Preview

Pred zápasom Víkingur - DAC 1904: Za dobrou východiskovou pozíciou

Pred zápasom Víkingur - DAC 1904: Za dobrou východiskovou pozíciou

A-TÍM
|
Preview
| st 20.7.2022, Nagy Krisztián, foto: Lelkes Ernő
article_banner
'

Do 2. predkola Európskej konferenčnej ligy vstúpime na Faerských ostrovoch proti bronzovému tímu tamojšej ligy. Stretnutie Víkingur-DAC začína v stredu o 19.00 h SELČ.

Ôsma sezóna DAC-u v európskych pohároch zatiaľ prebieha výborne, v 1. predkole Konferenčnej ligy sme v oboch zápasoch porazili severoírskeho vicemajstra Cliftonville FC. V MOL Aréne rozhodli o našom úspechu 2:1 Szánthó a Krstović, v odvete v Belfaste bol rozdiel dokonca trojgólový a zabezpečili ho Veselovský a po ňom dupľujúci Krstović.

Iba druhýkrát v klubových dejinách DAC vyhral oba vzájomné zápasy v rámci európskej konfrontácie. Predtým sme to dokázali pri historickej premiére na jeseň 1987, v dnes už neexistujúcom Pohári víťazov pohárov proti cyperskému AEL Limassol - vonku 1:0 a v domácej odvete 5:1.

V nedeľu žlto-modrí úspešne vstúpili aj do svojej 28. sezóny v najvyššej súťaži, keď po zásahoch Krstovića a Kružliaka otočili v MOL Aréne stav proti Liptovskému Mikulášu. Po náročnom cestovaní zo Severného Írska si hráči museli siahnuť na dno svojich síl a víťazstvo nad vlaňajším nováčikom bolo aj triumfom vôle.

Hneď na druhý deň, v pondelok, tesne po obede vyrazilo mužstvo za svojim 15. súperom v európskych pohárových súťažiach, tretím tímom minulej sezóny faerskej ligy (hrá sa systémom jar-jeseň). Na Faerských ostrovoch čakala žlto-modrých zima a počas predzápasového tréningu včera v čase a na mieste zápasu aj sychravé počasie.

„Som rád, že klub spravil maximum pre to, aby sme mohli pricestovať už dva dni pred zápasom. Málokto vie, že na Faerské ostrovy sa nelieta štandardne. Prísť skôr sa ukázalo ako správne rozhodnutie, ktovie, či by sme v utorok mohli pristáť v hmle aká tu bola.

Po nedeľnom zápase bolo dôležité správne zregenerovať, popritom sme sa zamerali na každý detail v rámci prípravy na najbližšieho súpera. Očakávam od hráčov maximálne nasadenie a tímový výkon a pokiaľ tieto atribúty ukážu, verím, že sa prejaví naša herná kvalita, pripravenosť a hlad po úspechu. Chceme vyhrať, aby sme mali v odvete mimoriadnu šancu ísť ďalej,“ povedal kormidelník DAC-u Adrian Guľa na včerajšej oficiálnej predzápasovej tlačovej konferencii.

Kabínu na nej zastupoval Milan Dimun. „Celé mužstvo sa na zápas teší a myslím si, že sme pripravení. Veríme si a urobíme všetko pre to, aby sme boli úspešní a získali dobrú východiskovú pozíciu do domáceho zápasu.“

Tréner Guľa sa vyjadril aj k situácii v kádri. „Hahn si v nedeľnom zápase zranil koleno, ťažko odhadnúť dĺžku jeho absencie, ale vyšetrenie magnetickou rezonanciou bolo, našťastie, priaznivé. Verím, že sa dá čím skôr dokopy, rovnako aj Balogh. Ten chýbal už v nedeľu pre problémy s priťahovačom a ešte nebol pripravený, preto s nami ani necestoval. Chýba aj Sainey Njie, ktorý mal pre krátkosť času problém s vízami. Naopak, je tu s nami Spyros Risvanis, zapísaný je už aj na súpiske pre UEFA, čo je výborná správa. Fyzioterapeuti a lekári dali dokopy Szánthóa, s ním už tiež môžeme počítať. Teší ma, že s nami prišiel Zsolt Kalmár, aj keď samozrejme ešte nie je v stave, aby sme s ním mohli počítať na celý zápas alebo jeho časť. Je však v plnom tréningu a jeho prítomnosť je veľmi dôležitá, pretože je lídrom tímu,“ prezradil kouč DAC-u.

Doterajšia bilancia v európskych súťažiach (Liga majstrov, EKL, Európska liga, resp. jej predchodcovia - PVP/Pohár UEFA):
DAC: 25 9-3-13, skóre 39:47
Víkingur Gøta: 28 7-5-16, skóre 20:61

Plná koncentrácia na Európu

Víkingur Gøtadokázal v 1. predkole EKL to isté, čo DAC: vyhrať v oboch zápasoch. Ich súperom bola gibraltárska FC Europa a po domácom víťazstve 1:0 nasledovalo 2:1 na juhu Európy. Čo sa týka domácej súťaže, modro-čierni sú po 15 kolách druhí, so 6-bodovou stratou na obhajcu titulu KI Klaksvik. Pravda, faerská Premier League práve pauzuje, tamojšia futbalová federácia aj tým pomáha zástupcom krajiny koncentrovať sa výlučne na boje v Európe. V lige nastúpil Víkingur naposledy 1. júla, kedy na domácom ihrisku porazil B36 Tórshavn 2:1. Najbližší ligový duel odohrajú až po odvete u nás, v nedeľu 28. júla na ihrisku tretieho HB Tórshavn.

Víkingur bol mimochodom prvým tímom z Faerských ostrovov, ktorý v niektorej zo súťaží UEFA prešiel cez dvoch súperov. Dokázal to v sezóne 2014/15 v rámci Európskej ligy, keď po lotyšskej Daugave šokujúco vyradil aj nórske Tromsö. Po domácej bezgólovej remíze k tomu navyše potreboval víťazstvo na pôde súpera. V 3. predkole ich potom zo súťaže vypoklonkovala Rijeka so súhrnným skóre 1:9. Viac o našom súperovi v 2. predkole EKL si môžete prečítať tu.

Rozhodcovia zo Slovinska

Stretnutie Víkingur-DAC zverila UEFA do rúk rozhodcovskej štvorici zo Slovinska. Hlavným je 40-ročný Nejc Kajtazović, ktorý pôsobí na medzinárodnej scéne od roku 2018 a v európskych pohároch pískal už aj Slovanu a Trnave (v oboch prípadoch zvíťazil zástupca Fortuna ligy). Na čiarach mu budú asistovať krajania Grega Kordež a Aleksandar Kasapovič, štvrtým rozhodcom je Roberto Ponis. Delegátom UEFA je Andy Ambler z Anglicka a pozorovateľom rozhodcov Walesan Ray Ellingham.

Úvodné stretnutie 2. predkola Európskej konferenčnej ligy Víkingur Gøta- DAC 1904 začína dnes o 19.00 h SELČ (na Faerských ostrovoch je o hodinu menej). Priamy prenos zápasu môžete sledovať na športovom kanáli RTVS.

Lepší z našej dvojice narazí v 3. predkole na postupujúceho z gruzínsko-rumunského súboja Saburtalo Tbilisi-FCSB. 

article_bannerarticle_banner