Aktuality

Dominik Veselovský: kreativita vychádzajúca z charakteru

Dominik Veselovský: kreativita vychádzajúca z charakteru

Aktuality
| št 23.7.2020, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő

Mladý talentovaný futbalista v nedeľu oslávil osemnástku a na jeseň sa môže etablovať medzi dospelými v drese Šamorína.

article_bannerarticle_banner

Čerstvo osemnásťročný Dominik Veselovský (nar. 19.7.2002) začiatkom minulej sezóny skočil rovnými nohami do dospelého futbalu. Vo Fortuna lige debutoval 21. júla 2019, teda dva dni po 17. narodeninách. Bolo to pri našom víťazstve na ihrisku Zlatých Moraviec 2:1 v úvodnom kole sezóny 2019/20 a stal sa najmladším hráčom v prvoligovej histórii DAC-u. Zatiaľ má na konte päť štartov v najvyššej súťaži. V dvoch zápasoch okúsil aj atmosféru Európskej ligy, ale pribrzdili ho zranenia a rozohrával sa v devätnástke a na farme v Šamoríne. Práve tam sa zapojil do prípravy na štart nového súťažného ročníka, pričom v týchto dňoch absolvoval kontrolný zraz reprezentácie do 19 rokov (z nášho klubu sa ho zúčastnili aj Erik Vinger a Richard Piliar).

„Dominik k nám prišiel pred sezónou 2018/19. Hneď po príchode mal z neho každý dobrý pocit, podával dobré výkony a preto sme ho presunuli z U17 k devätnástke. Prípravu na nový ročník začal s prvým tímom pod vedením Petra Hyballu, ale aj jeho prípad poukázal, že s mládežníckymi hráčmi musíme pracovať nielen z fyzického a taktického, ale hlavne z mentálneho hľadiska. Všetci z akadémie aj z prvého tímu si vzali ponaučenie, že s mladými hráčmi nemožno zaobchádzať unáhlene. Jeho talent je nesporný, v minulej sezóne absolvoval niekoľko zápasov aj vo farbách Šamorína. Keďže je narodený v roku 2002, ešte stále môže pôsobiť aj v U19-tke. Momentálne s ním pracujeme hlavne v oblasti psychológie, zhovárali sme sa s ním veľakrát. Je to sľubný hráč, trošku iný typ, ako napríklad Matúš Malý. Má v sebe viac kreativity, čo vychádza z jeho charakteru a obsahuje určité percento rizika. Musíme viac brať do úvahy individuálne danosti hráčov a podľa toho s nimi zaobchádzať. U nás je všetko dané, aby sa z neho stal hráč pre dospelý futbal. Bernd Storck o ňom vie, videl ho hrať, dokonca s prvým tímom absolvoval niekoľko testov. Teraz od Dominika očakávame, aby bol vodcovskou osobnosťou v U19-tke a chceme mu dať čo najviac príležitostí v Šamoríne. Uvidíme, ako sa mu bude dariť a dúfajme, že si vybojuje šancu aj v áčku,“ povedal o jednom z veľkých talentov nášho klubu športový riaditeľ DAC-u Jan Van Daele.

Dominik Veselovský vlani v júli podpísal svoj prvý profesionálny kontrakt, ktorý ho viaže k nášmu klubu do 30.6.2022.

„On je trošku špecifický príklad v tom, že vo veľmi mladom veku okúsil profesionálny chlebíček v áčku, kde zaujal trénerov aj fanúšikov. Mal niekoľko štartov v Európskej lige, čo je fantastické pre jeho kariéru. Možno si urobil meno aj u fanúšikov keď ukázal, že jeho miera talentu je na vyššej úrovni. Predpokladáme, že jeho futbalový rast môže byť zaujímavý. Trošku ho pribrzdili zranenia, museli sme ho vrátiť do devätnástky, kde sa ukazoval v dobrom svetle. Momentálne je zaradený do tréningového procesu dospelých v Šamoríne a tam by mal dostávať viac priestoru na to, aby svoj talent rozvíjal. Zároveň tam nebude pod takým obrovským tlakom, akoby bol v prvom mužstve. Veríme v jeho futbalový rast,“ pridal šéftréner Akadémie Michal Kuruc, ktorý Veselovského viedol v minulom ročníku v tíme do 19 rokov.