Preview

Pred zápasom DAC-Jablonec: (ďalšie) malé finále

V jubilejnom 20. zápase v európskych pohároch môžeme prepísať históriu. Stretnutie 2. predkola Európskej ligy DAC-Jablonec začína vo štvrtok o 20.45 hod.

Víťazstvom na ihrisku islandského FH Hafnarfjördur (2:0) sa DAC prebojoval do 2. predkola Európskej ligy, kde narazí na FK Jablonec, 4. tím uplynulej sezóny českej najvyššej súťaže.

Žlto-modrí sú v úvode sezóny zatiaľ stopercentní, ťahajú famóznu sériu siedmych víťazstiev v súťažných dueloch (6 v lige a spomenutý 1 v EL) a pokiaľ zajtra dokážu zdolať aj zeleno-bielych, prepíšu klubovú históriu aj na európskej scéne.

Zápas proti Jabloncu bude náš jubilejný 20. v európskych pohárových súťažiach. Nikdy pri predošlých piatich účastiach sme nedokázali v jednej sezóne postúpiť cez dvoch súperov - v štyroch prípadoch sme prekonali prvú prekážku, ale druhá už bola privysoká:

1987/88 Pohár víťazov pohárov:
Predkolo: DAC-AEL Limassol 1:0 (vonku) a 5:1 (doma)
1. kolo: DAC-Young Boys Bern 2:1 (d) a 1:3 (v)
1988/89, Pohár UEFA:
1. kolo: DAC-Östers Växjö 0:2 (v) a 6:0 (d)
2. kolo: DAC-Bayern München 1:3 (v) a 0:2 (d)
1993/94, Pohár UEFA
1. kolo: DAC-Casino Salzburg 0:2 (v) a 0:2 (d)
2018/19, Európska liga
1. predkolo: DAC-Dinamo Tbilisi 1:1 (d) a 2:1 (v)
2. predkolo: DAC-Dinamo Minsk 1:3 (d) a 1:4 (v)
2019/20, Európska liga:
1. predkolo: DAC-Cracovia Krakov 1:1 (d) a 2:2 pp (v)
2. predkolo: DAC-Atromitos Atény 1:2 (d) a 2:3 (v)
2020/21, Európska liga:
1. predkolo: Hafnarfjördur-DAC 0:2
2. predkolo: DAC-Jablonec ???

Včera hráči, realizačný tím aj širší štáb absolvovali ďalší test na prítomnosť koronavírusu. Našťastie, dopadlo to dobre, aj tentoraz boli všetky výsledky negatívne. Dnes bol na programe tréning priamo v MOL Aréne, pred ktorým tréner Bernd Storck a kapitán mužstva Zsolt Kalmár absolvovali tlačovú konferenciu.

„Sme radi, že sa nám naplnilo želenie hrať v 2. predkole doma. Nastúpime proti veľmi kvalitnému mužstvu, ktoré má v kádri množstvo skúsených hráčov. Viacerí z nich si pamätajú skupinovú fázu spred dvoch rokov. Jablonec mal podobne dobrý štart do sezóny ako my, sú favoritom tohto súboja, ale chceme ich vyradiť. Aj my máme dobré mužstvo a veľmi si želáme postup do 3. predkola,“ povedal kouč DAC-u.

FK Jablonec je náš jedenásty európsky súper z jedenástej krajiny. Mužstvo trénera Petra Radu sa na Slovensko presunulo dnes letecky z Prahy. Ubytovali sa v Šamoríne a večer o 20-tej si takisto zatrénujú na našom štadióne.

Doterajšia bilancia v európskych súťažiach (Európska liga, resp. jej predchodcovia - PVP/Pohár UEFA):
DAC: 19 6-3-10, skóre 29:33
Jablonec: 30 9-8-13, skóre 41:41

Pre Jablonec, ktorý debutoval na medzinárodnej scéne v sezóne 1997/98, ide už o desiatu účasť. Pred dvomi rokmi si zahrali skupinovú fázu Európskej ligy, kým vlani vypadli hneď na prvej prekážke, keď ich v 2. predkole nečakane vypoklonkoval arménsky Pyunik Jerevan.

Česká Fortuna liga má odohrané tri kolá, v ktorých Jablonec postupne porazil Pardubice (1:0, d), remizoval na ihrisku Slovácka (1:1) a cez minulý víkend vyhral doma nad Ostravou (2:0). So ziskom siedmych bodov im patrí 4. priečka, len o skóre za Slaviou a Slováckom.

Špecifický zápas to bude pre Andreja Fábryho, ktorý vlani prišiel do DAC-u práve z Jablonca. „Hrať proti bývalému klubu znamená pre mňa extra motiváciu. S viacerými bývalými spoluhráčmi sme si písali krátko po žrebe, hneď prebehli prvé podpichovačky. Tréner Storck sa ma už pýtal na niektorých hráčov. Pokiaľ dokážeme zahrať tak ako doteraz, tak verím, že to zvládneme a postúpime. Je to špecifické aj v tom, že sa hrá na jeden zápas, takže je to také malé finále.“

Rozhodcovia z Talianska

UEFA na zajtrajší duel posiela rozhodcov z Talianska. Hlavným bude 39-ročný Marco di Bello, pre ktorého to bude siedmy zápas v európskych pohároch. Na čiarach mu budú asistovať Alberto Tegoni a

Salvatore Longo, štvrtým rozhodcom je ich krajan Federico La Penna. Delegátom UEFA je dlhoročný maďarský reprezentant a účastník MS 1986 Márton Esterházy a pozorovateľ rozhodcov bývalý výborný arbiter z Nórska Terje Hauge.

Stretnutie 2. predkola Európskej ligy DAC 1904 - FK Jablonec začína zajtra o 20.45 hod. Priamy prenos môžete sledovať na druhom kanáli RTVS.

Všetky stretnutia v rámci predkôl Európskej ligy sa v sezóne 2020/21 hrajú len na jeden zápas a bez divákov. O výhode domáceho prostredia rozhoduje žreb. V prípade remízy nasleduje predĺženie 2x15 minút a prípadný penaltový rozstrel. Víťaz zajtrajšieho súboja sa v 3. predkole predstaví na trávniku rakúskeho LASK Linz.

Súvisiace správy

Foto
Aktuality
Aktuality