Reportáž: DAC 1904 - Podbrezová 3:2 (1:0)

|
| ne 8.10.2023, Milan Vrábeľ

Málo vídaná dráma s víťazným koncom. Počas celého stretnutia sa hra prelievala zo strany na stranu, oba celky chceli a hnali sa za víťazstvom. Vo vyrovnanom súboji sme sa dostali aj do trojgólového vedenia, ale po dramatickom priebehu skončil tesným a cenným triumfom 3:2. Negatívom stretnutia sú dve naše nútené striedania Andzouanu a Trusu pre zranenia.

Náš tréner Adrian Guľa spravil oproti posledným trom ligovým zápasom len jednu zmenu v základnej zostave, aj to vynútenú, keď zraneného Čermáka nahradil Ramadan. Pred úvodným hvizdom bol pamätným dresom odmenený dlhoročný prezident nášho klubu Imrich Šanta, ktorý slávil krásne 75. narodeniny. Gratulujeme a prajeme všetko dobré!

Od úvodu stretnutia sme na našej strane videli obrovské odhodlanie. Napriek tomu boli bližšie ku gólu spočiatku hostia. Najprv v ôsmej minúte Oravec po rohu zakončoval od vzdialenejšej žrdi. Gólu zabránil až skvelý zákrok Popovića. O minútu zase spoza pokutového územia pálil Kabongo a jeho pokus sa len tesne nezmestil medzi tri žrde. Prvú vážnejšiu príležitosť sme mali v 19. minúte, kedy sa Andzouana s Gavrićom ocitli osamotení na pravej strane šestnástky, finálku však prekombinovali. O štyri minúty boli hostia nesmierne blízko toho, aby sa dostali do vedenia. Po viacerých našich prihrávkach vzadu Pinto nechtiach loptu odovzdal do útoku Assinorovi, no na bránkovej čiare v hodine dvanástej zachraňoval Csinger. Hra sa prelievala zo strany na stranu, a v tridsiatej minúte sme tak hrozili my. Ramadan poslal prízemný pas cez celé pokutové územia až Andzouana čakal na vzdialenejšej žrdi, kde Kováčik napodobnil Csingera. V 35. minúte už tvrdo pálil Kováčik, ale Popović sa nenechal nachytať. V 42. minúte sme sa radovali z gólu, aj keď dlho nič nebolo isté. Najprv Gavrićov center z krkolomnej pozície dorážal Trusa, lopta sa odrazila Pintovi, ktorý nastrelil brvno a keďže sme si loptu postrážili, tak finálny pas do šestnástky poslal Káčer, nechtiac ho predĺžil Oravec a Gavrić následne loptu dorazil do bránky – 1:0. Aby dráma pokračovala, tak si hlavný rozhodca šiel gól overiť VARom. Následne mohli hostia v závere otrasení ešte raz inkasovať, ale do kabín sme sa pobrali za jednogólového vedenia po šanciach na oboch stranách.

Do druhého polčasu sme nastúpili s nútenou zmenou, keď pre zranenie skončil Andzouana a nahradil ho Mendez. V 49. minúte Assinor ušiel našej obrane, ale pri vybiehajúcom Popovićovi namieril vedľa. My sme však druhú polovicu stretnutia začali najlepšie ako sa dalo. V 51. minúte lopta po trme-vrme prepadla v šestnástke až k Trusovi, ktorý zoči-voči Ludhovi zvýšil náš náskok – 2:0. Vo viacerých akciách sa ocitol Goure, ale zakaždým mu chýbal kúsok k tomu, aby sa dostal k lopte. Veľmi zaujímavý ďalekonosný pokus vyslal Špyrka v 65. minúte, poriadne natiahol Popovića, ale náš brankár si s ním poradil. O dve minúty musel Guľa aj druhýkrát nútene striedať, dole šiel trikrát ošetrovaný Trusa a nahradil ho Gruszkowski. V 75. minúte sme sa dostali už do trojgólového vedenia. Výbornú akciu začal parádičkou Mendez, ten následne vysunul Gavrića, ktorého center prepadol až ku Gruszkowskemu a poľský obranca strelil svoj prvý gól v našich farbách – 3:0. V 82. minúte sa hostia dočkali kontaktného gólu, keď Sanusi z hranice pokutového územia perfektne umiestnil svoj pokus, Popović sa mohol len prizerať – 3:1. Dramatické chvíle sa začali v 88. minúte, kedy hlavný rozhodca po upozornení VARom nariadil penaltu pre Podbrezovú. Loptu si na biely bod poslal Galčík, ktorý suverénne znížil na 3:2 prudkou strelou do ľavej časti bránky. Rozhodca nadstavil šesť minút a počas nich sme mohli definitíve rozhodnúť, keď v piatej nadstavenej minúte Barišić na vlastnej polovici šikovne získal loptu, ďalej ju potiahol Káčer, ktorý ju nesebecky vrátil, no aj napriek tomu ju hostia zvládli odpratať do bezpečia. Víťazstvo nám však už nikto nevzal.

Pred druhou reprezentačnou prestávkou sme zaznamenali piate víťazstvo v sezóne a vďaka nemu sa posúvame na 6. miesto. Najbližšie sa vidíme o dva týždne v sobotu 21. októbra o 18:00, kedy vycestujeme do Žiliny, kde so „šošoňmi“ ukončíme prvú polovicu základnej časti Niké ligy.

Adrian Guľa, DAC: „Videli sme veľmi kvalitný zápas dvoch silných tímov. Prvý polčas priniesol veľké šance na oboch stranách. Našťastie my sme jednu z nich využili. Aj po polčase sme však vedeli, že musíme zostať kompaktní v zadných radoch a vpredu nebezpeční. Dokázali sme ešte dvakrát využiť priestor za chrbtom súpera a zvýšili sme na 3:0. Potom sme spravili dva-tri kroky vzad, Podbrezovej sme dali priestor, ktorý využila na zníženie na 3:1. Následne dala všetko do útoku a my sme zbytočne skomplikovali priebeh, keď po penalte bolo zrazu 3:2. Na konci sme mali šancu dať gól aj na 4:2. Dosiahli sme cenné víťazstvo v kvalitnom zápase, ktorý bol v prvom polčase nesmierne taktický. Museli sme vymyslieť niečo na súpera, ktorý nás dobre prečítal a v určitej fáze sme si museli hľadať priestory, čo sa nám aj podarilo. Gratulujem chlapcom k dôležitému víťazstvu a ďakujem fanúšikom za podporu. Stále musíme zostať nohami na zemi, byť hladní, agresívni, bežecky zdatní a s loptou nebezpeční. Naše mužstvo má silu na každom poste, čo sa ukázalo, keď sme museli nahradiť Andzouanu či Trusu.
Roman Skuhravý, Podbrezová: „Vedeli sme, že zápas je dôležitý pre obe strany. Nám mal ukázať, či sa môžeme merať s najlepšími tímami a pre domácich bol kľúčový po prehre s Trnavou. Zápasu sme prichystali aj adekvátne rozostavenie a po 15. minúte sme už jasne prebrali opraty duelu. Mali sme množstvo šancí, tri tisícpercentné, ale bohužiaľ sme ich nevyužili. Domáci pre zmenu hrozili z kontier. Všetky tri góly sme inkasovali po našich chybách. Nechcem znižovať výkon domácich, ale do tohto stavu sme sa dostali sami. Predsa len sme však strelili gól, čo nás nakoplo, no za stavu 3:2 si už súper skúsene postrážil vedenie. Častokrát, keď môžeme niečo dosiahnuť, tak sa dostávame do kŕča, neveríme vo vlastné sily a to sa stalo aj dnes. Tento zápas ma bolí podstatne viac ako predošlé, pretože sme mali na to, aby sme tu zabodovali.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC - Podbrezová kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA – FK ŽELEZIARNE PODBREZOVÁ 3:2 (1:0)
Niké liga, 10. kolo, 8.10.2023, 17.30 h
Góly:
42. Gavrić 1:0, 51. Trusa 2:0, 75. Gruszkowski 3:0, 82. Sanusi 3:1, 89. Galčík (penalta) 3:2
Rozhodovali: Kružliak - Straka, Vitko, 5 184 divákov
ŽK: 28. Káčer - 41. Bartoš, 62. Bakaľa
DAC: Popović - Pinto, Csinger, Kaša, Andzouana (46. Mendez) - Dimun, Káčer, Ramadan (75. Herc) - Trusa (67. Gruszkowski), Goure (90. Risvanis), Gavrić (K) (90. Barišić)
Podbrezová: Ludha - Bartoš, Bakaľa (K) (72. Ďatko), Oravec - Kováčik, Bajo (58. Šprika), Paraj, Grešák (58. Sanusi) - Blahút, Kabongo (72. Okunola), Osei (58. Galčík)

Držanie lopty: 47% - 53%
Priame kopy: 7:10
Strely: na bránu 6:7, mimo 7:12