Máté Szolgai sa na MS U20 uviedol gólom

|
| št 25.5.2023, TASR (foto), DAC 1904 (text)

V sobotu neskoro večer stredoeurópskeho letného času sa v Argentíne začali majstrovstvá sveta futbalistov do 20 rokov. Na turnaj sa po dlhej dobe prebojovala aj slovenská reprezentácia tejto vekovej kategórie, v kádri ktorej sú aj dvaja odchovanci našej Akadémie Máté Szolgai a Bálint Csóka, ba čo viac, prvý menovaný už strelil na svetovom šampionáte dva góly.

Víťaz lanských majstrovstiev sveta v Katare Argentína hostí tento rok svetový šampionát U20, účasť na ktorom si vybojovalo aj Slovensko. V kádri mladých Slovákov, ktorí spoznávajú seniorský futbal, nechýbajú ani dvaja odchovanci DAC Akadémie: reprezentačný tréner Albert Rusnák st. povolal aj dvojicu Máté Szolgai a Bálint Csóka. Obaja strávili uplynulú sezónu v našom partnerskom klube zo Šamorína, ktorý skončil v 2. lige na 8. mieste.

V prvom vystúpení na MS U20 z dvoch žitnoostrovských hráčov nastúpil v základnej zostave Máté Szolgai a za dôveru sa odvďačil tým najlepším možným spôsobom, keď v 25. minúte prekonal brankára Fidži. Szolgai hral do 80. minúty, a bol platným členom mužstva, ktoré nakoniec odštartovalo šampionát suverénnym víťazstvom 4:0. V tomto zápase sa Bálint Csóka do hry nedostal.

V druhom zápase na turnaji sa slovenskí mladíci predstavili v utorok neskoro večer proti Ekvádoru. Zverenci Alberta Rusnáka st. ho odohrali v rovnakom meste San Juane a Máté Szolgai opäť dostal miesto v základnej zostave, navyše v 29. minúte dosiahol už svoj druhý gól na šampionáte. Ekvádor však neskôr skóre otočil a vyhral 2:1. „Účasť na podujatí svetového rangu v Argentíne považujem za najväčší úspech v mojej doterajšej futbalovej kariére,“ povedal mladý hráč ešte pred odchodom na majstrovstvá sveta. Szolgai dodal, že už účasťou na šampionáte sa mu splnil jeden sen a dúfa, že sa mužstvu podarí postúpiť zo skupiny. Proti tímu z Južnej Ameriky sa ako striedajúci hráč predstavil aj Bálint Csóka, on teda okúsil atmosféru turnaja priamo na ihrisku. Po jednej výhre a jednej prehre sa mužstvo pokúsiť získať ďalšie body v piatkovom súboji s USA.