|
| so 12.9.2020, Milan Vrábeľ
'
'

Večer, na ktorý nie je možné zabudnúť! V MOL Aréne sa udiali neskutočné okamihy, keď aj v oslabení sme zrealizovali takmer neuskutočniteľný obrat s prekrásnymi gólmi, a preto sa do histórie klubu zapisujeme neskutočným spôsobom. Po 6. kole sme totiž stopercentní a samozrejme na čele tabuľky s tým, že Kalmár je s piatimi gólmi jedným z dvojice najlepších strelcov súťaže!

Po poslednom zápase, kedy kouč Bernd Storck musel vynechať Davisa pre kartový trest zo zostavy a nahradiť ho Malým, sa vrátil k osvedčenej jedenástke, s ktorou nastúpil v tejto sezóne v šiestom zo siedmich stretnutí. Aj po reprezentačnej prestávke sme začali s dominantným futbalom, no prvé strely si vypracovali hostia. V ohrození sme však neboli. Vážnejšia príležitosť prišla v dvanástej minúte, kedy Balić výborným pasom za obranu našiel Divkovića, no Marko v gólovej pozícii Macíka neprestrelil ani na dvakrát. O tri minúty sme boli opäť blízko ku gólu, keď Divković na hranici ofsajdu kolmicou vysunul do samostatného nájazdu Ramireza, no on trestuhodne minul priestor troch žrdí. Horúco bolo aj v sedemnástej minúte na druhej strane, k štipľavému pokusu sa z vnútra šestnástky dostal Gerec a Jedlička mal čo robiť, aby loptu vytesnil. V 21. minúte sme zaváhali, po centri z ľavého krídla sme nepokryli Kmeťa na vzdialenejšej žrdi, ten vrátil loptu späť pred bránku na ďalšieho nepokrytého Almásiho a ten ju ani netrafil najlepšie, no Jedlička sa stihol už len dotknúť lopty a tá od pravej žrde smerovala do bránky - 0:1. V 28. minúte sa po centri Blackmana dostal k strele z nádejnej pozície Davis, do lopty sa trafil vyslovene zle. O sedem minút sme sa dostali do obrovských problémov, Gerec unikol Müllerovi, no a unikajúci hráč vzápätí padol, podľa kamerových záznamov sa potkol o vlastnú nohu, rozhodca však videl faul a udelil nášmu hráčovi rovno červenú kartu. Už o tri minúty mali hostia v početnej výhode ďalšiu šancu na gól, kedy Gerec napálil loptu na hranici pokutového územia a Schäfer ju zachytil až na bránkovej čiare. Gól do šatne sme však mohli dať aj my, Davis loptu nacentroval z ľavej strany na Divkovićove kopačky, no ďalšiu veľkú šancu sme premárnili. Náročný prvý polčas, v ktorom sme premrhali niekoľko príležitostí a dovolili sme hosťom dostať sa do hry, sme, žiaľ, prehrali o gól. Pred nami tak bola mimoriadne náročná úloha (zvládli sme ju!).

Druhý polčas zostane v našej pamäti veľmi dlho. Diali sa tam totiž neopakovateľné okamihy. Na jeho začiatku hráči oboch celkov nejavili záujem o hru pol minúty, aby dali najavo nesúhlas s opatrenia vlády a vylúčenia fanúšikov zo všetkých štadiónov. Ešte v 52. minúte Kružliak trochu podcenil „malú domov“, no potom začala neskutočná šou v našom podaní. O minútu poslal Davis center na prenikajúceho a bojujúceho Kalmára, ktorý sa v šestnástke dostal k úspešnému zakončeniu, Macík nedokázal zakročiť - 1:1. Do zvyšného stretnutia sme sa pustili ako pokropení svätenou vodou, akoby nás nečakala žiadna Európska liga a už vôbec nebola takmer hodina hry za nami. Pálili sme takmer z každého uhla a dokonca Malý sa po nákope dožadoval ruky. Úder však prišiel v 56. minúte. Ramirez napriahol asi z dvadsiatich metrov a trafil famózne, vymietol aj najzašitejšiu pavučinu majstrovským gólom, ktorý si pokojne niekoľkokrát môžeme pustiť na dobrú noc - 2:1. Šou ďaleko nekončila, Kalmár totiž zahral štandardku asi z tridsiatich metrov, no zrejme vycítil neistého gólmana, loptu poslal z veľkej diaľky rovno na bránku a skackajúci pokus prešiel Macíkovi pod bruchom - 3:1. Náš kapitán sa týmto gólom dotiahol na čelo tabuľky kráľa strelcov. Za šialeného obratu sa hostia nevzdali, keďže už v 62. minúte znižovali. Po centri z ľavej strany ihriska ešte Gerecovu hlavičku z tesnej blízkosti Jedlička bravúrne vyrazil, poradil si aj s prvou strelou od Kmeťa, no s dorážkou už naozaj nič nemohol spraviť - 3:2. Šialený zápas nemal konca kraja, o šesť minút si v šestnástke nastrelil ruku Mrva, no rozhodca si tento moment nevšimol. Kalmár zahral v 69. minúte ďalší nebezpečný priamy kop, lopta tesne minula pravú žrď. Aj o tri minúty sme boli aktívni my, Kružliak zakončil z ostrého uhla len tesne vedľa. V ďalších minútach si už hostia vypracovali niekoľko akcií, vzadu sme si museli naozaj dávať pozor, no našťastie sa nám všetko podarilo odvrátiť. V 88. minúte sme mohli inkasovať príliš krutý gól, keď rohový kop podbehol Jedlička, no čakal naň kapitán Maslo , ktorý bol našťastie v príliš ostrom uhle. Nič nás už nedelilo od toho, aby sme oslávili ďalšie famózne víťazstvo.

História sa opakuje! Ak si spomínate na nezabudnuteľný zápas DAC - Ružomberok (3:2) z roku 2008, kedy mužstvo tiež hralo v oslabení a s fanúšikmi vedľa štadióna, tak teraz sa až šialene dialo niečo podobné. Šiesty zápas a šieste víťazstvo, presne takou neskutočnou sériou začíname Fortuna ligu. Treba viac? Po dôležitom oddychu počas reprezentačnej prestávky pokračujeme v anglických týždňoch. Najbližšie vo štvrtok 17. septembra o 20:45 privítame na našom trávniku v rámci Európskej ligy český Jablonec. Liga zase pokračuje o týždeň v nedeľu, kedy vycestujeme do Senice.

Bernd Storck, DAC: „Myslím si, že z oboch strán to bol neskutočne náročný zápas. Za posledné tri mesiace sme sa stretli štyrikrát, takže sme obaja vedeli, že čo môžeme od druhého čakať. Vedeli sme, že to nebude jednoduché. Mali sme dobrú úvodnú pätnásťminútovku, mali sme dve veľké šance, Ramirez a Divković, ktoré treba premieňať. Potom sme začali chybiť, poklesla naša kvalita, v obrane sme si nepokryli hráčov, dostali sme gól, neskôr aj červenú kartu, a tak môžeme byť radi, že sme na konci polčasu neinkasovali aj druhýkrát. Po prestávke sme spravili menšie zmeny. Zlepšili sme defenzívu a snažili sme sa využiť každú príležitosť na kontru. Po veľmi peknom centri Davisa sa aj Kalmárovi podarilo vyrovnať a ďalšie dva góly od Ramireza a Kalmára z priameho kopu, tak tie boli parádne. Urobili sme všetko preto, aby sme vyhrali. Mal som obavy, aby sme záver stretnutia zvládli, no v defenzíve sme si počínali dobre, striedania tiež priniesli stabilitu, a tak som veľmi rád za tento výborný výsledok aj za fanúšikov. Obrovská škoda, že dnes nemohli byť na štadióne.“
Ján Haspra, Ružomberok: „Prišli sme do Dunajskej Stredy s jedným plánom, ktorý sme do polčasu plnili do bodky. Ujali sme sa vedenia, súper prišiel o jedného hráča, a tak sme ho doviedli do zdarného konca. Do druhého dejstva sme išli s cieľom držať súpera na dištanc, pridať nejaký ďalší gól, čím by sme rozhodli zápas, no miesto toho sme okolo hodiny hry prestali hrať. Možno sme zaspali, kopili sa chyby a inkasovali sme tri góly. Postupne sme sa opäť dostali do zápasu, v ktorom sme sa snažili ešte zvrátiť výsledok, no nepodarilo sa nám to. Pre divákov to bol perfektný duel.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC - Ružomberok kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - MFK RUŽOMBEROK 3:2 (0:1)
Fortuna liga, 6. kolo, 12.9.2020, 19.00 h
Góly: 21. Almási 0:1, 53. Kalmár 1:1, 57. Ramirez 2:1, 59. Kalmár 3:1, 62. Kmeť 3:2
Rozhodovali: Sedlák - Ádám, Perát, 819 divákov
ŽK: 25. Müller, 39. Balić, 49. Malý - 58. Kochan, 64. Takáč, 81. Boďa
ČK: 35. Müller - 90. Boďa (po 2. žltej karte)
DAC: Jedlička - Blackman, Müller, Kružliak, Davis - Schäfer - Friede (40. Malý), Balić (88. Bednár) - Divković (79. Fábry), Ramirez (88. Njie), Kalmár (K)
Ružomberok: Macík - Čurma, Maslo (K), Mrva - Kmeť, Zsigmund (83. Múdry), Kochan (70. Brenkus), Ďungel (87. Filinský), Takáč (83. Dopater) - Gerec, Almási (70. Boďa)

Držanie lopty: 35% - 65%
Strely: na bránu 10:6, mimo 4:3