Aktuality

Európska konferenčná liga, nová klubová súťaž UEFA

Čo treba vedieť o štruktúre klubových súťaží UEFA od novej sezóny 2021/22?

Ako sme včera uviedli, DAC si víkendovým triumfom nad Žilinou definitívne zaistil miesto v pohárovej Európe aj pre nasledujúcu sezónu. Matematickú šancu máme stále aj na účasť v Lige majstrov (LM), kým druhá a tretia priečka znamenajú postup do novovzniknutej Európskej konferenčnej ligy (EKL).

Môže za to postavenie Slovenska na 30. priečke v klubovom renkingu UEFA, ktorý zohľadňuje výsledky z predchádzajúcich piatich rokov. Práve tento renking určuje počet klubov z jednotlivých krajín pre jednotlivé súťaže.

Víťaz Fortuna ligy začne svoju európsku púť v 1. predkole Ligy majstrov a na postup do skupinovej fázy potrebuje prekonať štyri prekážky. Pokiaľ vypadne v niektorom z predkôl alebo v play-off, stále ho čaká „opravná jazda“ v Európskej lige (EL) alebo v EKL, a to nasledovne:
- ak vypadne v 1. predkole LM, presunie sa do 2. predkola EKL
- ak vypadne v 2. predkole LM, presunie sa do 3. predkola EL
- ak vypadne v 3. predkole LM, presunie sa do play-off EL
- ak vypadne v play-off LM, presunie sa do skupiny EL

Skupinová fáza Ligy majstrov bude mať naďalej 32 účastníkov, celkovo sa aj s predkolami do tejto súťaže zapojí 80 mužstiev.

Podstatne väčšie zmeny sa týkajú Európskej ligy, v ktorej DAC účinkoval v predošlých troch rokoch. V EL sa znížil počet klubov v skupinovej fáze (zo 48 na 32), pričom kvalifikácia sa začne až od 3. predkola a bude mať len dve kolá (3. predkolo, play-off). Celkovo sa do EL zapojí 57 klubov, z toho iba 20 bude istých pred začiatkom a zvyšných 37 sa do EL postupne „presunie“ po vypadnutí z Ligy majstrov. A práve to bude od sezóny 2021/22 jediná možnosť, ako si zahrá EL slovenský tím, pretože priamo do nej budú postupovať len kluby z najlepších pätnástich krajín renkingu UEFA (od 1. Španielska po 15. Česko). Vypadnutie v predkole/play-off EL znamená presun do najbližšej fázy EKL.

No a poďme teraz k novej Európskej konferenčnej lige, v ktorej budú účinkovať slovenské tímy. Do EKL sa zapojí najviac klubov, až 184 zo všetkých 55 členských krajín UEFA. Slovensko si zachová tri miestenky, rovnako ako doteraz v Európskej lige. Pripadnú víťazovi pohára a druhému a tretiemu tímu z ligy, resp. ak by víťaz pohára vyhral aj ligu, tak sa v EKL predstavia druhý, tretí a víťaz baráže o poslednú miestenku do Európy.

Aj v EKL sa hrajú štyri predkolá (1., 2., 3., play-off; všetky na dva zápasy), po ktorých bude nasledovať skupinová fáza s 32 účastníkmi (osem skupín po štyri tímy). Vypadnutie v predkolách/play-off znamená koniec v európskych súťažiach pre danú sezónu.

Do EKL sa na základe vopred stanoveného kľúča budú „presúvať“ neúspešné tímy z LM aj EL. V hlavnej súťaži EKL sa predstaví 10 neúspešných klubov z play-off EL, o zvyšných 22 miesteniek sa bude bojovať v kvalifikácii EKL.

Úvodné stretnutia 1. predkola EKL sa hrajú vo štvrtok 8. júla 2021, o týždeň neskôr sú na programe odvety a ďalšie predkolá sa budú hrať každý štvrtok až do 26. augusta. Skupinová fáza EKL sa začne 16. septembra 2021 a skončí 9. decembra. Jarná vyraďovacia časť začne tzv. predkolom play-off, v ktorej na seba narazí osem mužstiev z druhých miest skupín EKL s ôsmimi tímami z tretích priečok skupín EL. Víťazi budú potom s ôsmimi víťazmi skupín EKL pokračovať klasickým spôsobom od osemfinále. Stretnutia EL aj EKL sa budú hrávať najmä vo štvrtok.

Žreb 1. predkola EKL je na programe 15. júna 2021, o deň neskôr sa žrebuje 2. predkolo. Čo sa týka slovenských tímov, svoje účinkovanie začnú v 1. predkole.

Súvisiace správy

Aktuality