Aktuality

Fortuna liga pokračuje bez divákov

Fortuna liga pokračuje bez divákov

Aktuality
| št 25.11.2021, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő

Fortuna liga pokračuje, avšak minimálne dve najbližšie kolá sa odohrajú bez prítomnosti fanúšikov na štadiónoch.

Schválený lockdown sa dotkne aj najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. Fortuna liga bude pokračovať za sprísneného režimu a bez prítomnosti fanúšikov. Týka sa to minimálne dvoch najbližších kôl, teda šestnásteho a sedemnásteho. Aký scenár bude nasledovať ďalej, ťažko v tejto situácii predikovať - uvádza oficiálny portál Fortuna ligy.

„Situácia je vážna, všetci si to dobre uvedomujeme. Lockdownu rozumieme, štadióny ostanú najbližšie dve kolá zavreté a budeme sa riadiť našim Manuálom pre organizácie stretnutí. Vždy sme hovorili, že budeme rešpektovať štátne autority a futbal bol vždy v tomto príkladom. Napriek tomu však stále budeme tvrdiť, že exteriérové obrovské štadióny nie sú problematické z hľadiska šírenia nákazy. Nie je to pritom len náš pohľad, dokazujú to zahraničné relevantné štúdie, ktoré sme predkladali kompetentným orgánom a napríklad výsledky dánskej štúdie sme i publikovali. Pri obsadenosti štadiónov vždy budeme presadzovať percentuálny či sektorový model, ktorý sa ukazuje ako najúčinnejší a najspravodlivejší. Nerozumeli sme medzikroku v podobe 200 - 50 fanúšikov, ktorý vydržal sotva týždeň. Chceme však zdôrazniť, že rozumieme lockdownu a veríme, že nepotrvá dlho a situácia v nemocniciach sa zlepší,hovorí prezident ÚLK Ivan Kozák.

Šport je dôležitou zložkou spoločnosti a prežíva veľmi náročné obdobie. Ekonomické i morálne straty sú obrovské. Pandémia neskončí o mesiac ani o dva, preto budú škody ešte narastať.

„Musíme sa snažiť všetci ťahať za jeden povraz. Ukazuje sa, že odpoveďou na aktuálnu situáciu je očkovanie. V našej lige máme aktuálne takmer 85% očkovanosť v rámci klubov. Aj takýto signál chceme vyslať spoločnosti. Žiaľ, komunikácia zo strany štátnych inštitúcií dáva ľuďom pocit, že práve hromadné podujatia sú problematické z hľadiska šírenia nákazy. Fanúšikovia sa obávajú chodiť na štadióny, strácajú návyky. Zástupcovia klubov sa pýtajú, pre koho futbal robia. A to nie je zďaleka problémom len futbalu. Je škoda, že sa u nás na šport pozerá ako na hrozbu spoločnosti a nie veľmi dôležitú službu nevyhnutnú pre život,“ dodáva prezident ÚLK.

Pre DAC to znamená, že minimálne sobotňajší duel v Trenčíne a domáci proti Pohroniu o týždeň v sobotu sa odohrá za zatvorenými bránami, bez divákov.