Aktuality

Môj NAJ gól za DAC: Ákos Szarka

Prvý a zatiaľ jediný hráč DAC-u, ktorý dokázal streliť štyri góly v jednom ligovom zápase za A-mužstvo, si, pochopiteľne, najradšej spomína na deň svojho streleckého koncertu.

Kto by si ten augustový podvečer z roku 2015 nepamätal? Súboj s Podrezovou, ktorý DAC vyhral 5:1, sa viacnásobne zapísal do klubových dejín. Ákos Szarka ako prvý a doteraz jediný hráč DAC-u dosiahol štyri góly v jednom zápase medzi ligovou elitou. Bolo to zároveň vôbec posledné stretnutie pred všetkými tribúnami starého dunajskostredského štadióna, o pár týždňov neskôr sa totiž začalo búranie severných tribún na státie. Záznam stretnutia si môžete pozrieť tu.

Szarka, ktorý na Žitnom ostrove pôsobil v rokoch 2013 až 2016, nastúpil v našich farbách celkovo v 64 prvoligových stretnutiach a skóroval 21-krát. Pri lovení spomienok na najpamätnejší gól za DAC sa aj on vrátil práve k spomínanému duelu. „Pre mňa najmilší gól padol v zápase proti Podbrezovej, ktorý sme vyhrali doma 5:1 a štyrikrát som napol súperovu sieť ja. Štvrtý gól je ten, ktorý zostane pre mňa navždy pamätný, vyhral som ním aj hlasovanie o Gól mesiaca. Zároveň som sa stal prvým hráčom DAC-u, ktorý dokázal streliť štyri góly v jedinom ligovom zápase za A-mužstvo,“ hovorí 29-ročný útočník, v sezónach 2013/14 aj 2014/15 najlepší strelec nášho mužstva.

Rodák z Dunajskej Stredy v minulosti okrem DAC-u pôsobil aj v bratislavskom Slovane, Petržalke či v maďarských tímoch Diósgyőr a Gyirmót. V zime prestúpil do kórejskej druhej ligy, stal sa hráčom Suwon FC. To bolo ešte pred vypuknutím koronakrízy, ktorá zatiaľ výrazne zasiahla do tohto jeho dobrodružstva. Súťaž sa rozbehla počas uplynulého víkendu, ale Szarka si na svoj prvý ostrý štart v novom tíme zatiaľ musí počkať. „Bol som zranený, na osem týždňov ma vyradila zapálená šľacha medzi sedacím a zadným stehenným svalom. Vzhľadom na opatrenia som zápas proti Daejonu sledoval len z tribúny. Už sa ale cítim dobre a som pripravený hrať,“ povedal nám včera so 193 centimetrami jasne najvyšší hráč Suwonu.

Dnes ráno nášho času vyhral jeho tím na pôde Ansanu Greeners, Szarka sa tentoraz dostal aspoň na lavičku. „Sezóna sa dohrá bez divákov, čo je smutné. Ale je dobré, že sa liga už rozbehla. Po týždňoch individuálneho tréningu som konečne pri mužstve a mám pocit plnohodnotného člena kolektívu. Spoluhráči angličtinu príliš neovládajú, ale nejako sa vždy dohovoríme. Dokonca už väčšinu poznám aj po mene. Po športovej stránke som teda spokojný a verím, že budem postupne hrávať a strieľať góly. Veľmi mi však chýba rodina, už štyri mesiace sme odlúčení,“ dodáva Ákos, ktorý aj v Kórei nosí svoje obľúbené číslo 27.

Najlepší strelci DAC-u v najvyššej súťaži:

1 Pavol Diňa 49 gólov
2. Mikuláš Radványi 40
3. Rudolf Pavlík 37
4. Erik Pačinda 32
5. Kristopher Vida 29
6.-7. Július Simon a Tibor Mičinec po 28
8. Peter Fieber 23
9. Ákos Szarka 21
10.-11. Milan Rimanovský a Zsolt Kalmár po 19

Súvisiace správy

Aktuality
Aktuality