Aktuality

Predstavujeme súpera v Európskej konferenčnej lige: Partizan Belehrad

Predstavujeme súpera v Európskej konferenčnej lige: Partizan Belehrad

A-TÍM
|
Aktuality
| št 17.6.2021, Milan Vrábeľ, Krisztián Nagy (text), TASR (foto)

Trinástym súperom DAC-u v európskych súťažiach bude Partizan Belehrad, srbská elita a jeden z top tímov Balkánskeho polostrova. Úvodný súboj premiérového ročníka Európskej konferenčnej ligy odohráme na pôde súpera 22. júla a na rozdiel od predošlej sezóny sa hrá opäť na odvety a o počte divákov rozhodujú aktuálne predpisy v krajine organizátora.

Kam cestujeme?
Vyše miliónový Belehrad je hlavné, najväčšie a najľudnatejšie mesto Srbska a svojho času bolo aj hlavným mestom Juhoslávie. Obývané bolo už pred naším letopočtom a jedným z najdrsnejších období si prešlo koncom 20. storočia, kedy bolo zbombardované vojskami NATO. Preteká ním rieka Dunaj, ale aj Sáva. Pri jeho návšteve si netreba zabudnúť dať čevabčiči, burek, či dobre známu pljeskavicu.

Základné údaje o súperovi:
Názov: FK Partizan Belehrad
Rebríček UEFA: 90. pozícia
Klubový koeficient UEFA: 18.000
Rok založenia: 1945
Klubové farby: čierna a biela
Prezývka: čierno-bieli, parný valec
Štadión: Partizan - kapacita 32 710 divákov
Mesto: Belehrad (takmer 1 200 000 obyvateľov)

Najväčšie úspechy klubu: 1x finále Pohára európskych majstrov (predchodca LM) 1966; 1x víťaz Stredoeurópskeho pohára (Mitropa Cup, 1978), 27x majster (Liga Srbskej ľudovej republiky, Juhoslovanská liga, Liga ZRJ/Srbska a Čiernej Hory, Srbská liga); 16x víťaz národného pohára (Juhoslovanský pohár, Pohár ZR Juhoslávie/Srbska a Čiernej Hory, Srbský pohár), 1x víťaz Juhoslovanského Superpohára (1989).

Od minulosti...
Belehradský tím je pomenovaný podľa Partizánov a armáda ho aj založila. Celú históriu doposiaľ strávil v najvyššej súťaži. Vznikol v roku 1945, no aj napriek tomu patrí spoločne s najväčším rivalom, s CZ Belehrad medzi najúspešnejšie kluby v krajine, ktoré sa presadili aj v Európe. V roku 1966 sa ako prvý celok z východnej Európy a Balkánu dostal do finále Pohára európskych majstrov (dnešná Liga majstrov), kde už nestačil na Real Madrid.

...po súčasnosť
Najnovšie skončil pri výbornom útoku na čele s 18-gólovým Asanom a excelujúcej obrane na 2. mieste s 13-bodovou stratou na nedostihnuteľný CZ Belehrad, no s obrovským náskokom pred zvyškom pelotónu. Jeho nedávne umiestnenia sú 2-2-3-2 a 1. miesto v sezóne 2016/17.

Účinkovanie v Európe
Pravidelný účastník skupinových fáz európskych súťaží skončil v poslednom ročníku zhodne s nami už v 3. predkole Európskej ligy, keď nestačil na belgický Charleroi. Pamätá si aj na šestnásťfinále EL zo sezóny 2017/18, či skupinovú fázu Ligy majstrov v ročníku 2010/11. V Európskej lige hral skupinovú fázu naposledy na jeseň 2019.

Príprava na novú sezónu
Prípravu na nový ročník začal rovnako ako my, v pondelok 14. júna. Hneď v úvodnom domácom dueli bude chcieť belehradský celok ťažiť z domáceho štadióna Partizanu, kde bol v predošlom ročníku skutočne nedobytný (ligová bilancia 18-1-0).

Celosvetovo známi fanúšikovia
Množstvo priaznivcov má aj mimo Srbska. Crvena Zvezda aj Partizan sú však známi nesmierne vášnivými, oddanými, ale aj nebezpečnými fanúšikmi. Rozhodne nás v prítomnosti fanúšikov čaká pekelná pôda.

Hráčsky káder
Káder srbského TOP tímu tvoria aktuálni reprezentanti Nath, Holender, Vujačić, Štulić, Lazar Pavlović, Jović, Šćekić i Saničanin, ale aj náš bývalý hráč a strelec historicky prvého gólu v MOL Aréne Marko Živković či Seydouba Soumah známy z pôsobenia v Nitre a Slovane. V B-mužstve sa nachádza zase Dušan Lalatović, ktorý u nás pôsobil v roku 2020. Mužstvo vedie od minulého septembra Aleksandar Stanojević, 47-ročný srbský kouč, ktorý aktívnu hráčsku kariéru ukončil vo Videotone Székesfehérvár. Ako tréner pracoval aj v Číne, krátko viedol kluby ako Maccabi Haifa či PAOK Solún. V Partizane pôsobil už aj v minulosti ako asistent (2007) i hlavný tréner (2010-2012).

Partizan sa pýši jednou z najlepších akadémií v Európe. Hodnota kádra nášho súpera v EKL je podľa transfermarktu 36,15 milióna eur, kdežto náš tím je cenený na 11,63 milióna eur.