|
| so 14.4.2018, Vrábeľ Milan
'
'

Tretie víťazstvo v rade, druhé miesto vo fortunaligovej tabuľke, prvé miesto v play-off fáze nadstavby o titul a takmer osemtisícový kotol je naša fantastická bilancia päť kôl pred koncom súťaže. Po lepšom výkone a vysokej efektivite sme Žiline ani tretíkrát v ročníku nedovolili nás zdolať, čím sme sa výrazne priblížili k vytúženej pohárovej Európe.

Po víťazstve pod hradom Matúša Čáka nastali v našej zostave dve zmeny. Na lavičku sa dostal Blackman, kým Pačinda pauzoval pre problém so svalom. Namiesto nich sa v základnej zostave predstavili Vida a navrátilec po zranení - Šatka. Začali sme ofenzívnym tlakom, no k prvej vážnejšej príležitosti sa dostal Kubík, lopta mu v gólovej pozícii nesadla dobre. Pokračovali sme v prevahe na lopte, vybojovali sme si dva rohy, no Volešáka zatiaľ zasahovať nemusel. V dvadsiatej minúte sa k strele tesne za pokutovým územím dostal Škvarka, mušku mal len tesne vychýlenú. Veľká šou nášho mužstva začala v 27. minúte, kedy sme sa ujali vedenia. Vida sa dokázal šikovne zbaviť brániaceho protihráča, centrom našiel výborného Baya, ktorý umiestnenou strelou dosiahol v treťom dueli za sebou tretí gól - 1:0. Po úvodnom zásahu sme sa s vedúcim stavom neuspokojili, naďalej sme búšili do žilinských hradieb a vyplatilo sa. O štyri minúty poslal Davis pre zmenu center na najvyššie skáčuceho Ljubičića, ktorý umiestnenou hlavičkou druhýkrát prekonal už len prizerajúceho sa Volešáka - 2:0. Pokračovali sme vo výbornej hre aj napriek tomu, že gólovú pozíciu sme si nevytvorili. Prišla 39. minúta, kedy hostia mohli znížiť po zlej rozohrávke Maceja, osamotený  Kubík však na naše šťastie opečiatkoval len pravú žrď. Do záverečnej minúty prvého polčasu sme si už priebeh ustrážili, boli sme aktívnejší a zaslúžene sme sa radovali z vedenia 2:0.

Do druhej polovice stretnutia nastúpili obe mužstvá so striedaniami. Kubíka nahradil Jánošík a Koštrnu pre svalové zranenie vymenil Blackman. V 51. minúte našiel Davis z rohového kopu Baya, ktorý len tesne nedokázal doraziť loptu z gólovej pozície. Po hodine hry a centri Škvarku hlavičkoval Mráz, lopta skončila mimo troch žrdí. Osmelení Žilinčania zostali pri lopte, Jánošík vysunul do šestnástky nabiehajúceho Diaza, ktorý pohodlne zakončil popri Macejovi a znížil na 2:1. Menší výpadok zo sústredenia sa hostia snažili využiť aj na vyrovnanie, keď Škvarka popri bránkovej čiare nahral loptu pred Maceja, no našťastie ani jeden „Šošon“ loptu nedokázal doraziť. Rozhodujúci moment prišiel v 68. minúte, kedy Davis odcentroval z ľavého krídla a Králik v snahe odhlavičkovať loptu preč od brány ju poslal za Volešákov chrbát - 3:1. Po góle sme sa definitívne ukľudnili, súpera sme po zvyšok zápasu držali takmer neustále ďaleko od našej brány. Gólovú príležitosť sme si navyše v 79. minúte vypracovali my, keď sa Davis snažil umiestniť odrazenú loptu, ktorá skončila tesne nad. V 85. minúte nevyužil tutovku Vida, a keď sa v 87. minúte Škvarka neúspešne pokúšal prepáliť náš múr, tak sme sa po záverečnom hvizde mohli radovať z ďalšieho veľkého a zároveň zaslúženého víťazstva.

Fantastický štrnásty trojbodový zápis v ročníku a tretie víťazstvo v rade pre nás znamená udržanie sa na krásnej druhej priečke. Okrem toho sme zvýšili náskok nad štvrtou Žilinou, teda nad priečkou zaručujúcou Európsku ligu, na sedem bodov. Po zápase so „Šošonmi“ nás v odvete nadstavbovej časti o titul čaká aj najbližšie Žilina, tentoraz na jej pôde. Stretnutie odohráme o týždeň v nedeľu 22. apríla o 15:20.

Marco Rossi, DAC: „Proti Žiline sme odohrali opäť veľmi atraktívny, avšak náročný zápas. Obe mužstvá hrajú rýchlo a majú futbalistov, ktorí dokážu hrať dobre s loptou. Poznáme sa a vieme, čo sú prednosti jednotlivých tímov. Vieme, že majú dobrú organizáciu a nevzdávajú sa ani za nepriaznivého stavu, a tak sme nemohli prestať hrať. Rozhodol tretí gól, pri ktorom sme mali aj trochu šťastia, keďže si ho súper strelil sám. Treba však povedať, že sme vyhrali zaslúžene, pretože sme dokázali premeniť naše šance. Treba vyzdvihnúť, že Žilina nie náhodou obhajuje titul, získala ho zaslúžene, no dnes sme do zápasu dali srdce a vďaka tomu zvíťazili. Pozápasová oslava ma, samozrejme, potešila, som šťastný, ale je to zásluha hráčov. Pochvala patrí najmä im.“

Adrián Guľa, Žilina: „Z môjho pohľadu sme odohrali pre divákov atraktívne stretnutie. Hral sa otvorený futbal, avšak z našej strany neefektívny. Boli momenty, keď sa súper dokázal dôrazom dostať cez našu chabú defenzívu do dvojgólového vedenia, kým svoje veľké šance Kubík nevyužil. V druhom polčase sa nám podarilo vsietiť kontaktný gól, mali sme ďalšiu šancu, no opäť sme inkasovali. Keby sme vytrhli brány, tak umelecký dojem bol z našej strany dobrý. Obrana však hrala zle. Ťažko sa vyhráva v Dunajskej Strede a nepodarilo sa nám to ani dnes, keď nás potrestala zabijackým inštinktom.“

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - MŠK ŽILINA 3:1 (2:0)