Adrian Guľa: Zápasy so Žilinou a Podbrezovou boli bežecky podobné

|
| št 27.10.2022, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő
'

„Od takýchto výkonov sa môžeme odrážať smerom do ešte dominantnejšej budúcnosti.“ Ešte jeden návrat k nedeľňajšiemu víťazstvu nad Podbrezovou, tentoraz pomocou bežeckých údajov.

V dnešnom atleticky mimoriadne náročnom futbale hrajú fitness dáta a ich analýza čoraz dôležitejšiu rolu. Kondiční tréneri sú neoddeliteľnou súčasťou každého realizačného tímu v profesionálnych kluboch. U nás majú fyzickú pripravenosť hráčov pod palcom Martin Kojnok a Csaba Gábriš.

Medzi ich úlohy patrí aj zber a rozbor dát, meraných najmodernejšími technickými pomôckami. Deje sa tak nielen po zápasoch, ale aj po každom jednom tréningu. Pri návrate k nedeľňajšiemu víťazstvu nad Podbrezovou si pomôžeme ich údajmi a pre lepšie pochopenie použijeme aj porovnanie s predošlým domácim súbojom. V ňom sme porazili Žilinu 5:2 a bol to jeden z najkrajších večerov v MOL Aréne za posledné obdobie.

„Zápasy proti Žiline a Podbrezovej boli naozaj rýchle, vo vysokom tempe, čo si moderný futbal vyžaduje. Niekto mohol nadobudnúť pocit, že sme proti Podbrezovej nedominovali, čo je sčasti pravda, ale minimálne bežecky sme podali výkon na úrovni zápasu so Žilinou. Pokiaľ sa pozrieme na čísla, prvý polčas proti Podbrezovej mal v high intensity behoch(vysoká intenzita, t.j. beh v rýchlosti 20 km/h a viac - pozn.)ešte vyššie tempo ako so Žilinou. Bolo to dané aj tým, že súper sa snažil hrať odvážne, s jasnou mierou rizika. Nám chýbal väčší kľud na lopte a práve preto sme museli podať - a v prvom polčase sme aj podali - ešte vyšší bežecký výkon ako so Žilinou. Aj pre nás to bolo zaujímavé zistenie. To isté platí aj pre šprint, kde sa rátajú behy s rýchlosťou nad 25 kilometrov za hodinu. Šprintérska vzdialenosť bola v prvom polčase tiež vyššia,“ prezradil tréner Adrian Guľa a vytiahol aj konkrétne údaje.

Proti Žiline mužstvo absolvovalo vo vysokej intenzite 6319 metrov, z toho 2996 v prvom a 3323 v druhom polčase. V zápase s Podbrezovou to bolo 3370 a 2972 metrov, dokopy teda 6342.

„Opakujem, neznamená to, že sme hrali lepšie, pretože priestory boli v oboch zápasoch iné, ale veľmi si cením, že mužstvo otočilo zápas s kvalitným tímom. Dokázalo si pomôcť nielen ochotou behať, ale aj štandardkou a individuálnou kvalitou Krstovića, ktorý zúročil prácu mužstva,“ skonštatoval kouč DAC-u.

Čo sa týka šprintov, v stretnutí DAC-Žilina nazbierali žlto-modrí 1994 metrov (polčasy 981 a 1013), minulú nedeľu to bolo 1790 (1175 a 615).

„Nezabúdajme, že v zápase proti Žiline sa hralo o sedem minút viac. Proti obom súperom sa dá hrať vo vysokom tempe a hráči dosiahli zaujímavé dáta, no stále majú potenciál posúvať sa, čo je náš zámer. Je prirodzené, že po výbornom výsledku so Žilinou boli očakávania ešte väčšie, ale treba brať na zreteľ, aké použije súper rozostavenie, aké priestory sa vám otvárajú, koľko je lopta v hre. Tempo zápasu môže gradovať, veď napríklad v zápase so Žilinou bolo veľmi veľa prerušení kvôli VAR-u, čím trpela intenzita. Cením si, že sme videli ďalší kvalitný zápas. Pre nás je motivácia, aby sme ešte viac dominovali v práci s loptou, ale základ, teda fyzické nasadenie a ochota šprintovať, musí byť položený, a potom môžeme krok za krokom mužstvo smerovať k tomu, aby kontrolovalo zápas nielen pohybovo, fyzicky, ale aj v práci s loptou. A k tomu má čo povedať aj súper. Podbrezová hrala veľmi dobre a ja si preto cením, že sme ju porazili. Od takýchto výkonov sa môžeme odrážať smerom do ešte dominantnejšej budúcnosti,“ doložil Adrian Guľa, ktorý okrem hráčov áčka pozorne sleduje aj výkony v Šamoríne. „Šancu trénovať s A-mužstvom dostal teraz Bálint Csóka, ktorý sa prezentoval veľmi solídnymi výkonmi v drese Šamorína.“

Pozrime sa ešte na individuálne ukazovatele cez čísla trojice z každej jednej formácie, teda z obrany, stredu aj útoku. Za menom je uvedený celkový počet nabehaných kilometrov, potom metre vo vysokej intenzite a napokon v šprinte, plus v zátvorke počet odohraných minút. Najskôr vidíte údaje zo zápasu DAC-Žilina a za tým z posledného duelu proti Podbrezovej:

Alex Pinto 11,3 - 788 - 394 (102 min) vs. 10,8 - 806 - 237 (95 min)
Milan Dimun 12,3 - 544 - 133 (102 min) vs. 11,6 - 550 - 63 (95 min)
Regő Szánthó 9,2 - 637 - 379 (85 min) vs. 9,2 - 733 - 272 (78 min)