|
| so 4.1.2020, Krisztián Nagy
'
'

V minulom roku slávil DAC 115. výročie založenia, čo sme si na našom Facebook profile pripomenuli seriálom 115 pamätných gólov z histórie klubu. Zhrnutie posledného štvrťroka - prvý diel.

79/115 Michal Drobný, DAC-Slovan 2:0, 02/10/2004

Boli časy, kedy sme so Slovanom bojovali o body v druhej najvyššej súťaži. Pred rovnými 15 rokmi (2. októbra 2004, pozn.) sme ich na našom štadióne porazili 2:0. Denník Šport o druhom góle napísal: „Keď Kundra našiel Bognára číhajúceho na hranici ofsajdu a Kiss stlmil strelu na žrď, dobiehajúci Drobný skóroval. Skandovaný potlesk domácich fanúšikov bol signálom, že prídu opäť.”

80/115 Milan Kráľ, Trnava-DAC 4:3, 03/06/1998

V doterajších 29 ligových dueloch v Trnave sme strelili 20 gólov. Ich autori: Kráľ 2, Matůš 2, Ekhardt vlastný, Krištof, Šoltés, Pavlík, Maixner, Diňa, Simon, Bari, Bogora, Balla, K. Németh, Ujlaky, Gergel, Štepanovský, Pačinda a Taiwo. V jedinom zápase sa nám podarilo až trikrát strelecky presadiť a kanonádu vtedy spustil Milan Kráľ, jeden z dvojice dvojgólových.

81/115 Pavol Diňa, Trnava-DAC 2:2, 13/09/1992

Streliť gól v Trnave je vždy krásne! O tejto bombe Paľa Diňu rozprávali v oboch kluboch ešte hodne dlho. A čo o ňom napísal denník Šport? „Stopér Tibenský odvrátil loptu z vlastnej šestnástky na nohu Diňu a ten si na takej „prihrávke“ priam zgustol. Vypálil ako z dela a Kakaš sa márne hádzal k žrdi. Lopta sa už trepotala v sieti.“

82/115 Tibor Mičinec, DAC-Dukla Praha 1:0, 12/10/1988

Dnes (10. októbra, pozn.) oslavuje 61. narodeniny Tibor Mičinec, bývalý kanonier a neskôr tréner DAC-u, sedemnásobný reprezentant Československa. V rokoch 1987 až 1989 nazbieral v našich farbách 74 ligových štartov a strelil 28 gólov, mužstvu pomohol k zisku Československého pohára (1987). Na jar 2006 viedol DAC z pozície trénera. Všetko najlepšie!

83/115 Mikuláš Radványi, Vítkovice-DAC 2:3, 11/10/1992

Jeden z najväčších obratov našej prvoligovej histórie sme dosiahli pred 27 rokmi vo Vítkoviciach. Po polčase viedli domáci 2:0, napokon sme však odchádzali s víťazstvom 3:2. Július Simon k tomu prispel dvoma gólmi a asistenciou, Radványi touto pre neho typickou hlavičkou.

84/115 Kornél Saláta, DAC-Trenčín 3:2, 27/09/2014

Úžasný zvrat skóre priniesol súboj z jesene 2014 proti neskoršiemu majstrovi. Trenčín ešte v 68. minúte viedol 2:0, lenže dva góly kapitána Ottiho Szabóa a táto hlavička Kornela Salátu priniesli nielen eufóriu, ale aj pamätný oslavný tanec na záver.

85/115 Árpád Gőgh, DAC-Ličartovce 4:0, 05/09/1998

Dnes (13. októbra, pozn.) oslavuje 47. narodeniny Árpád Gőgh, bývalý a kapitán hráč DAC-u, v súčasnosti asistent trénera pri tíme U19. Všetko najlepšie!

86/115 Pavol Diňa, DAC-Sparta 3:3, 17/10/1992

Jedným z najpamätnejších zápasov našej prvoligovej histórie bol ten spred 27 rokov proti pražskej Sparte. Pri poslednej návšteve „rudých“ na našom štadióne sme v 23. minúte viedli už 3:0, keď sa dvakrát presadil Diňa a raz Radványi. Na 2:0 upravil Diňa touto delovkou, ktorá takmer pretrhla sieť. V závere sme ale boli radi aj za remízu.

87/115 Peter Fieber, DAC-Slovan 4:3, 17/10/1993

Presne rok po nezabudnuteľnej remíze 3:3 so Spartou sme v úvodnom ročníku slovenskej ligy privítali Slovan, ktorý u nás utrpel vôbec prvú prehru v ére samostatnosti. Diňa (2), Fieber a Ürge sa podpísali pod naše víťazstvo 4:3, ktoré ozdobila aj táto rybička Fiebera. Aj reprezentačný brankár Vencel bol na ňu prikrátky.

88/115 Jean Michel N´lend, DAC-Zlaté Moravce 1:0, 20/09/2008

So Zlatými Moravcami sme sa v najvyššej súťaži dosiaľ stretli 26-krát. Vôbec prvý vzájomný duel spred 11 rokov rozhodla táto hlavička kamerunského debutanta N´lenda z 82. minúty.