Reportáž: DAC 1904 - Liptovský Mikuláš 2:1 (0:0)

|
| ne 17.7.2022, Milan Vrábeľ

Výborný štart do sezóny 2022/23! Po víťaznom dvojzápase v Európskej konferenčnej lige zdolávame svojho protivníka aj do tretice. Proti Liptovskému Mikulášu, ktorý napriek našej vyššej kvalite a prevahe na ihrisku dlho odolával, sme si po druhopolčasovej dráme pripísali do fortunaligovej tabuľky zaslúžené prvé tri body.

Oproti úspešnému odvetnému stretnutiu Európskej konferenčnej ligy urobil náš tréner Adrian Guľa v základnej zostave tri zmeny a v podstate išlo zakaždým o vynútené zásahy. Nový kouč sa teda popri súbojoch v Európe rozhodol nevypustiť ani trochu ani nový ligový ročník. Už uzdravený Ciganiks nastúpil namiesto Muhamedbegovića a Balogha so Szánthóm, ktorí majú menšie svalové zranenie, nahradili Njie s Andzouanom. Prvá vážnejšia príležitosť duelu vznikla v 14. minúte. Blackman z pravého krídla nacentroval loptu ako na podnose na Hahnovu hlavu, no ten ju v gólovej pozícii medzi tri žrde nedokázal usmerniť. Aj ďalšia väčšia príležitosť na skórovanie, ktorá prišla v 21. minúte, bola naša. Ciganiks našiel dlhým centrom z ľavej strany ihriska v šestnástke Krstovića, ktorý bol po otočke v poslednej chvíli vychytaný. My sme po pol hodine trochu zazmätkovali v obrane, čo súper využil na dve tvrdé strely. Obetavo sme sa však hodili do oboch bombičiek, a tak sa Veszelinov nakoniec v bránke nemusel zapotiť. V 36. minúte sme už hrozili my, náš ostrostrelec Krstović napriek náročnému uhlu v rohu pokutového územia vystrelil a aj keď minul pravú žrď o kúsok, tak sa vôbec nejednalo o zlý pokus. O štyri minúty poslal Blackman z prvej výborný pas pred šestnástku, ku ktorej Krstovićovi chýbal azda krok k dorazeniu. To bolo pre prvý polčas s defenzívne ladeným súperom všetko. Boli sme aktívnejší, futbalovejší, nebezpečnejší, no zaslúžený gól nám dopriaty nebol.

Do druhej polovice stretnutia sme nastúpili so striedaním, keď Njieho nahradil Dimun. Prvú zaujímavejšiu príležitosť v druhom dejstve mal práve Dimun v 51. minúte, po centri do šestnástky sa presne na neho odrazila lopta, no on v náročnej a zároveň nádejnej pozícii nedokázal skrotiť loptu. Z ničoho nič sa po dvojitom našom striedaní v 57. minúte do vedenia dostal Liptovský Mikuláš. Laura po vhadzovaní dostal loptu na bránkovú čiaru, odtiaľ našiel lepšie postaveného Káčeríka, ktorý s poriadnou dávkou šťastia dostal loptu cez Veszelinova - 0:1. Odpovedať sme sa snažili najrýchlejším možným spôsobom, keď Krstović aj Dimun pálili z bezprostrednej blízkosti bránky, my sme však nemali toľko šťastia, aby sme loptu prepasírovali cez súperovu obranu. Následne už prišla rozhodujúca päťminútovka. V 72. minúte sme sa dočkali zaslúženého gólu, Nicolaescuovi po skvelej kolmici Káčera lob nevyšiel, ale to ho nemuselo mrzieť, keďže sa lopta odrazila ku Krstovićovi. Náš útočník s inštinktom dravca už vedel, že čo má s loptou robiť, tvrdo ľavačkou vypálil a aj keď sa jej na bránkovej čiare dotkol Krčík, tak gólu nezabránil - 1:1. V 77. minúte sme dielo obratu dokonali. Na Veselovského rohový kop si výborne nabehol Kružliak, čo sa definitívne stáva jeho špecialitou. Suverénne vyhral vzdušný súboj, loptu hlavou perfektne umiestnil do pravej žrde a od nej tam, kde už Sváček nemohol zakročiť - 2:1. Napriek nášmu vedeniu pokračovali dramatické momenty. V 80. minúte sa Veszelinov po priamom kope Staša zmocnil lopty, no vykopol ju presne na Václavíka, ktorý chcel vybehnutého gólmana prestreliť. Podarilo sa mu to, no na bránkovej čiare v krkolomnej pozícii lopte zabránil prejsť do siete Brunetti. O výsledok sme sa báli aj minútu pred koncom riadneho hracieho času, lopta v šestnástke sa odrazila k Ďungelovi, ktorý priestor troch žrdí minul len o vlások. Vo zvyšných minútach sme si už súpera postrážili, mali sme aj niekoľko nádejných kontier, žiadnu sme do úspešného konca nedotiahli. Zaslúžený trojbodový zápis sa tak zrodil po výsledku 2:1.

Po Európskej konferenčnej lige sme úspešne odštartovali aj domácu najvyššiu súťaž. Výborne naladení s trojbodovým náskokom nad Slovanom sa tak balíme a letíme na Faerské ostrovy, kde nás najbližšie čaká 1. zápas 2. predkola EKL. Proti domácemu Víkinguru nastúpime v stredu 20. júla o 20:00 SEČ. Ligové pokračovanie je zase na programe v nedeľu, kedy sa predstavíme v Žiline.

Hodnotenie trénera
Adrián Guľa, DAC: „Pre nás je víťazstvo proti Liptovskému Mikulášu špeciálne, keďže sme uspeli aj napriek tomu, že sme sa dostali do problémov. Súper sa nás aktivitou a sympatickým výkonom snažil dostať do tempa, aby nám odišli sily po pohárovom zápase, po ktorom sme neboli úplne čerství. Víťazstvo je veľmi dôležité pre mužstvo, kabínu a pre fanúšikov. Ďakujem, že fanúšikovia nás podporovali aj v krízovej situácii. Hráči mali v hlave predošlé víťazstvo 4:2 proti Liptovskému Mikulášu, hlavne v prvom polčase, s čím sme sa takisto museli vysporiadať. Musím pochváliť aj súperovho trénera Kostelníka, ktorý za krátky čas odviedol veľa kvalitnej práce. Verím, že týmto víťazstvom načerpáme energiu, pretože už zajtra cestujeme na pohárový zápas.“
Jozef Kostelník, Liptovský Mikuláš: „Po dnešnom výkone si myslím, že sme si zaslúžili bodovať. Remíza by bola spravodlivejší výsledok. Vedeli sme, čo sú silné stránky DAC-u a snažili sme sa domácim zabrániť v rozvíjaní kombinácii. Po vedúcom góle sme neubránili jednu situáciu v strede poľa a potom sme inkasovali zo štandardky. Po prestriedaní sme mali šance, ale nepodarilo sa nám už vyrovnať.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC - Liptovský Mikuláš kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - MFK TATRAN LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 2:1 (0:0)