Preview

Pred prípravným stretnutím DAC 1904 - Paks

Pred prípravným stretnutím DAC 1904 - Paks

A-TÍM
|
Preview
| st 29.6.2022, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő
article_banner
article_banner
article_banner

Týždeň pred ostrým štartom nás čaká generálka: vo štvrtok o 17.30 h privítame v MOL Aréne šiesty tím minulej sezóny maďarskej NBI.

Budúci štvrtok odohrá DAC úvodné stretnutie Konferenčnej ligy proti Cliftonville. Týždeň pred ostrým štartom do sezóny absolvujú žlto-modrí generálku, v ktorej privítajú v MOL Aréne Paksi FC. Hrá sa vo štvrtok 30. júna 2022 o 17.30 h.

Zverenci trénera Adriana Guľu majú za sebou tri prípravné stretnutia, v ktorých postupne zdolali Pohronie (3:1), remizovali so Slovanom (0:0) a v sobotu porazili Mosonmagyaróvár (2:1). Štvrtý a zároveň posledný zápas letnej prípravy odohráme proti mužstvu, ktoré na jar skončilo šieste v maďarskej najvyššej súťaži a zahralo si pohárové finále.

Futbal v 20-tisícovom meste z Tolnianskej župy, známe najmä svojou atómovou elektrárňou, oslávi v tomto roku 70. narodeniny. Klub bol založený v novembri 1952 a jeho najväčším úspechom bolo striebro v sezóne 2010/11, kedy zároveň získal aj Ligový pohár, svoju jedinú trofej z najvyššej úrovne. Na jeseň 2011 sa Paks prvý a doteraz poslednýkrát predstavil v pohárovej Európe, kde v EL vyradil andorrskú Santa Colomu a nórske Tromsö, aby v 3. predkole stroskotal na škótskom Hearts.

V minulom ročníku si pod vedením trénera Györgya Bognára prvýkrát v histórii zahrali finále Maďarského pohára, v ktorom podľahli Ferencvárosu 0:3. Mužstvo hralo ofenzívny futbal, jeho zápasy boli zážitkom (aj) pre nestranných fanúšikov: nastrieľalo (75) aj inkasovalo najviac gólov (63). Celkovo ich v 33 ligových stretnutiach Paksu padlo 138, čo dáva priam šialený priemer 4,18 na zápas.

Nečudo, že po Jánosovi Hahnovi, ktorý bol v drese Paksu najlepším strelcom sezóny 2020/21, mali zeleno-bieli kráľa strelcov aj tentoraz. Ádám Martin napol siete súperov 31-krát a dostal sa aj do maďarskej reprezentácie.

Tréner Bognár však po sezóne lavičku mužstva opustil, na jeho miesto zasadol iný ex-reprezentant, 44-ročný Róbert Waltner, naposledy kouč Zalaegerszegu. Práve v drese ZTE bol Waltner v ročníku 2007/08 najlepším strelcom NBI.

Paks začal prípravu rovnako ako DAC 13. júla a takisto má za sebou prvé tri zápasy. Dvom súperom z nižších súťaží nastrieľal 29 gólov a v sobotu si poradil s druholigovým Siófokom 3:2.

Okrem spomenutého Hahna hrával v Paksi FC aj iný náš hráč, Ákos Szendrei. Obaja prestúpili na Žitný ostrov vlani začiatkom septembra. „Teším sa na zajtrajší zápas, v drese súpera je mnoho hráčov, s ktorými som pred rokom ešte hrával spolu. Sme v kontakte, aj oni sa tešia k nám. V generálke nás čaká kvalitný súper, ktorý začne sezónu až tri týždne po nás. Uvidíme, v akej sú forme a som zvedavý, ako sa prejaví zmena trénera na štýle hry. Paks má silný káder, diváci radi pozerajú ich zápasy, stavajú na hráčoch z Maďarska. Je to veľmi korektný klub z mesta, ktoré je podobne veľké ako Dunajská Streda, takže to môže byť veľmi zaujímavý zápas,“ vyhlásil János Hahn, odchovanec Paksu.

S Paksom sme sa naposledy stretli v prípravnom zápase pred 16 rokmi, 6. júla 2006. Súper vtedy vyhral na našom štadióne 3:2. Pripomeňme si strelcov a zostavy:

Góly: Ploszek 2 - Montvai (3)
DAC: Trančík - Milan (55. Egri), Samardžič (46. Olejník), Csölle (15. Lelkes), Medgyes - Buka (50. Kováč), Gőgh (50. Drobný), Kundra (46. Šnegoň), Ploszek (60. Tomasovics) - P. Ďurica, Sani (46. Belkovics). Tréner Milan Albrecht.
Paks: Kovács A. - Molnár Z., Salamon, Benedeczki (70. Fehér), Csehi T. (17. Kóczián, 50. Barić) - Zováth, Tamási G. (77. Mészáros) - Kiss T., Buzás (69. Heffler), Báló - Belényesi (46. Montvai).

Doplňme, že 1. júla 2008 v Tate vyhral Paks nad DAC B 3:2.

Prípravné stretnutie DAC 1904 - Paksi FC má výkop vo štvrtok 30.6.2022 o 17.30 h, rozhodujú Smolák - Pozor, Štofik.

Informácie pre fanúšikov

Zajtrajší zápas sa uskutoční v MOL Aréne. Vstupenky sú naďalej v predaji online aj v pokladniach MOL Arény. Pre informácie ohľadom ich predaja kliknite sem.

Pre fanúšikov bude otvorená len tribúna C (sektory C1-C4 pre domácich a C5 pre hosťujúcich fanúšikov) a tiež Silver VIP. Platí voľné sedenie, vstupenky nie sú na konkrétne sedadlo. Brány štadióna sa otvárajú hodinu pred výkopom (o 16.30 h, platí aj pre VIP).

Voľný vstup majú majitelia permanentných vstupeniek na sezónu 2022/23, ktorí si ich zakúpia najneskôr do 16.30 h zápasového dňa (30.6.2022).

Stretnutie môžete sledovať aj v živom prenose na našom oficiálnom YouTube kanáli a Facebook profile.