Preview

Pred zápasom LASK Linz-DAC: snívať ďalej náš sen

Prvýkrát v klubovej histórii nastúpi DAC už proti tretiemu súperovi v rámci jednej sezóny európskych pohárov. Stretnutie 3. predkola Európskej ligy LASK Linz-DAC začína vo štvrtok o 20.30 hod.

DAC si minulý štvrtok pripol na opasok cenný skalp. V stretnutí 2. predkola Európskej ligy dokázal v MOL Aréne dvakrát zmazať náskok českého Jablonca a v dramatickom zápase vyhral 5:3 po predĺžení. Keďže sme úspešne zvládli aj súboj 1. predkola na pôde islandského FH Hafnarfjördur (2:0), máme za sebou historický úspech: prvýkrát v klubových dejinách sme v jednej sezóne vyradili dvoch súperov v rámci niektorej z európskych klubových súťaží.

V zajtrajšom stretnutí 3. predkola nás čaká dosiaľ najsilnejší súper, ktorým je 4. tím minulej sezóny rakúskej Bundesligy, mužstvo LASK Linz. Čierno-bieli vlani dosiahli prenikavý úspech, keď postúpili až do osemfinále Európskej ligy. Tam bol nad ich sily Manchester United. Viac o súperovi si môžete prečítať tu.

Zverenci trénera Dominika Thalhammera v aktuálnej sezóne odohrali zatiaľ len tri súťažné stretnutia, z toho dve v lige (domáce víťazstvo 1:0 nad Austriou Viedeň a naposledy remíza 1:1 v Innsbrucku) a jeden v pohári u štvrtoligistu ASV Siegendor (víťazstvo 3:0). Zajtra ich teda čaká prvá konfrontácia v rámci Európskej ligy.

Zápas proti LASK bude pre DAC 21. v európskych pohárových súťažiach, narazíme v ňom na 12. súpera z 11. krajiny. Práve Rakúsko sa stalo prvou krajinou, z ktorej máme už druhého súpera.

1987/88 Pohár víťazov pohárov:
Predkolo: DAC-AEL Limassol 1:0 (vonku) a 5:1 (doma)
1. kolo: DAC-Young Boys Bern 2:1 (d) a 1:3 (v)
1988/89, Pohár UEFA:
1. kolo: DAC-Östers Växjö 0:2 (v) a 6:0 (d)
2. kolo: DAC-Bayern München 1:3 (v) a 0:2 (d)
1993/94, Pohár UEFA
1. kolo: DAC-Casino Salzburg 0:2 (v) a 0:2 (d)
2018/19, Európska liga
1. predkolo: DAC-Dinamo Tbilisi 1:1 (d) a 2:1 (v)
2. predkolo: DAC-Dinamo Minsk 1:3 (d) a 1:4 (v)
2019/20, Európska liga:
1. predkolo: DAC-Cracovia Krakov 1:1 (d) a 2:2 pp (v)
2. predkolo: DAC-Atromitos Atény 1:2 (d) a 2:3 (v)
2020/21, Európska liga:
1. predkolo: Hafnarfjördur-DAC 0:2
2. predkolo: DAC-Jablonec 5:3 pp
3. predkolo: LASK Linz-DAC ???

Celé mužstvo aj štáb včera doobeda absolvovali povinný test na prítomnosť koronavírusu, ktorý opäť dopadol dobre, keďže aj tentoraz boli všetky výsledky negatívne. Dnes podvečer bol na programe tréning priamo na Linzer Stadion, mieste zajtrajšieho duelu. Ešte pred ním tréner Bernd Storck a kapitán mužstva Zsolt Kalmár absolvovali tradičnú tlačovú konferenciu.

„Sme šťastní, že sme sa dostali do tretieho kola, hráči si to po predošlých dvoch fantastických zápasoch zaslúžili. Chceme ďalej snívať náš sen. Čaká nás veľmi silný a skúsený súper, ktorý v Európskej lige naposledy postúpil medzi šestnásť najlepších tímov a dobre začal aj nový ligový ročník. Poznáme naše možnosti, máme mladý tím, ktorý potvrdil svoje kvality na domácej aj medzinárodnej scéne. Ak sa nám podarí využiť naše prednosti a pokračovať v doterajších výkonoch, môžeme prekvapiť favorita tohto súboja. Môžeme len získať, ale do zápasu pôjdeme s vlastným cieľom. Intenzívne sme sa pripravovali na tento zápas, Vo futbale je všetko možné,“ vyhlásil kouč DAC-u.

V čase začiatku oficiálneho predzápasového tréningu sa nad Linzom zatiahlo a spustil sa intenzívny dážď, kvôli ktorému žlto-modrí vybehli na výborne pripravený trávnik s niekoľkominútovým zdržaním. Verme, že šťastie pršalo nám.

Doterajšia bilancia v európskych súťažiach (Európska liga, resp. jej predchodcovia - PVP/Pohár UEFA):
DAC: 20 7-3-10, skóre 34:36
LASK Linz: 42 17-5-20, skóre 49:67

Rozhodcovia z Francúzska

UEFA na stretnutie nominovala rozhodcov z Francúzska. Hlavným bude 34-ročný Jérôme Brisard (nar. 24.3.1986), pre ktorého to bude piaty zápas v európskych pohároch. Na čiarach mu budú asistovať Benjamin Pages a Guillaume Debart, štvrtým rozhodcom je ich krajan Mikaël Lesage. Delegátom UEFA je Slovinec Dane Jošt.

Stretnutie 3. predkola Európskej ligy LASK Linz - DAC 1904 začína zajtra o 20.30 hod. Priamy prenos môžete sledovať na druhom kanáli RTVS.

Všetky stretnutia v rámci predkôl Európskej ligy sa v sezóne 2020/21 hrajú len na jeden zápas a bez divákov. O výhode domáceho prostredia rozhoduje žreb. V prípade remízy nasleduje predĺženie 2x15 minút a prípadný penaltový rozstrel. Víťaz zajtrajšieho súboja sa v play-off predstaví na trávniku postupujúceho z dvojice Sporting Lisabon-FC Aberdeen.

Súvisiace správy

Zápas

LASK Linz - DAC 7:0 (2:0)

štvrtok 24.9.
Foto

Foto: Linz - DAC (7:0)

štvrtok 24.9.