Reportáž: DAC 1904 – Banská Bystrica 1:2 (0:0)

|
| so 26.8.2023, Milan Vrábeľ

Prvú ligovú prehru v sezóne nám uštedrila Banská Bystrica v 5. kole. Popović v 1. polčase chytil penaltu, Gavrić nás v 53. minúte dostal do vedenia, ale ani to nestačilo. Vo vyrovnanom stretnutí sa tak z trojbodového zisku raduje súper. Ďakujeme fanúšikom, že aj v dnešnej pekelnej horúčave boli našou oporou počas celého stretnutia.

Tréner Adrian Guľa po víťazstve v Zlatých Moravciach nespravil prvýkrát v ligovej sezóne ani jednu zmenu v základnej zostave. Pred stretnutím sme odchádzajúcu legendu a kapitána Zsolta Kalmára odmenili pamätnou tabuľou a mohutným potleskom. Zsolti, ďakujeme ti za všetko!

V úvode stretnutia sa oba celky pozreli dopredu, vyskúšali nacvičené akcie, ale dominantná zostala defenzíva. V čase 13:00 sa začali diať veľké veci. Naši fanúšikovia vytiahli krásnu choreografiu s podobizňou Kalmára za mohutného povzbudzovania. V rovnakej minúte sa Polievka dostal do obrovskej gólovej príležitosti, ale po jeho strele nás Popović podržal priam zázračným zákrokom. Vážnejšie sme pohrozili v 28. minúte, kedy Herc spoza pokutového územia tvrdo vypálil a jeho pokus lízal brvno. Už o dve minúty sme sa opäť ocitli v zaujímavej situácii. Najprv Dimun s Trusom bleskovú akciu príliš prekombinovali a následne bol vychytaný aj Pinto pri strele z ostrého uhla. V 40. minúte sme trestuhodne nechali preniknúť Rymarenka do našej šestnástky, v ktorej ho až nedovoleným zákrokom zastavil Risvanis. Hlavný rozhodca Kráľovič bez váhania odpískal penaltu. Loptu si na biely bod postavil Polievka, poslal poriadne tvrdú a umiestnenú strelu, ale Popović druhýkrát v stretnutí predviedol zázračný zákrok. Takmer nechytateľný pokus z pravej žrdi vytlačil. To bolo pre prvý polčas všetko. V dejstve, v ktorom každý chvíľku ťahal pílku, bola remíza spravodlivým rezultátom.

Do druhej polovice stretnutia sme nastúpili bez striedania a rovnako tak učinil aj náš súper z Banskej Bystrice. Hneď prvá veľká šanca v 2. polčase skončila gólom. Andzouana v 53. minúte parádnou prihrávkou pomedzi dvoch brániacich hráčov našiel v šestnástke voľného Gavrića, ktorý priestor využil na krásnu a presnú strelu do ľavej šibenice – 1:0. Dlho sme sa ale neradovali. Už o päť minút Polievku dvaja naši hráči pritlačili k bránkovej čiare, ale aj odtiaľ dokázal nahrať Rymarenkovi, ktorý sa zbavil Csingera a už nebolo o čom – 1:1. V 65. minúte našiel Gavrić zo štandardky v šestnástke Trusu, ale ten v dobrej pozícii z prvej dostatočne nedokázal skrotiť loptu. Od 73. minúty sme už, bohužiaľ, prehrávali. Pinto malou domou nechcene odovzdal loptu Polievkovi, ten sa nezľakol ani Risvanisa s Csingerom, a nekompromisne tak poslal svoje mužstvo do vedenia – 1:2. Po druhom inkasovanom góle sme sa snažili robiť s výsledkom, čo to dá, ale súpera sme už nedokázali pritlačiť, respektíve výrazne ohroziť. Stav 1:2 sa stal aj konečným.

Prvá prehra v sezóne zabolela a po nej sme sa prepadli na 5. miesto za nášho dnešného súpera z Dukly. Ďakujeme ešte raz fanúšikom, že ste nám napriek poriadne vysokým teplotám boli oporou. Po Banskej Bystrici najbližšie cestujeme do Trenčína, kde sa s domácim celkom stretneme o týždeň v sobotu 2. septembra o 18:00.

Adrian Guľa, DAC: „Sme sklamaní, pretože sme nehrali dobre ako mužstvo. Nielen tým, že súper bol agresívny a hral slušne na protiútoky, ale my sme mu vlastnými stratami a nevynútenými chybami pomohli. V prvom polčase bol nekľud príčinou toho, že súpera sme pustili do šancí. V hre nás držal len Popović. Po nepremenenej penalte Banskej Bystrice sme získanú eufóriu nevyužili dostatočne. Ujali sme sa síce vedenia, ale to, čo sa stalo potom, je na hlbšiu debatu. Miesto emócii z vedenia a energie sme dali dva darčeky súperovi, čo využil. Potom sme boli nepresní a nedokázali sme streliť ani gól na 2:2. Chýbala nám osobnosť, líder, nebolo sa o čo oprieť. Súper využil náš zlý tímový výkon.“
Michal Ščasný, Banská Bystrica: „Som neskutočné šťastný, že sme získali tri body na ihrisku DAC. Sú veľmi dôležité do tabuľky. Boj o prvú šestku totiž bude veľmi tesný. Zápas nechcem dlho hodnotiť. Hlavne v prvom polčase sme mali pasáže, kde stačilo lepšie riešiť finálnu a predfinálnu fázu. Mohli sme ísť do vedenia už v úvodnej polovici stretnutia. V druhom polčase sme chceli hrať trpezlivo z bloku na rýchle protiútoky. Trochu nás zrazil inkasovaný gól, ale klobúk dole, že chalani dokázali ťažký duel otočiť a získať tri body. Som na hráčov hrdý a ďakujem im za super zápas.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC – Banská Bystrica kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA – MFK DUKLA BANSKÁ BYSTRICA 1:2 (0:0)
Niké liga, 5. kolo, 26.8.2023, 18.00 h
Góly: 41. Polievka (nepremenená penalta), 53. Gavrić 1:0, 58. Rymarenko 1:1, 73. Polievka 1:2
Rozhodovali: Kráľovič - Pozor, Vitko, 5 635 divákov
ŽK: 41. Risvanis, 50. Andzouana, 90+4 Pinto - 20. Godál, 51. Kojnok
DAC: Popović - Pinto, Risvanis (K), Csinger, Andzouana - Káčer (77. Čermák), Herc, Dimun (87. Vitális) - Ramadan (61. Niarchos), Trusa (77. Veselovský), Gavrić (87. Záhradník)
Banská Bystrica: Hruška - Migaľa (83. Pišoja), Uhrinčať, Godál, Willwéber, Záhumenský - Ľupták, Richtárek (79. Hlinka) - Rymarenko (90+1 Depetris) - Acosta (90+1 Guimaraes), Polievka (K) (83. Slebodník)

Držanie lopty: 64% - 36%
Strely: na bránu 2:5, mimo 5:6
Priame kopy: 13:15