovému stretnutiu, ktoré sme odohrali pred reprezentačnou prestávkou, urobil tréner Adrian Guľa štyri zmeny v našej základnej zostave. Choroba vyradila Risvanisa, zranenie Káčera a na lavičke začali Veselovský a Leginus. Namiesto nich sa do základnej jedenástky dostali Kružliak, Nebyla, Kalmár a po odpykaní si kartového trestu aj Krstović. Pre zranenie naďalej nebol k dispozícii ani Balić. Pred úvodným výkopom bol Nikola Krstović a teda najlepší strelec ligy ocenený titulom najlepší hráč mesiaca október. Gratulujeme! Už v druhej minúte sa aj dostal k prvej strele. Krajčírikovi však problémy nenarobil. Prvú obrovskú gólovú príležitosť mal až Morong v dvanástej minúte, kedy si zabehol za našu obranu na hranici ofsajdu, aby bol v poslednej chvíli zablokovaný so skvele vráteným Kružliakom. O dve minúty zasa pálil Bobček, no po strele z mierne ostrého uhla sa Petráš nenechal zaskočiť. V 20. minúte sa Gavrić presadil na pravej strane šestnástky, zbavil sa brániaceho hráča, no ocitol sa v tak ostrom uhle, že jeho zakončenie skončilo na bočnej sieti. O štyri minúty už naše tribúny jasali, Gavrić najprv na ľavej strane vysunul Andzouanu, ten v šestnástke našiel Nebylu, ktorý umiestneným pokusom k ľavej žrdi nedal šancu Krajčírikovi – 1:0. Hra sa následne presunula prevažne medzi pokutové územia. Až v 37. minúte vyslal Madleňák poriadne štipľavý pokus na našu bránku, Petráš mal čo robiť, aby loptu poslal do bezpečia. O tri minúty sme sa mohli dostať do dvojgólového vedenia. Poriadne zmätky totiž nastali v šestnástke súpera a vďaka tomu kapitán Maslo až v hodine dvanástej odzbrojil Gavrića, ktorý mohol zakončil do prázdnej bránky. To bolo pre prvý polčas, ktorý sa hral z oboch strán z pozornej obrany, všetko. Do kabín sme zišli za zaslúženého tesného vedenia.

Hostia neboli spokojní s prvým polčasom, a preto odštartovali druhé dejstvo so striedaním. Novic na ihrisku Kelemen zakončoval už v 48. minúte, Krstović o tri minúty, no ani v jednom prípade sa nejednalo o nebezpečnejší pokus. V 59. minúte zahral Kalmár priamy kop z ostrého uhla, centrom hľadal až troch spoluhráčov, no lopta len nebezpečne preletela pokutovým územím. V 63. minúte Mojžiš azda centimeter pred pokutovým územím nedovolene zastavil prenikajúceho Blackmana a videl za to zaslúženú červenú kartu. My sme sa dostali do presilovky a Kalmár mal zároveň možnosť zahrať priamy kop z pre neho ideálnej pozície. Pred ním stojaci múr prestrelil, no narazil na dobre postaveného Krajčírika. V sedemdesiatej minúte zahral Kalmár roh na ideálne nabiehajúceho Kružliaka, náš obranca sa dostal aj k hlavičke, no namieril tesne nad. V 77. minúte môžeme ďakovať jedine Petrášovi, že súper nevyrovnal. Maslo totiž z bezpečnej pozície tesne pred pokutovým územím zahral priamy kop, prestrelil náš múr a umiestnený pokus neskončil gólom len vďaka bravúrnemu reflexívnemu zákroku nášho gólmana. O tri minúty dostal Kelemen priveľa priestoru v našom pokutovom území, no našťastie sme všetky jeho pokusy zvládli zablokovať. V 81. minúte opäť horelo v našej šestnástke, Zsigmundova strela totiž cez Petrášove rukavice prepadla a loptu zastavil až na druhýkrát na bránkovej čiare. Nesmierne nepríjemné chvíle pokračovali, v 85. minúte sa po centri ocitol v našej šestnástke úplne osamotený Kelemen, ktorý napriek množstvu času v tutovke o chlp minul ľavú žrď. O dve minúty to isté zopakoval Ramadan, v šestnástke na neho prešla Krstovićova prihrávka a aj keď mal dostatok času, tak priestor troch žrdí minul. Horúco bolo až do konca stretnutia, no aj s dávkou šťastia sme si vedenie udržali a mohli po zápase osláviť triumf a nesmierne vydarenú jeseň.

Jedenáste víťazstvo v sezóne a piate v rade znamená, že sa na zimnú prestávku poberieme s trojbodovou stratou na prvý Slovan. Jesenná časť ročníka 2022/23 sa definitívne skončila. Najbližšie sa v ligovom zápase vidíme v druhý februárový víkend, kedy na svojom štadióne privítame odvekého rivala Slovan. Prípravu na jarnú časť sezóny a na boj o 1. miesto zase začíname 5. januára.

Hodnotenie trénera
Adrian Guľa, DAC: „Myslím si, že sme odohrali dobrý a dramatický zápas. Prvá časť bola skôr taktická, nehrali sme rýchlo a uspokojili sme sa s gólom na 1:0 po veľmi peknej akcii. Potom sme sa snažili presadiť len z nábehov a šli sme do komfortu. V druhom polčase sme boli do vylúčenia jasne lepší. Potom už súper všetko vsadil na jednu kartu, my sme to už len chceli uhrať, čo Ružomberok mohol využiť. Mal veľké šance a my na sme druhej strane mali zápas uzavrieť z kontier. Som však rád, že mužstvo nakoniec neinkasovalo a ukázalo tímového ducha. Vieme, čo potrebujeme zlepšiť a na čom máme pracovať. Tretíkrát v rade sme si však udržali čisté konto a piatykrát sme vyhrali. Nebolo ľahké dohrať duel, už sme sa na konci sezóny videli v šatni, no napriek tomu si cením, že sme bojovali. Zároveň by som chcel oceniť, že Krstović prišiel po reprezentácii s teplotou, no napriek tomu bojovne odohral zápas a rovnako Kalmár preniesol eufóriu z reprezentácie do tímu. Je veľmi dôležité, že sa o body postarali aj individuálne výkony a zároveň, že s fanúšikmi sme v kontakte.“
Peter Struhár, Ružomberok: „Musím povedať, že dnešný zápas nám spravil veľkú radosť. Z našej strany sme odohrali veľmi dobré stretnutie. Každý, kto tu bol, sa musel baviť, bolo to také divadlo. Do poslednej minúty sme bojovali o bod. V prvom polčase sme neboli dostatočne efektívni, mali sme príležitosti po krásnych akciách a kolmiciach. V zakončení sa však trápime a tak tomu bolo aj dnes. Musím povedať, že za rok a pol, čo som s mužstvom, chalani dnes podali najlepší výkon. Priebeh síce bol taký, že sme hrali o jedného menej, no ukázali sme silu mužstva, tímového ducha a proti Dunajskej Strede sme do poslednej minúty bojovali o body. Myslím si, že toto je pre mužstvo povzbudením a možno väčším ako víťazstvo. Som hrdý na svojich chlapcov.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC - Ružomberok kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA – MFK RUŽOMBEROK 1:0 (1:0)