Pred zápasom Cliftonville - DAC 1904: Odpoveď dá Belfast

|
Preview
| št 14.7.2022, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő

Po domácom víťazstve 2:1 zabojujeme o postup cez severoírskeho vicemajstra na jeho pôde. Odvetné stretnutie 1. predkola Európskej konferenčnej ligy Cliftonville-DAC začína vo štvrtok o 21.00 h SELČ.

DAC pred týždňom vo štvrtok vstúpil do svojej 8. sezóny v európskych pohároch domácim víťazstvom 2:1 nad severoírskym vicemajstrom. Na gól Regőa Szánthóa z 25. minúty súper odpovedal už o tri minúty, keď sa pri premiére v drese Cliftonville strelecky presadil Ronan Hale. Konečnú podobu výsledku dal v 65. minúte Nikola Krstović utešenou strelou po prihrávke Dominika Veselovského.

3️4️ rokov čakal dunajskostredský futbal na domáce víťazstvo po riadnom hracom čase v niektorom z európskych pohárových súťaží. Naposledy vyhral DAC na vlastnom štadióne ešte na jeseň 1988 proti švédskemu Östersu Växjö 6:0. Dodajme, že víťazstvo 5:3 nad Jabloncom v roku 2020 sa zrodilo po predĺžení.

Szánthó a Krstović sa stali 20. a 21. strelcom DAC-u v európskych pohároch, pre klub to bolo ôsme víťazstvo v 24. zápase. V Belfaste, kde náš súper sídli, to teda bude malé jubileum - 25. „európsky“ zápas DAC-u.

Žlto-modrí pricestovali do metropoly Severného Írska v stredu poobede. Večer si vyskúšali umelý trávnik na štadióne Solitude, ktorý je jeden z najstarších na svete a na ktorom sa bude dnes večer hrať. Cliftonville je náš 14. súper v Európe z 13. krajiny (len z Rakúska sme mali dvoch súperov), prvý z britských ostrovov. Severné Írsko je 12. krajina, v ktorej odohráme súboj v niektorom z európskych pohárov.

Okrem dlhodobých maródov Kalmára, Szendreiho, Ricarda a Balića budú dnes pre zranenie či chorobu chýbať aj Davis, Ciganiks a Nicolaescu. Moumou stojí za vylúčenie spred týždňa.

Doterajšia bilancia v európskych súťažiach (Liga majstrov, EKL, Európska liga, resp. jej predchodcovia - PVP/Pohár UEFA):

DAC: 24 8-3-13, skóre 36:47
Cliftonville: 29 4-5-20, skóre 17:67

„Tešíme sa na zápas. Hrá sa na výbornej umelej tráve, vďaka čomu môžeme uplatniť náš spôsob hry. Samozrejme, s rešpektom k súperovi. Po prvej vzájomnej konfrontácii vieme, kde sú ich silnejšie stránky. Musíme byť aktívni, inak môže byť Cliftonville v domácom prostredí nepríjemní z centrovaných lôpt a kontier. Sústreďujeme sa na seba a na veci, ktoré sme zažili pred týždňom na vlastnej koži. Súper má svoju kvalitu, keď sa dostal do EKL, ale cítime, že sme favoritom. Sme len v polčase, preto bude zajtra veľmi potrebné odhodlanie, tímový duch a maximálne nasadenie. Zároveň treba ukázať aj hernú kvalitu a byť efektívni. Všetci vieme, o čo hráme, verím, že túžbu postúpiť ukážeme na ihrisku,“ vyhlásil na oficiálnej predzápasovej tlačovej konferencii kormidelník DAC-u Adrian Guľa.

Jeho slová za hráčsky káder doplnil Miroslav Káčer, ktorý pred týždňom zažil súťažný debut v našom drese: Sme dobre naladení, tešíme sa na zajtrajší večer a chceme postúpiť. Nečaká nás ľahkých deväťdesiat minút, súper má v prechode a rýchlych protiútokoch svoju kvalitu, na ktorú si musíme dať väčší pozor ako minulý štvrtok doma. Pre nás je plus, že prišli s nami aj naši fanúšikovia, veľmi si vážime, že precestovali takú diaľku. Verím, že nás podporia v tom, aby sme zápas zvládli.“

Ako je známe, UEFA vlani zrušila pravidlo o vyššej váhe gólu dosiahnutého na ihrisku súpera, v prípade ľubovoľného víťazstva domácich o jeden gól (1:0, 2:1, 3:2 atď.) nasleduje predĺženie a prípadný rozstrel zo značky pokutového kopu. Každý iný výsledok znamená priamy postup jedného či druhého tímu. Odpoveď na to, kto ním bude, dá dnešný večer v Belfaste.

Rozhodcovia z Islandu

Na stretnutie Cliftonville-DAC delegovala UEFA rozhodcov z Islandu. Hlavným je 40-ročný Thorvaldur Arnason, ktorý píska na medzinárodnej scéne už od roku 2011. Na čiarach mu budú asistovať krajania Johann Gunnar Gudmundsson a Andri Vigfusson, štvrtým rozhodcom je Ivar Orri Kristjansson. Delegátom UEFA je Götz Bender z Nemecka a pozorovateľom rozhodcov Portugalčan Nuno Parreira De Castro.

Odvetné stretnutie 1. predkola Európskej konferenčnej ligy Cliftonville FC - DAC 1904 začína dnes o 21.00 h SELČ (v Belfaste je o hodinu menej). Priamy prenos zápasu môžete sledovať na športovom kanáli RTVS.

Lepší z našej dvojice narazí v 2. predkole na postupujúceho z faersko-gibraltárskeho súboja Víkingur - Europa FC (prvý zápas vyhral doma Víkingur 1:0, odveta sa hrá dnes o 17.00 h).