Preview

Pred zápasom DAC 1904 - FC Košice: Efektívni, rýchli, aktívni, víťazní

Pred zápasom DAC 1904 - FC Košice: Efektívni, rýchli, aktívni, víťazní

A-TÍM
|
Preview
| pi 4.8.2023, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő
article_banner
article_banner
article_banner

V prvom domácom vystúpení novej ligovej sezóny privítame nováčika z východu. Stretnutie DAC-Košice má výkop v sobotu o 18.00 h.

Potešiť fanúšikov aj samých seba

Po remíze na michalovskom štadióne v úvodnom kole čaká DAC prvé domáce vystúpenie v Niké lige. Opäť nastúpime proti súperovi z východného Slovenska, tentoraz ním bude nováčik FC Košice. A tak ako pred týždňom, aj tentoraz to bude súboj dvoch žlto-modrých tímov. Ligový duel uvidí MOL Aréna po 78 dňoch.

„Na prvý domáci zápas nového ligového ročníka sa tešíme. V Michalovciach sme nevyužili naše príležitosti a získali sme iba bod. Zajtra chceme byť efektívni, rýchli, aktívni a, samozrejme, víťazní. To je náš hnací motor, pretože chceme potešiť fanúšikov aj samých seba. Potrebujeme ukázať, že sme na dobrej ceste aj napriek tomu, že nám posledné dva zápasy nevyšli, čo sa však vo futbale niekedy stáva. Sezóna ešte poriadne ani neodštartovala, máme za sebou len úvodné kolo. V tom druhom očakávam energiu, aj fanúšikovskú, kvalitný prístup a výkon našich chlapcov, ktorí pôjdu na úplné maximum svojich možností,“ zhrnul svoje predzápasové očakávania tréner Adrian Guľa, ktorého zajtra čaká 45. súťažný duel na lavičke DAC-u.

Rátať opäť nemôže s dvojicou Filip Kaša, Aleš Čermák, kým Norbert Urblík si minulý víkend v zápase Šamorína natrhol sval. Zvyšok kádra je však v poriadku, vrátane Spyrosa Risvanisa, ktorý pred týždňom nútene striedal. „Filip absolvoval menší artroskopický zákrok. Výsledok je pozitívny a verím, že čoskoro bude späť v tréningovom procese. Čermák už prechádza z individuálnych a kondičných cvičení do časti tréningu s mužstvom a v budúcom týždni by sa mal objaviť v plnej záťaži. Našťastie, Risvanis sa dal dokopy, už v stredu trénoval s mužstvom. Tešíme sa, že tu máme Aleksandara Popovića, ktorý má za sebou niekoľko dní adaptácie s tímom, čo je pri brankároch veľmi podstatné. Potrebuje sa zžiť s naším spôsobom hry, čo je špecifickejší proces ako u hráčov v poli. Platí to aj v prípade Kika Herca, ktorý hneď naskočil do zápasového procesu a ukázal, prečo sme mali oňho eminentný záujem. Potrebuje sa ešte viac zoznámiť s chlapcami, pretože s väčšinou z nich nehral. Teší ma, že každým dňom sa blíži k tej fazóne, ktorú od neho očakávame. Sú to priaznivé veci a verím tomu, že budeme silní nielen na vstupe do zápasu, ale aj v jeho priebehu a v závere. Vždy vsádzame na tímový duch a naše atribúty, ktoré - aj napriek tomu, že sa nám nepodarilo v Michalovciach vyhrať - v mužstve sú. Po remíze v prvom kole treba niektoré veci odblokovať, otvoriť. Verím, že sa nám to podarí v domácom zápase, v našom chráme. Dúfam, že spolu budeme silní a víťazní,“ zaželal si 48-ročný kormidelník DAC-u.


FC Košice: skúsený tím so skúseným trénerom

V prvoligovej histórii DAC-u sme doteraz narazili na dva kluby z Košíc: Lokomotívu a 1. FC (neskôr MFK). V rokoch 1993 až 2015 sme proti nim odohrali celkovo 48 zápasov. V sobotu na tento zoznam pribudne ďalšie meno, FC Košice. Nováčik z metropoly východu je totiž nový subjekt a nepovažuje sa za nástupcu žiadneho z bývalých košických klubov.

Naposledy sme hrali ligový duel s mužstvom z Košíc v sezóne 2014/15, keď za súpera nastupoval aj Erik Pačinda. Ten práve po spomenutej sezóne zamieril k nám a celkovo si potom v drese DAC-u pripísal 93 ligových štartov a 32 gólov. Po krátkom pôsobení v Plzni, poľských Kielcach a Trnave sa v januári 2021 vrátil domov a pomohol svojmu rodnému mestu k návratu medzi elitu.

FC Košice vznikol v roku 2018 spojením Vyšného Opátskeho a FK Košice-Barca. Začal v III. lige Východ a hneď pri premiére suverénne vyhral súťaž s jedinou prehrou a bez remízy. V II. lige sa postupne umiestnil na 10., 5., 5. a 1. mieste.

Druhú sezónu je trénerom mužstva 47-ročný Anton Šoltis, ktorý má za sebou pôsobenie vo viacerých kluboch našej ligy a k dispozícii skúsený káder. Aj v lete stavil na osvedčené mená, prišli ďalší hráči s množstvom odohraných zápasov v najvyšších súťažiach doma i v zahraničí.

V úvodnom kole na svojom vypredanom štadióne Košičania potvrdili ambície pohybovať sa v pokojných vodách tabuľky, keď Slovan obrali o dva body po remíze 0:0.

História

Z vyššie spomenutých 48 zápasov proti mužstvám z Košíc sme posledné tri odohrali v sezóne 2014/15. Najskôr sa na našom štadióne zrodilo víťazstvo DAC-u 3:1 (góly: Ujlaky, Sabler, Jurčo - Pačinda), zvyšné dva skončili remízou 1:1. V Košiciach skórovali Novák resp. Sabler, v Dunajskej Strede to boli Horváth a Haskić.

MFK Košice síce ukončilo jar 2015 na 6. priečke (2 body a 2 miesta pred DAC-om), avšak pred ďalším ročníkom nedostal licenciu a na dlhých osem rokov košický futbal zmizol z prvoligovej mapy.

S FC Košice sme si zahrali proti sebe v rámci zimnej prípravy začiatkom tohto roka. V našej akadémii padli tri góly, na dva zásahy Krstovića odpovedal jedným Mizerák a DAC vyhral 2:1.

Kde sledovať zápas?

Priamy prenos zo stretnutia môžete sledovať na nasledovnom kanáli:
- internetová televízia https://voyo.markiza.sk/

Živý textový prenos si môžete prečítať na našej webstránke.

Usmernenie pre fanúšikov a informácie o vstupenkách si môžete prečítať tu.

Doterajšia bilancia v najvyššej súťaži:
DAC: 29. sezóna, 877 stretnutí: 323-217-337, skóre 1090:1208
Košice: 1. sezóna, 1 stretnutie: 0-1-0, skóre 0:0

Vzájomná bilancia (z nášho pohľadu):
Celkovo: 0 0-0-0, skóre 0:0
Na našom štadióne: 0 0-0-0, 0:0

Program 2. kola Fortuna ligy 2023/24:
Piatok, 4. augusta 2023, 20.30: Ružomberok-Skalica
Sobota, 5. augusta 2023, 18.00: Slovan-Banská Bystrica, Trenčín-Michalovce, DAC-Košice
Nedeľa 6. augusta 2023, 18.00: Zlaté Moravce-Trnava, 20.30: Podbrezová-Žilina

Stretnutie 2. kola Niké ligy DAC 1904 - FC Košice začína zajtra o 18.00 h, rozhodujú Ruc - Jekkel, Poláček.