Reportáž: Slovan - DAC 1904 2:1 (1:1)

|
| ne 17.12.2023, Milan Vrábeľ

Napriek neúprosnej snahe si z hlavného mesta domov neberieme ani jeden bod. Domáci až na niekoľko úsekov dominovali, ale o všetkom rozhodol sporný (ne)ofsajd zo 62. minúty. Zimujeme na 5. mieste a zároveň ďakujeme našim senzačným fanúšikom za podporu počas celého roka 2023.

Oproti poslednému ligovému zápasu spravil náš tréner Xisco Muňoz v jeho prvom derby proti Slovanu len jednu zmenu v základnej zostave, aj to nútenú. Po červenej karte nemohol nastúpiť Barišić, dôveru dostal Gruszkowski. Do derby a posledného zápasu v roku 2023 vstúpili oba celky v prvom rade zo zabezpečenej obrany. O niečo viac mali loptu na kopačkách hráči Slovana, ale k ničomu vážnejšiemu sme ich nepustili. Gólom sa nemohlo skončiť ani brvno Lovata z dvadsiatej minúty, keďže ho nastrelil z takmer nulového uhla. Presným zásahom sa však skončila hneď prvá veľká šanca. V 24. minúte potiahol loptu Čavrić popri bránkovej čiare až do šestnástky, v nej našiel dobre stojaceho Tolića, ktorého strele ani dotyk Gruszkowskeho nezabránil preniknúť do bránky – 1:0. Od príchodu španielskeho kouča sme inkasovali prvýkrát, a to po 293 minútach. Blízko k vyrovnávajúcemu gólu sme boli v 33. minúte, kedy Andzouana na míle ušiel obrane, šikovne si prehodil aj Borjana, ale z ostrého uhla netrafil odkrytú bránku. V 42. minúte vyslal na našu svätyňu poriadne tvrdý pokus Barseghjan, ale Popović sa nenechal nachytať. Záver patril nám. V 44. minúte najprv Andzouana vysunul parádnou pätičkou na ľavé krídlo Mendeza, ten najpresnejším možným centrom našiel Trusu, ktorý loptu už len parádne a nechytateľne namieril pod brvno – 1:1. S gólom v závere prvého dejstva sme sa rozradostení pobrali do šatne a dúfali sme, že tento stav minimálne udržíme, ak nezveľadíme.

Druhý polčas začal bez zmien na našej strane. Domáci vystriedali Zmrhala za Strelca. V päťdesiatej minúte obrana Slovana zabudla na Andzouanu, ktorý po prihrávke na vlastnej polovici prešprintoval takmer až k šestnástke. Domáci ho pred pokutovým územím predsa len dobehli a výsledkom bolo zakončenie tesne nad. V 61. minúte zahrali Slovanisti dva rohy. Po prvom si pýtali ruku, neuspeli ani s VAR-om, no po druhom VAR ofsajd nevidel. Zábery, ktoré ponúkol, nedokazujú, že ofsajd nebol. Gól si po hlavičke Kucku a doklepnutí pripísal Tolić – 2:1. Po verdikte rozhodcu sme zostali prekvapení, priam šokovaní. Iniciatívu na dlhé minúty prevzal Slovan, no blízko k našej bránke sme ho nepúšťali. V 82. minúte sme si vybojovali priamy kop z dobrej vzdialenosti. Pri jeho zahraní sme sa nepochopili, a tak domáci založili rýchlu kontru s nepresnou strelou Kucku. Stále sme boli v hre o minimálne bod, ktorého sme sa nechceli vzdať. O tri minúty si Ramadan našiel streleckú pozíciu, asi z osemnástich metrov loptu prudkým pokusom upratal pod brvno, ale Borjan dokázal zakročiť. Z následného rohu Ramadan najprv na vzdialenejšej žrdi našiel Brunettiho, ten poslal loptu pred brankára, kde ju Gruszkowski v náročnej pozícii nedokázal skrotiť. Aj v záverečných minútach sme robili všetko preto, aby sme vyrovnali, ale vytúžený druhý gól nám nebol súdený.

Aj po piatej prehre v ročníku zostávame a budeme zimovať na 5. mieste Niké ligy. Jesenná časť sezóny 2023/24 je definitívne na konci. Príprava na jar štartuje 8. januára a Niké liga pokračuje počas druhého februárového víkendu, kedy privítame na našom štadióne Skalicu.

Xisco Muňoz, DAC: „Oba tímy sa snažili hrať dobrý futbal s vysokou intenzitou. My sme šli do zápasu s piatimi obrancami, teda s päťčlennou defenzívnou líniou. V druhom polčase sme potom zmenili rozostavenie, prešli sme na hru so štyrmi obrancami, chceli sme viac ukázať v ofenzíve a aj sme mali nejaké šance. VAR bol v akcii a je na to, aby pomohol, ale dnes sme nemali šťastie na VAR. Boli v zápase situácie, ktoré sme nie vždy vedeli pochopiť. Súper má dobrých hráčov, trénera a hovoril som si, že radšej by som sa s ním stretol po príprave. Bol to však dobrý a poučný zápas.“
Vladimír Weiss st., Slovan: „Ďakujem Xiscovi za komplimenty mužstvu. Bol to dobrý zápas v dobrom tempe. Vážim si toto víťazstvo, lebo do posledného duelu sme dali všetky sily. Trochu som preto rotoval zostavu. Nechal som oddýchnuť Kašiu aj Kankavu. Dunajská Streda má vždy dobré mužstvo, trochu prekvapila rozostavením, ale aj na to sme sa pripravili. O ten pol gól, či gól sme boli lepší. Dunajská Streda bola ku koncu nebezpečnejšia. Po jeseni máme 7 bodov do plusu, ale čakajú nás zápasy so Žilinou, Trnavou, Trenčínom, takže stále máme čo robiť.“

!!!Pre ŽIVÝ textový prenos zo stretnutia Slovan - DAC kliknite SEM!!!

ŠK SLOVAN BRATISLAVA - FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA 2:1 (1:1)
Niké liga, 18. kolo, 17.12.2023, 17.30 h
Góly: 24. Tolić 1:0, 44. Trusa 1:1, 62. Tolić 2:1
Rozhodovali: Gemzický - Hancko, Jekkel, 4 789 divákov
ŽK: 55. Lovat, 59. Kucka, 76. Tolić - 19. Kaša, 23. Káčer (mimo ihriska), 87. Ramadan
DAC: Popović - Pinto (62. Niarchos), Gruszkowski, Kaša, Brunetti, Mendez - Čermák (55. Ramadan), Dimun, Vitális (75. Herc) - Trusa (75. Redzić), Andzouana (K)
Slovan: Borjan - Blackman, Bajrič, Wimmer, Lovat (62. Pauschek) - Savvidis, Kucka (K) - Barseghjan, Tolič (85. Kankava), Zmrhal (46. Strelec) - Čavrič (90+3 Kašia)

Držanie lopty: 62% - 38%
Strely: na bránu 7:3, mimo 7:2
Priame kopy: 9:11