Zápas
| ne 9.10.2022, Milan Vrábeľ
'
'

Fantastická reklama na futbal! Krst nášho nového trávnika a návrat na domáci štadión po piatich týždňoch by azda lepšie nenaplánoval ani scenárista akčných filmov. Veľa krásnych gólov, parádne akcie a neutíchajúca bojovnosť našich hráčov potešilo každé z vyše 5 000 žlto-modrých sŕdc. Okrem víťazstva je výsledkom aj posun na 3. miesto a priblíženie sa k Slovanu na 4 body.

Po trojbodovom zápise pod Tatrami v poslednom ligovom kole nastala v našej základnej jedenástke len jedna zmena. Prebojoval sa do nej Veselovský a na lavičke tentokrát začínal Kalmár, ktorý je predsa len po dlhšom zranení. Kapitánsku pásku zase dočasne prebral Risvanis.

Do zápasu sme sa my pustili aktívnejšie. Prvý strelecký pokus si však pri dobre postavenom Petrášovi pripísal Rusnák. Po tomto momente prebrali iniciatívu Žilinčania a svoju aktivitu zavŕšili gólom. V 17. minúte po faule Risvanisa zahral priamy kop z výbornej pozície Myslovič. Loptu vypálil k vzdialenejšej žrdi, ktorú kvalitným zákrokom Petráš pokryl, no my sme si nepostrážili Kaprálika, ktorý loptu predsa len bezpečne dorazil – 0:1. Odpoveď na inkasovaný gól sme vyslali v 21. minúte. V tom čase súper zabudol na Szánthóa, ktorý mal dostatok času na pripravenie si streleckej pozície, zakončil aj presne k pravej žrdi, kde nanešťastie bravúrny zákrok vystrúhal debutant Teplan. V ďalšej minúte zahral Szánthó rovno aj dva rohy a z oboch sme pohrozili, najprv si jeden zo Žilinčanov takmer strelil vlastný gól a následne Dimun šikovne predĺžil loptu tesne pred súperovu bránku. V 29. minúte sme sa museli vyrovnať s nepríjemným momentom. Káčer sa totiž po tvrdom zákroku od Leitnera zranil a odniesli ho až na nosidlách. Namiesto neho prišiel Nebyla, čo sa už onedlho ukázalo ako výborný ťah. V 33. a následne aj v 34. minúte sme videli zakončenie Veselovského a Krstovića tesne vedľa žrdí, no potom to prišlo. V 35. minúte ešte Krstovićovu strelu Teplan vyrazil, avšak na dorážku pohotového Nebylu bol prikrátky – 1:1. Aktívnemu Nebylovi chýbal o minútu asi krok, či dva k dorazeniu ďalšej lopty. Výborné tri minúty v MOL Aréne ukončil vedúci gól. V 38. minúte Krstović parádnym pasom za obranu vysunul do šestnástky Veselovského, ktorého riadená prudká strela do vinkľa absolútne vyšachovala brankára Žiliny – 2:1. Po dvoch góloch sa na chvíľu prebrali aj „šošoni“, no v závere polčasu Veselovského strelu k ľavej žrdi vyrazil Teplan až v hodine dvanástej. Parádny prvý polčas sa skončil našim tesným vedením, ktoré bolo maximálne zaslúžené.

Do druhého dejstva vstúpili hostia so striedaním, keď Gidiho nahradil Iľko. Prvá polovica stretnutia bola parádna, no druhá doslova nemala chybu. Už v 49. minúte sme strelili tretí gól, ktorý však neplatil pre milimetrový ofsajd Pinta, teda autora gólovej prihrávky, v čase prijatia lopty. Tu prvýkrát výraznejšie vstúpil do hry VAR. O dve minúty bol opäť v akcii. Rusnákov center absolútne z ničoho a azda aj nechcene tečoval Jambor k pravej žrdi, kde Petráš nemal šancu zasiahnuť – 2:2. Po dlhom čakaní na verdikt VAR-u sa hralo azda len 2 minúty, kedy sme udreli. V 59. minúte poslal Pinto dlhý center a Leitner pri snahe odkopnúť loptu sa tak zle trafil, že obstrelil vlastného brankára. Krstović tak bez problémov zveľadil svoj gólový účet strelou do prázdnej bránky – 3:2. Na viac sa už náš súper nezmohol. O tri minúty si slovo opäť vypýtal VAR. Dimun prijal dlhý pas na hranici ofsajdu, potiahol loptu, našiel nekrytého Szánthóa na vzdialenejšej žrdi, ktorý tak nemal problém namieriť za Teplanov chrbát – 4:2. Milovaný a zároveň nenávidený systém tentokrát rozhodol v náš prospech. Naše ofenzívne kreácie ani omylom nekončili. V 65. minúte musel Teplan lapať Krstovićovu strelu na dvakrát pri snahe o dorážku od Nebylu, o dve minúty sa musel vysporiadať s krásnym ďalekonosným pokusom Dimuna a v 68. minúte ho štipľavým zakončením pod brvno natiahol Szánthó. Nervózni hostia pochybili aj v 70. minúte, kedy Szánthó po slabšej malej domov stihol zablokovať výkop Teplana, lopta len tesne minula konštrukciu žilinskej bránky. Absolútna čerešnička na torte prišla o päť minút, kedy nesmierne aktívny Szánthó udrel druhýkrát. Z dobrých dvadsiatich metrov totiž jeho dychvyrážajúci pokus zapadol k ľavej žrdi – 5:2. Szánthó bol na koni a vďaka tomu sa o 2 minúty v ofenzíve okulahodiacimi kľučkami pohral s obranou súpera, no gól nestrelil a rovnako sa to nepodarilo ani Veselovskému. Aj záver stretnutia, v ktorom sa pre VAR nadstavovalo až 8 minút, sme mali pod kontrolou, no šiestym gólom sme už naše skóre nezveľadili.

Po šiestom víťazstve sme poskočili na 3. miesto fortunaligovej tabuľky. Premiéra na novom trávniku v MOL Aréne sa vydarila a o to viac sa môžeme tešiť na ďalšie kolo, ktoré nás čaká budúci piatok 14. októbra o 17:30, kedy vycestujeme do Zlatých Moraviec na súboj proti miestnemu ViOnu.

Hodnotenie trénera
Adrian Guľa, DAC: „Zápas proti Žiline bol výbornou reklamou na futbal. Bol ofenzívny a rýchly. Z našej strany sme neboli vynikajúci v ofenzívne, pretože by sme dali 9 gólov, ale boli sme výborní. Cením si, ako mužstvo reagovalo na emocionálne vypäté situácie. Za vedenia 2:1, neuznaného nášho ďalšieho gólu a zároveň uznaného gólu súpera prišla dobrá reakcia od mužstva, ktoré šlo za víťazstvom. Teším sa, ako navnímalo aktuálnu situáciu, ako má využívať priestory voči súperovi, ktorý hrá vysoko. Podarilo sa nám cenné víťazstvo, ale len trojbodové. Zajtra tak opäť musíme tvrdo pracovať, aby podobné víťazstvá v takej atmosfére prišli aj v budúcnosti. Máme za sebou pekný večer s výbornou atmosférou a verím, že počet fanúšikov sa bude zvyšovať, a spolu tak zažijeme ďalšie úspechy. Ďalej chceme hrať rýchlo, aktívne, útočne, ale s vyváženou defenzívou. Ak vždy vyhráme o tri góly, tak to je super. Gratulujem mužstvu a ďakujem fanúšikom. Verím, že zranenie Káčera nebude také vážne, ako sa na prvý pohľad zdalo. Absolvoval rentgen, ktorý vylúčil zlomeninu a zajtra ho čakajú ďalšie vyšetrenia.“
Jaroslav Hynek, Žilina: „Výsledok sa mi hodnotí ťažko. Dobre sme vstúpili do zápasu. Bol badateľný rešpekt od súpera. Myslím si, že nás nepodcenil a naopak sa na nás dobre pripravil. Aj my sme sa však dostávali do nebezpečných situácii. Našu taktiku, ktorú sme ušili, sme uplatňovali a vychádzala nám. Ujali sme sa aj vedenia. Potom sme dostali gól po našom nedobránení a rovnako sme inkasovali aj druhýkrát. Súper nám odskočil, no do 2. polčasu sme opäť vstúpili dobre. Vychádzala nám hra po zemi a prišiel aj gól na 2:2. Následne chýbala na našej strane komunikácia a vďaka tomu sa súper dostal do vedenia 3:2, čo nami otriaslo, potom aj 4:2 a už to bolo pre nás zložité. DAC ukázal individuálnu kvalitu hráčov a vďaka nej pridal gól aj na 5:2. Následne si už mohol viac dovoliť, čo bolo pre nás zložité. Výsledkom je zaslúžené víťazstvo DAC-u, ku ktorému mu gratulujem.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia DAC - Žilina kliknite SEM!!!

FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA – MŠK ŽILINA 5:2 (2:1)
Fortuna liga, 13. kolo, 9.10.2022, 17.30 h
Góly: 17. Kaprálik 0:1, 35. Nebyla 1:1, 38. Veselovský 2:1, 51. Jambor 2:2, 59. Krstović 3:2, 62. Szánthó 4:2, 75. Szánthó 5:2
Rozhodovali: Kružliak - Jekkel, Vitko, 5 032 divákov
ŽK: 62. Leitner, 90+8 Kaprálik
DAC: Petráš - Pinto, Risvanis (K) (74. Kružliak), Muhamedbegovic, Andzouana - Káčer (32. Nebyla), Dimun, Veselovský (82. Balogh) - Szánthó (82. Blackman), Krstović (82. Kalmár), Gavrić
Žilina: Teplan - Rusnák (82. Jibril), Leitner, Nemčík (K), Bari (73. Galčík) - Kopas - Myslovič, Gidi (46. Iľko) - Kaprálik, Jambor (90+4 Trabalík), Ďuriš