Aktuality

DAC súčasťou EKL aj v jej treťom ročníku

DAC súčasťou EKL aj v jej treťom ročníku

A-TÍM
|
Aktuality
| ne 4.6.2023, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő
article_banner
article_banner
article_banner

Úvodný súťažný duel v novej sezóne odohrajú žlto-modrí vo štvrtok 13. júla 2023 v rámci 1. predkola Európskej konferenčnej ligy.

Druhé miesto v ligovej tabuľke nám zabezpečilo šiestu účasť v pohárovej Európe v sérii a deviatu celkovo. Slovensko ako 30. krajina v renkingu UEFA má jednu miestenku do Ligy majstrov (LM) a tri do Európskej konferenčnej ligy (EKL).

Slovan odštartuje svoju púť v LM už v 1. predkole, čo platí aj pred dvojicu DAC , Žilina (víťaz play-off) v EKL. Výnimkou je len Trnava, ktorá ako víťaz pohára vstúpi do EKL v 2. predkole. O tom, ktorý klub kedy začína v súťaži, rozhoduje aktuálny rozpis vstupu jednotlivých tímov do súťaží UEFA.

EKL začne od júla písať svoju tretiu kapitolu a DAC bude opäť jej súčasťou. Predvlani sme štartovali v 2. predkole, kde sme dvakrát prehrali s Partizanom Belehrad. V minulej sezóne sme vyhrali všetky štyri zápasy v rámci 1. a 2. predkola, najskôr proti severoírskemu Cliftonville FC a následne aj faerskému Víkinguru. V 3. predkole nás rumunské FCSB porazilo dvakrát 0:1.

V EKL sa aj tentoraz odohrajú štyri predkolá (1., 2., 3., play-off; všetky na dva zápasy), po ktorých bude nasledovať skupinová fáza s 32 účastníkmi (osem skupín po štyri tímy). Vypadnutie v predkolách/play-off znamená koniec v európskych súťažiach pre danú sezónu.

DAC si do novej pohárovej sezóny prináša UEFA koeficient 8.500 (pred rokom bol 6.500), vďaka čomu bude pri žrebe 1. predkola medzi nasadenými mužstvami. To isté platí aj v prípade nášho postupu 2. predkola, kým v 3. predkole by sme boli pravdepodobne nenasadení.

Žreb dvojíc 1. predkola sa uskutoční v utorok 20. júna 2023. Zoznam možných súperov nájdete tu - viď časť: ECL-Q1: 1st Qualifying Round; nenasadené kluby (Unseeded clubs) v pravom stĺpci.

Termíny EKL - jeseň 2023:

20. júna: žreb dvojíc 1. predkola
21. júna: žreb dvojíc 2. predkola
13. a 20. júla: prvé a odvetné stretnutia 1. predkola
24. júla: žreb dvojíc 3. predkola
27. júla a 3. augusta: prvé a odvetné stretnutia 2. predkola
7. augusta: žreb dvojíc 4. predkola (play-off)
10. a 17. augusta: prvé a odvetné stretnutia 3. predkola
24. a 31. augusta: prvé a odvetné stretnutia 4. predkola (play-off)
1. septembra: žreb skupinovej fázy
21. septembra, 5. a 26. októbra, 9. a 30. novembra, 14. decembra: stretnutia skupinovej fázy
18. decembra: žreb predkola vyraďovacej časti

Nakoľko nový ročník našej najvyššej súťaže štartuje až počas posledného júlového víkendu, prvé dve súťažné stretnutia v sezóne 2023/24 absolvuje DAC s istotou v rámci 1. predkola EKL. V prípade postupu do 2. predkola nasleduje jeho prvý duel, potom 1. ligové kolo a hneď v ďalšom týždni odveta 2. predkola EKL.