Reportáž: DAC 1904 - Žilina 1:0 (1:0)

|
| ne 2.4.2023, Milan Vrábeľ

Dospeli sme! Víťazstvo proti Žiline nebolo len šiestou výhrou v rade, ale zároveň sme sériu neporaziteľnosti natiahli na rekordných 18 dielov. Proti Žiline sme netradične boli svedkami taktickejšieho futbalu, v ktorom sme však boli aktívnejší a rovnako aj nebezpečnejší. Po zaváhaní Slovana a našom víťazstve máme na čele tabuľky už parádny 6-bodový náskok!

Po víťazstve v krajskom derby proti Trnave spravil tréner Adrian Guľa len jednu zmenu v základnej jedenástke. Po zranení sa do nej vrátil Brunetti a na lavičku sa posadil Kružliak. Po pohľadnej choreografii od našich fanúšikov pri úvodnom nástupe sme začali aktívnejšie, no prvú vážnejšiu šancu na gól mali hostia. Kaprálik dostal v našej šestnástke priveľa priestoru, ale z dobrej pozície minul vzdialenejšiu žrď asi o meter. O tri minúty sme si zase museli dať pozor po Rusnákovom centri, Galčákovi totiž chýbalo málo k dorážke. V 14. minúte sme však udreli my, keď sme vyťažili maximum z nášho účinného napádania. Káčer vybojoval loptu pre Krstovića do šestnástky a aj keď jeho strelu ešte Slávik vyrazil, tak lopta skončila presne na Ramadanových kopačkách, ktorý aj tiesnený dorazil loptu do prázdnej bránky – 1:0. Gól si vyžiadal svoju daň, Ramadan potreboval ošetrenie a Krstović v dnešnom stretnutí pre zranenie nútene skončil a nahradil ho Kalmár. Pomerne blízko vyrovnania boli „šošoni“ v 23. minúte. Galčík zahral roh priamo na našu bránku, odkiaľ Petráš loptu vyrazil až v poslednej chvíli. V ďalších minútach sa už hra dostala prevažne medzi šestnástky, no nám tento stav pri vedení neprekážal. Do konca polčasu sme videli už len náznaky šancí, a tak sme do kabín zišli za tesného vedenia.

Pred začiatkom druhého polčasu nastali netradične až tri zmeny a z nich dvoch hráčov vystriedal žilinský tréner Hynek. Na našej strane Ramadana nahradil Szánthó a bohužiaľ sa aj v tomto prípade jednalo o nútené striedanie. Aj druhé dejstvo pokračovalo so zabezpečenými defenzívami na oboch stranách. Videli sme napríklad viaceré nepresné pokusy nášho súpera z väčšej diaľky. Na našej strane po hodine hry vypálil Blackman a jeho pokus skončil v bočnej sieti. V 66. minúte sa Kopas z priameho kopu z vyše dvadsiatich metrov pokúsil o priame ohrozenie našej bránky, no medzi tri žrde sa lopta nezmestila. Ďalšia veľká príležitosť prišla v 76. minúte, kedy sa Kalmár presadil v šestnástke a vďaka tomu mohol dať loptu ako na podnose Blackmanovi, či Szánthóovi. Obom chýbal kúsok k dorážke do prázdnej bránky. Aj o tri minúty sme hrozili pri vysunutejšej obrane Žiliny. Szánthó po úniku na pravom krídle v šestnástke našiel Gavrića, ktorý z bezprostrednej blízkosti vystrelil, no trafil sa presne do pripraveného Slávika. V nadstavenom čase sa ešte o dorážku snažil Nebyla. Neuspel, no o šiesty triumf v rade sme neprišli.

Po sedemnástom víťazstve v sezóne a osemnástom ligovom stretnutí v sérii bez prehry sme zvýšili náskok na čele tabuľky na parádnych 6 bodov! Najbližšie je ku nám Slovan, náš najväčší rival a nasledujúci súper, s ktorým sa vidíme už o týždeň v nedeľu 9. apríla o 17:30, kedy vycestujeme do Bratislavy na priamy súboj o titul.

Adrian Guľa, DAC: „Dosiahli sme mimoriadne cenné víťazstvo. Vážime si ho. Čo sa týka kompaktnosti, tak sme boli úspešní do 15. minúty. Vtedy sme dali gól, no zároveň sme stratili dvoch hráčov. Krstovića a Ramadana, keďže Krsta som musel striedať hneď a Ramadana po prestávke. Stratili sme následne štruktúru pressingu, čo súper využil na optickú prevahu hlavne pri štandardkách. V druhom polčase sme už mali opäť dobré nasadenie. Očakával som zabijackejší inštinkt, no boli sme agresívnejší a útočnejší. Potom sme už chceli dohrávať do krásy, čo pri stave 1:0 nie je dobré. Ďakujem ešte raz hráčom za kompaktný a dobrý výkon a fanúšikom za podporu. Chceme sa zlepšiť v dominancií a finalizovaní a to je pre nás cieľ na ďalšie zlepšovanie.“
Jaroslav Hynek, Žilina: „Odohrali sme dobrý zápas pred peknou kulisou, ktorá nemotivovala len domácich hráčov, ale aj nás. Hralo sa nám dobre v takej krásnej atmosfére. Myslím si, že celkovo sme boli dobre nastavení v ofenzíve aj v defenzíve. Zápas však ovplyvnilo nedorozumenie v prechode. Proti tak kvalitnému súperovi je následne ťažké doháňať nepriaznivý stav. Aj napriek tomu sme v 1. polčase mali tri šance, pri ktorých sme mohli otočiť stav, kým DAC nebol až tak nebezpečný. V druhom dejstve sme hrali viac do plných. Hráči Dunajskej Stredy si skúsene dokázali postrážiť priestor, naberali odrazené lopty a hrali na brejky. V poslednej tretine sme už ničím nedokázali prekvapiť a zápas zdramatizovať.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC - Žilina kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - MŠK ŽILINA 1:0 (1:0)