DAC - Zlaté Moravce 2:1 (1:0)

|
| ne 20.10.2019, Milan Vrábeľ
'

Jednoznačná prevaha v prvom polčase + šialený, napätý, dramatický a vyrovnaný druhý polčas = zisk troch bodov po tesnom víťazstve! Po reprezentačnej prestávke sme boli svedkami doslova divokého zápasu, ktorý sprevádzalo niekoľko sporných momentov, návrat nášho kapitána Kalmára a fantastická elektrizujúca atmosféra.

Po reprezentačnej prestávke nastali v našej základnej jedenástke zaujímavé zmeny, ktoré značne ovplyvnili aj povinnosti viacerých našich hráčov. Priestor na oddych tak dostali zranení Davis s Koštrnom a chorý Ramirez začal len na lavičke. Namiesto nich dnes dostali príležitosť Blackman, Šimčák (prvý štart v aktuálnej fortunaligovej sezóne) a Divković. Stretnutie malo trochu náročnejší vstup, keďže od úvodného hvizdu sme mali síce viac z hry, no rovno sme sa museli snažiť prebojovať voči brániacemu mužstvu. Aj z toho dôvodu mal v dvanástej minúte prvú príležitosť ViOn, kde však Asanović pri rohovom kope hlavou nedôrazne trafil loptu. Iná situácia nastala z rýchlej kontry, ktorú po ľavom krídle potiahol Šimčák, nahral K. Vidovi, ten ešte loptu posunul M. Vidovi a posledný menovaný sa asi z dvadsiatich metrov trafil naozaj výborne do ľavej žrde, od ktorej sa lopta odrazila do brány - 1:0. Prvý ligový gól pre M. Vidu v 40. ligovom zápase bol hneď krásny. Po góle sa hra dostala prevažne medzi šestnástky, no v 25. minúte sme sa museli mať na pozore, Jarović prenikol do našej šestnástky, kde však loptu netrafil ideálne. Divokejšie to bolo o minútu neskôr na druhej strane, kde sa osamotení pred brankárom ocitli Divković s Fábrym, Marco sa neulakomil, keď loptu poslal na lepšie stojaceho Fábryho, ktorý však trestuhodne z uhla netrafil opustenú svätyňu. V 36. minúte nás postrašil Henrique, ktorý asi z osemnástich metrov tesne minul našu ľavú časť bránkovej konštrukcie. O tri minúty našich divákov potešil Divković, ktorý sa predviedol brilantnou pätičkou azda cez troch hráčov, škoda, že z toho nebolo aj zakončenie. Keďže sme nevyužili v závere polčasu ani priamy kop tesne pred pokutovým územím, ktorý skončil v múre, tak sme do kabín schádzali len za tesného, no zaslúženého vedenia 1:0.

Druhý polčas začal so striedaním hostí, ktorí aj nastúpili mimoriadne aktívne. Hneď v úvode sa Blackman dopustil takmer fatálnej chyby potom, čo poslal „malú“ veľkú domov, tá totiž skončila tesne vedľa pravej žrde. Hostia zostali pri lopte, a tak musel Blackman ešte tečovať a na pozore sme sa museli mať aj pri dvoch rohoch. V 61. minúte M. Vida pochybil, Grozdanovski mu vypichol loptu a zároveň poslal Ďubeka do samostatného nájazdu, kde náš gólman už nemohol zabrániť gólu - 1:1. Po vyrovnaní sme zostali značne otrasení, a tak sa k obrovskej gólovej príležitosti dostal aj Kovaľ, ktorého Blackman s Jedličkom odstavili naozaj až v poslednej chvíli. Dlho sme však predsa len nesmútili, keď už v 65. minúte poriadne smolne pre hostí prepadol Ronanov pas cez dvojicu ich obrancov, Divković pri tejto akcii preukázal zabijacký inštinkt, keď toto prepadnutie lopty takpovediac očakával a už nebolo o čom, lopta znovu skončila v žrdi a následne sa odrazila do brány– 2:1. Bol to jeho prvý gól v sezóne a zároveň je to tretia sezóna v rade, v ktorej proti ViOnu vsietil víťazný gól. Hneď po úspešnom zásahu sme sa tešili z veľmi pozitívneho momentu, a to návratu kapitána Kalmára po zranení na hraciu plochu. O päť minút poslal Blackman prudký center do pokutového územia, kde chýbalo naozaj málo, aby ho niektorí z hráčov dorazil. V 73. minúte sa zase M. Vida uvoľnil od obrancov Zlatých Moraviec fantastickou kľučkou, vďaka ktorej sa ocitol osamotený pred Pindrochom, ktorého pohotová reakcia v podobe vybehnutia však strelecký uhol znížila až moc. O tri minúty nám Kalmár ukázal, že ako veľmi mu chýbal futbal, najprv sa pohral s obranou hostí, aby následne vyslal technickú strelu k ľavej žrdi, gólu zabránil až senzačný zákrok brankára ViOnu. Od 82. minúty bolo na ihrisku, striedačkách aj v hľadisku až moc divoko. Hostia totiž zavelili do útoku, kde možno hraničný ofsajd a možno nie, postranný rozhodca nezamával a navyše na konci akcie Gustavo trafil brvno, kde sa lopta po vzhliadnutí záznamu ocitla v bráne, čo si už ani jeden rozhodca nevšimol, nevydarili sa ani ďalšie súperove dorážky. Napätie na ihrisku spôsobilo, že futbal sa už hral pomenej, vážnejšiu gólovú príležitosť sme už nevideli až na niekoľko žltých kariet, a tak sme sa po záverečnom hvizde mohli radovať z tesného víťazstva s menšou dávkou šťastia.

Ôsme víťazstvo v ročníku pre nás znamená zotrvanie na tretej priečke, no dôležité priblíženie sa k druhej Žiline už iba na rozdiel dvoch bodov. Predposledná reprezentačná prestávka v roku 2019, kde nás opäť hrdo reprezentovalo hneď niekoľko našich hráčov, sa skončila a my sa tak po zápase so Zlatými Moravcami už tešíme na ďalší, ktorý odohráme o týždeň v sobotu 26. októbra o 17:00 v Žiari nad Hronom proti miestnemu Pohroniu.

Peter Hyballa, DAC: „Pred zápasom sme vedeli a pripravovali sme sa aj na Zlaté Moravce, ktoré sú silné pri dlhých prihrávkach, a ktoré najlepšie zbierajú odrazené lopty. Idú na doraz, bojujú o ne a majú na to aj typológiu hráčov. Plánovali sme, že v tomto prípade budeme hrať s falošnou deviatkou Divkovićom, keďže Ramirez bol chorý. Mali sme takisto stratégiu strieľať spoza šestnástky, ktorá aj bola úspešná, vďaka nej dal M. Vida krásny gól. Neskôr hral falošnú deviatku Fábry, po ňom zase Kalmár, kým Divkovića sme posunul do prava, čo mu aj viac sedí a na tejto pozícii aj skóroval. Druhý polčas bol hektický. Pri vyrovnaní sme súperovi darovali gól. V druhom polčase sme mali veľa stratených lôpt. Súper hral agresívne, z našej strany to nebolo až tak dobré a musím pochváliť mojich hráčov, pretože dnes som musel nominovať aj dvoch hráčov z devätnástky. Chýbal nám zranený Koštrna, Davis, chorý bol Ramirez a Kalmár ešte nemohol hrať celý zápas. Museli sme improvizovať. Musím tak pochváliť ich zástupcov Šimčáka, Divkovića aj Blackmana, ktorí si svoje miesto zastali. Sme veľmi šťastní, že sme vyhrali.“

Karol Praženica, Zlaté Moravce: „Pri príprave na súpera sme vedeli, že mu nemôžeme dovoliť dostať sa do našej šestnástky, pretože tam je veľmi nebezpečný, silný a nepríjemný. Z toho dôvodu sme sa hru snažili dostať vyššie, no to sa nám najmä v prvom polčase nedarilo. Čo sa zase týka obrany, tak až na góly sme v tejto fáze boli úspešnejší. Do útoku sa nám zase na druhej strane po získaní lopty nedarilo dostať. V druhom polčase sme sa zlepšili, boli sme presnejší a lepší aj smerom do útoku. Mali sme veľké šance a za výkon v druhom dejstve sme si minimálne bod zaslúžili. Dostali sme gól po našej obrovskej chybe. Zlyhala naša obrana, čo tak kvalitné mužstvo ako je Dunajská Streda, dokázala využiť. Čo sa dialo ohľadom gólu si myslím, že to je škandál. Gól videli traja rozhodcovia, celý štadión a napriek tomu nie je uznaný. Gól sme však mali dať zo šancí Kovaľa, či Gustava. Takéto šance musíme jednoducho premieňať. Súper dal dva góly po strelách do žrde, takže náš gólman pri nich nemal šancu. a tak. Gratulujem súperovi k víťazstvu.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC - Zlaté Moravce kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 2:1 (1:0)