Aktuality

Predstavujeme súpera v 3. predkole EKL: FCSB

Predstavujeme súpera v 3. predkole EKL: FCSB

A-TÍM
|
Aktuality
| so 30.7.2022, Milan Vrábeľ, Krisztián Nagy (text),fcsb.ro (foto)

Po vyradení Cliftonvillu a Víkinguru je našim 16. súperom v pohárovej Európe rumunský FCSB. Najúspešnejší klub v krajine v roku 1986 vyhral vtedajšiu Ligu majstrov, no jeho nástupnícke práva po známej značke Steaua Bukurešť sú doposiaľ spochybňované. Prvý zápas hráme v MOL Aréne už v stredu 3. augusta o 20.30 h.

Kam cestujeme?
Bukurešť je hlavným mestom Rumunska. Nachádza sa v Európskej únii a teda pri jeho návšteve nie je potrebný cestovný pas. Jedno z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich miest v Európe vyniká elegantnou architektúrou a jeho najväčšou dominantou je parlament, ktorý je jednou z najväčších budov na svete. Hlavné mesto dokonca prezývajú „Paríž východu.“

Základné údaje o súperovi:
Názov: FCSB
Rok založenia: 1947
Klubové farby: červená a modrá
Štadión: Arena Națională - kapacita 55 600 divákov
Obec: Bukurešť (takmer 1 900 000 obyvateľov)
Najväčšie úspechy klubu: 26x rumunský majster (rekord v krajine); 24x víťaz Rumunského Pohára (rekord v krajine); 6x víťaz Rumunského Superpohára (rekord v krajine); 2x víťaz Rumunského ligového pohára; 1x víťaz Európskeho Pohára Majstrov 1985/86 (predchodca Ligy majstrov); 1x víťaz Európskeho Superpohára 1986
Klubový koeficient UEFA: 17.500 (92. miesto)

Je nástupcom Steaua Bukurešť?
FCSB nesie názov od roku 2017. Nárokuje si však históriu známeho predchodcu Steaua Bukurešť, ktorý je suverénne najúspešnejším tímom v krajine. Pôvodne armádny klub sa dostal do konfliktu s majiteľom FCSB Gigim Becalim. V súvislosti so sporom vzniklo v roku 2017 hlasovanie na stránke Sport.ro. Zúčastnilo sa ho až 120 000 fanúšikov, ktorí naprieč krajinou 95-percentným podielom zvolili FCSB za nástupníka Steaua.

Finále Pohára UEFA či ME 2020
Domáce zápasy hráva náš najbližší súper na Národnom štadióne s kapacitou 55 600 miest, ktorý bol postavený v roku 2011. O rok nato hostil finále Pohára UEFA a rovnako bol aj dejiskom štyroch zápasov vlaňajšieho Eura.

Víťaz Ligy majstrov z roku 1986
FCSB sa pýši desiatkami trofejí na domácej scéne, ale aj málo vídaným úspechom na medzinárodnej úrovni. V roku 1986 vyhral Európsky pohár majstrov, ktorý je predchodcom súčasnej Ligy majstrov. Z krajín východnej Európy bol prvý a s Crvenou Zvezdou Belehrad sú jediní na zozname víťazov. Čo sa týka domácej scény, rumunským majstrov bol naposledy v roku 2015, kým Rumunský pohár si vložil do vitríny najnovšie v sezóne 2019/20. Aktuálna sezóna je už jeho 64. na európskej pohárovej scéne.

Bod od titulu
Najpopulárnejší klub v Rumunsku sa z titulu neradoval už 7 rokov, no úzku špičku v krajine neopustil. Aj v ostatnom ročníku mu prvenstvo ušlo len o bod, keď sa v stíhačke nechal predbehnúť CFR Kluž. Európska konferenčná liga pred rokom tiež nedopadla slávne, keď ho hneď v 2. predkole vyradil kazašský Šachťor Karaganda.

Utorková trénerská výmena
FCSB ideálne nevyšiel vstup do sezóny 2022/23. Na pôde gruzínskeho Saburtalo Tbilisi prehral úvodný duel 0:1, rumunskú ligu odštartoval domácou remízou 1:1 s nováčikom Univerzitatea Kluž a prehrou 0:2 proti Rapidu Bukurešť. Utorok tak nastúpil nový kouč Nicolae Dica, ktorý nahradil Antona Petreu. S novým trénerom rozhodol o postupe do 3. predkola až gól z 87. minúty.

Desať reprezentantov
Divoké obdobie v slávnom klube prináša pred dvojzápasom veľa otáznikov, no isté je, že ho v prevažnej väčšine tvoria rumunskí hráči, desiati reprezentanti a nahlas sa hovorí o odchode najlepšieho strelca a kapitána Florina Tanaseho. Nedávno zase prejavil záujem o nášho bývalého hráča Pavla Šafranka. Aktuálna hodnota kádra je podľa transfermarktu 33,60 miliónov €, kdežto náš tím je cenený na 11,73 miliónov €.

article_bannerarticle_banner