Rozhovor

Danylo Beskorovainyi: Do vitríny pribudne ďalšia medaila

Svetový šampión v kategórii do 20 rokov sa už udomácnil na Žitnom ostrove aj v strede našej defenzívy.

Danylo Beskorovainyi prišiel v lete do Dunajskej Stredy ako čerstvý majster sveta v kategórii U20. Ukrajinský obranca absolvoval počas šampionátu v Poľsku plnú minutáž. V tom čase bol už rok hráčom DAC-u, pred sezónou 2018/19 totiž podpísal zmluvu na tri roky, ktorú v júli 2019 predĺžil do leta 2022.

Minulý súťažný ročník ale strávil na hosťovaní v Michalovciach, kde zasiahol do 22 ligových stretnutí. Predtým rodák z Dnepropetrovsku pôsobil v ukrajinských tímoch FK Kovel-Lovyn a FC Volyň Luck, ako aj v litovskom FK Atlantas Klaipéda.

Dvadsaťročný stopér si v drese DAC-u doteraz zahral v 8 ligových zápasoch, v odvete 1. predkola Európskej ligy proti Cracovii Krakov nastúpil v nadstavenom čase a v Slovnaft Cupe má bilanciu 3 zápasy, 1 gól.

„V posledných týždňoch sme vyhrali proti trojici najväčších rivalov a v tomto duchu musíme ísť ďalej, keďže sa chceme pohybovať na najvyšších priečkach. Dôležité je, aby sme v každom zápase išli na maximum a získavali body aj so súpermi z nižších poschodí tabuľky. Nemôžeme hrať dobre len proti najťažším súperom,“ začal svoje rozprávanie 194 cm vysoký obranca. „Nemenej dôležité pre mužstvo aj klub je, aby sme sa my, mladí hráči, neustále rozvíjali.“

V úvode sezóny vytvorili stopérsku dvojicu s Kružliakom najskôr Šatka a po jeho odchode Oravec. Od stretnutia 5. kola proti Michalovciam má v strede obrany stabilné miesto Beskorovainyi. „Našou výhodou je, že s Kružliakom dokážeme výborne spolu komunikovať na trávniku aj mimo neho. A pokiaľ stred obrany spolu s brankárom vytvorí dobre fungujúci trojuholník, má to pozitívny vplyv na hru celého mužstva. Myslím si, že s Dominikom sme našli spoločnú reč, občas spolu skočíme aj na kávičku,“ pochvaľuje si.

Počas terajšej reprezentačnej prestávky sa ocitol medzi náhradníkmi v ukrajinskom tíme do 21 rokov. „Do užšieho výberu sa dostalo šesť-sedem hráčov z kádra, ktorý v lete vyhral MS U20. Mužstvo vedie iný tréner, ktorý preferuje inú taktiku. Ale sleduje ma a viem, že musím rásť a tvrdo pracovať na každom tréningu a v každom zápase. Samozrejme, rád by som dostal do mužstva, ale každý tréner má svoje predstavy. Som však presvedčený, že moja šanca ešte príde, keďže v tejto vekovej kategórii môžem reprezentovať ešte najbližšie dva roky,“ myslí si Danylo, ktorý má svoju zlatú medailu vystavenú doma u rodičov v Krivom Rohu. „Čoskoro k nej pribudne aj ďalšia hodnotná cena. Celý zlatý tím z MS totiž dostal od prezidenta Ukrajiny medailu za zásluhy 3. stupňa.“

Keď sa Danyla opýtate na jeho ďalšie futbalové ciele, neohúri vás veľkými rečami o elitných ligách. „Chcem hlavne pravidelne hrávať za DAC a rád by som s mužstvom vyhral nejakú trofej.“ Viac prezradí, až keď sa reč stočí na jeho obľúbenú ligu a mužstvo. „Po semifinále MS povedal tréner Talianska nášmu koučovi, že môj štýl sa hodí do talianskej ligy. Samozrejme, je to kvalitná súťaž a kto by si ju nechcel vyskúšať? Láka má aj anglická liga, ale klubom mojich snov je Bayern Mníchov,“ dodá na záver urastený ľavák.

Dominik Kružliak o svojom stopérskom partnerovi

„Besko je dobrý futbalista, jeho prednosťou sú osobné súboje a slušná rozohrávka. Spočiatku sme inkasovali dosť veľa gólov, ale každým zápasom sa naša spolupráca zlepšuje. Museli sme sa zohrať a myslím si, že teraz je to už v poriadku. Rozumieme si na ihrisku aj v osobnom živote. Verím, že vytvoríme dobrú stopérsku dvojicu v tejto lige,“ hovorí 23-ročný Kružliak, ktorý pôsobí na Žitnom ostrove tiež od začiatku tejto sezóny.

Súvisiace správy

Rozhovor